Diyabet Ameliyatı

Diyabet Ameliyatı

Diyabet Ameliyatı

Metabolik cerrahi ameliyatlar kapsamında yer almakta olduğu ifade edilen diyabet ameliyatı bir yer değişim hareketi ile hormonal değişikliklerden faydalanma hali olarak ifade edilmektedir. Obezite kökenli ameliyatlardan farklı olarak şeker hastalığı ameliyatı sırasında bağırsak sisteminin bypass yöntemiyle devre dışı bırakılmadığı gözlenir. İkinci olarak ifade edilen fark ise obezite kökenli ameliyatlarda olduğu gibi sadece aşırı kilolu insanlara uygulanmadığı ve Tip 2 diyabet vakasını taşıyan kişilere de uygulamasının yapıldığı ifade edilir. Ameliyat esnasında midenin belli bir kısmında yer alan gherlin adı verilen iştah ile ilgili olan kısım baskılayarak iştah kaybı işleminin sağlanması hedeflenmektedir.

Mide içinde yer alan besinlerin İnce bağırsağa daha hızlı aktarım işleminin sağlanarak tokluk hissinin kişiye daha hızlı bir şekilde ulaşması sağlanmaktadır. Böylelikle kişilerin kalori alımı azalmakta olup tokluk hissini kişilerin daha kolay ve hızlı bir şekilde elde etmesi sağlanmaktadır. Diyabet rahatsızlığı taşıyan kişiler de uygulanmakta olan ameliyatta amaç tokluk hissini elde etmek olup diyabet çeşitleri için kullanılmakta olan bir ameliyattır.

Pre-Diyabet ve Diyabet Çeşitleri Nedir?

Bir diğer ifade ile ilgili bir şeyler olan pre-diyabet kişilerin normal glikoz sınırı ile aşikar diyabet olarak adlandırılan sınır arasında kalan bölümü olarak ifade edilmektedir. Pre-diyabet diyabet çeşitleri arasında yer alan kişiler bir sonraki adımda Tip 2 diyabet olarak ifade edilir. Rahatsızlığı taşıyan hastaların karbonhidrat tüketiminin azaltılmasının gerekmekte olduğu bunun yerine posalı ve lifli gıdalara ağırlık vererek vitamin bununla beraber mineralli gıdalar tüketilmelidir. Rahatsızlık için tercih edilen diyabet ameliyatı kişilerin tokluk hissini yaşamalarını amaçlamaktadır.

Tip 2 Diyabet ve Diyabet Çeşitleri Nedir?

İnsüline bağlı olmadan gerçekleşen kişilerin fiziksel yönlerine bağlı olarak yani obezite ve hareketsizlik sonucunda oluşması mümkün olan diyabet çeşitleri
arasında yer almaktadır. İnsülin hormonu üretilmesi fakat yeterli olarak üretilmemesi bunun yanında üretilen hormonun hedef dokudan savunma sisteminin yapısından dolayı etkisiz kalmasına bağlı olarak gerçekleşen diyabet çeşididir. Hastalık belirtilerinin arasında kişilerde açlık hissi buna bağlı olarak çok yemek yeme ihtiyacı olması diyabet ameliyatı ile bu duruma çözüm bulunabilmektedir. Tedavi işlemi için düzenli beslenme ve egzersiz gereklidir. Hastalığın ilerlemesi halinde insülin aktive edici oral olarak haplar kullanılmaktadır.

Gestasyonel Diyabet ve Diyabet Çeşitleri Nedir?

Gebelik diyabeti için annenin adaylarının dikkatli olmasının gerekmekte olduğu ifade edilmekte olup 24. haftadan sonra diyabet riskli bir hal alabilmektedir. Gebelik diyabeti diğer diyabet çeşitleri içerisinde farklı olarak gebeliğin getirdiği hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Doğrudan bebek açısından da tehlike teşkil edebileceği için 24. ve 28. haftalar arasında gereken tarama tetkiklerinin yapılması gerekmektedir. İnsülin seviyesinde gözlenen dengesizlik diyabet ameliyatı ile gebelik diyabetinin devam etmesi halinde uygulanabilmektedir. Çünkü 24 ve 28. haftaların ardından insülin salgı oranı artmaktadır. Gerekli tetkiklerin yerinde ve zamanında yapılması gebelik diyabetini engellemek açısından önem taşımaktadır. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim sitesini ziyaret edebilirsiniz.