Diyabet Belirtileri

Diyabet Belirtileri

Diyabet Belirtileri

Diyabet, vücudun yeterli miktarda insülin üretememesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Besin ögelerinin en önemlisi olan glukozdur. Glukoz, basit şeker olarak adlandırılmaktadır. Vücut glukozu, midenin arkasındaki pankreas bezinin salgıladığı insülin hormonu sayesinde kullanmaktadır. Bu sistemde pankreasın insülini yeterli miktarda kullanamaması ya da üretememesi ile şeker hastalığı ortaya çıkar. Ayrıca şeker hastaları, aldıkları besinlerdeki glukozu kana geçiremezler. Bu durumda kan şekeri yükselir ve bu durum vücuttaki bazı dokuların zarar görmesine sebep olur.

Tıp dilinde şeker hastalığına diyabet denir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, diyabet hastalığına sahip olan kişilerin sayısının arttığı gözlenmektedir. Aşırı stres, yeme bozuklukları, dengesiz beslenme, yenilen yiyeceklerin içindeki maddeler, birçok kişide diyabet belirtileri gözükmesine sebep olmaktadır. Ayrıca kilosu fazla olan ve bel çevresi kalın olan bireylerde diyabet belirtileri gözlemlenmektedir. Son zamanlarda diyabet belirtileri maddeler halinde açıklansa da bireyler bu hastalığın ciddiyetine varamamaktadır. Bir bireyde gözüken diyabet belirtileri şunlardır;

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Ağız Kuruluğu: Şeker hastalığına sahip olan bireylerin sıkça şikayet ettiği bir durum da ağız kuruluğudur. Kişi, her ne yaparsa yapsın, ağız kuruluğunun önüne geçememektir. Eğer diyabet belirtileri maddeler halinde belirtilecek olursa en önemli diyabet belirtileri arasında yer alan ağız kuruluğunun sebebi, vücudun kandaki glukozu inceltmek istemesidir. Bu durumda birey, sürekli su içme ihtiyacı duyar.

-Kilo Kaybetme: Bazı diyabet türlerinde görülen bir belirtidir. Vücut, enerjisini sağlayacak yeterli miktarda glukoz bulamadığı için yağlar ve kaslar erimeye başlamaktadır.

-Sürekli yemek yeme isteğinin olması: Bir diğer diyabet belirtileri arasına, sürekli yemek yeme isteği bulunmaktadır. Bireyler eğer diyabetse, hiç tokluk hissine sahip olamamaktadırlar. Eğer diyabet belirtileri maddeler halinde yazılacak olursa en sık rastlanan belirtilerden biri de budur.

-Sürekli Yorgun Hissetme: Diyabet hastalığının belirlenmesindeki en önemli diyabet belirtilerinden biri de kişinin sürekli yorgun hissetmesi, çok fazla enerji tüketilmeyecek aktivitelerde bile fazlasıyla yorulması ve uyuklaması bulunmaktadır. Kişideki diyabet belirtileri maddeler halinde belirtilirken en önemli nokta budur. Bireylerin, kandaki şeker oranlarının yüksek olması ve bu şekerin enerjiye dönüştürülememesi hücrelerin enerjisiz almasına neden olmaktadır ve bu durumda kişiler sürekli yorgun ve uykulu hissetmektedir.

-Sürekli İdrara Çıkma İsteği: Bireyler, yaşadıkları ağız kurulu dolayısıyla sürekli su ve sıvı tüketme ihtiyacı hissetmektedirler. Bu durumda çok içilen su, idrar yoluyla vücuttan atılacaktır. Dolayısıyla diyabet hastalığına sahip olan bireyler, normal insanlara göre daha sık idrara çıkmaktadırlar.

-Bulanık Görme: Gözlerinde bir bozukluk veya rahatsızlık bulunmadığı halde, gözleri bulanık gören bireylerde diyabet hastalığının türlerinden birinin bulunması mümkündür. Çünkü kandaki şeker oranının yükselmesi ile bireylerin görüş alanı kısıtlanır. Eğer kişi, şeker hastalığının tedavine başlamamış ve kandaki şeker oranı fazlaca arttıysa bu durum, kişinin kör olmasına sebep olabilir.

Sık görülen belirtilerin arasında eklem ağrıları, vücudun belli yerlerinde karıncalanma ya da deride kuruluk da yer almaktadır.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Türkiye’de en çok görülen diyabet türlerinden tip 1 diyabet nedir,  vücuttaki insülinin yetersiz olmasıdır. Bu yetersizlik ile bireylerde gözlemlenen tip 1 diyabet, daha çok genç yaştaki kişilerde görülmektedir. Bu nedenle başta Türkiye olmak üzere, birçok ülkede yaygın olarak görülen şeker hastalığının bu türü, diğer şeker hastalıkları türü gibi ömür boyu sürmektedir

Diyabet Hastalarının En Dikkat Etmesi Gerekenler

Diyabet hastalarının öncelikle stresten ve üzüntüden uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü sinir ve üzüntü, her insanı olumsuz etkileyeceği gibi diyabet hastalarını da olumsuz etkilemektedir. Stresten yükselen şeker değerleri, diyabet hastalarının hayatlarına kaybetmelerine bile neden olabilir. Konuyla alakalı detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.