Diyabet Diyeti

Diyabet Diyeti

Diyabet Diyeti

Türkiye’de her geçen gün birçok insana diyabet tanısı konulmaktadır. Tanısı konulan hastalara ise tanı konulması işleminden sonra diyabet diyeti uygulanmaktadır. Diyabet hastalığına yakalanan insanların birçoğu bu hastalığa yakalandıktan sonra ilk defa duydukları bu hastalık adı için diyabet ne demek ki diye şaşkınlık yaşamaktadırlar. Latin kökenli bir kavram olan diyabet ismi, bu hastalığı henüz yeni tanıyan hastalara yabancı gelmektedir. Diyabet ne demek ve ne anlama gelmektedir diye merak ederek araştırma yapma ihtiyacı duyan insanların önemli bir kısmı hastalık hakkında detaylı araştırma yaptıktan sonra hastalığın ciddiyetini fark etmektedirler.

Bu farkındalığı sağlayacak diyabet hastalığına yakalanmış her kişinin yapacağı basit bir araştırmada diyabet ne demek sorusunun cevabı olarak ilk karşılaşılacak olan kavramın hastalığın tam ismi olan ve tıbbi literatürde de yazım şekli olan diyabetus mellitus ismidir. Diyabet ne demek sorusuna cevap olarak elde edilecek sonuçlar arasında hastalığın diyabetus mellitus ismi altında tanımlanmış iki farklı türünün olması ise hastaların öğrenecekleri diğer bir gerçekliktir. Bu gerçeklik diyabet hastalarıyla ömür boyu sürecek bir gerçekliktir.

Diyabetus Mellitus Türleri Hangileridir ve Diyabet Diyetinin Tedavideki Önemi Nedir?

Diyabet hastalığının tedavisinde diyabet diyeti oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Hasta bireyler hastalığının tanısının koyulabilmesi için yaşadıkları rahatsızlıklar nedeniyle öncelikle ve genellikle bir iç hastalıkları polikliniğine başvurmak zorundadırlar. Nadiren de olsa bazı hastalar yaşadıkları rahatsızlıklar nedeniyle hastanelerin acil polikliniklerine başvurabilmektedirler. Acil poliklinikleri tarafından yapılan yönlendirme ile hastalar dahiliye yani iç hastalıkları polikliniklerinde gerekli test ve tahlilleri yaptırmak üzere yönlendirilirler. Hastaların dahiliye polikliniklerinde yapılan tahlil değerlendirmeleri sonucunda diyabet hastalığına yakalanıp yakalanmadıkları ve diyabet diyeti almalarının gerekip gerekmediğine karar verilir.

Diyabet hastalığını farklı dört başlık altında isimlendirmek mümkündür. Diyabet hastalığı doğuştan getirilen türü ve sonradan yakalanılan yetişkin türü olarak yapılan tanımına ek olarak Tip1 ve Tip2 diyabetus mellitus olarak da iki farklı isim ile adlandırılmaktadır. İster doğuştan getirilen olsun ister ise yetişkin dönemde yakalanılan diyabet hastalığı olsun diyabet hastalığının tümünde diyabet diyeti tedavi olarak önerilmektedir. Tip1 ve tip 2 diyabet olarak tanımlanan türlerinde de diyabet diyeti uygulanan hastalığın tedavisi ömür boyu sürdürülmektedir.

Derece bakımından biraz daha hafif seyreden türü olan tip2 diyabet, ilaçlı tedaviye uygun olduğu için bu tip şeker hastalığına yakalanan hastaların tip1 hastalara göre daha şanslı olduklarını söylemek mümkündür. Doktor tarafından verilecek olan tedavi tam olarak uygulanmazsa ve ilaçlar zamanında ve sürekli olarak kullanılmazsa tip2 diyabetin tip1 diyabete dönüşmesi kaçınılmazdır. Her iki diyabet tipinde de tedavi sürekli de olsa hastalığın tamamen ortadan kaldırılmasında kesin bir çözüm sağlamamaktadır. Hastalığın ilerlemesinin engellenmesinde fayda sağlayan diyabet tedavisi bu hastalığa yakalanan hastalarda kullanılan ilaçlar, insülin tedavisi  ve diyabet diyeti sayesinde oldukça rahat bir nefes aldırmaktadır. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.