Diyabet Hastalığı Belirtileri

Diyabet Hastalığı Belirtileri

Diyabet Hastalığı Belirtileri

Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan genellikle yüksek şekere bağlı komaya girme ile sonuçlanan Tip I diyabet hastalığı belirtileri olarak adlandırılır. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan özellikle 40 yaşından sora belirti vermeye başlayan Tip II olarak adlandırılır.

En sık bilinen diyabet hastalığı belirtileri, sık idrara çıkma, fazla yemek yeme ve doymama, ağızda kuruluk, fazla su içme isteği, bunun yanı sıra şu şekillerde de belirti verebilir, halsizlik yorgunluk hissi, istemsiz ve hızlı kilo verme, gözde görme sorunları, ayaklarda karıncalanma ve uyuşma, vücutta oluşan yaraların normalden geç iyileşmesi, ciltte kaşıntı ve kuruluk, ağızda tat bozukluğu oluşması.

Diyabet Nedenleri?

Diyabet hastalığı, yapılan uluslararası çalışmalar sonucunda genetik ve çevresel faktöre bağlı olarak geliştiği ortaya çıkmıştır. Şeker hastalığı Tip I ve Tip II  olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında Tip I  diyabet hastalığı belirtileri genetiksel faktörlere dayanmaktadır, kan şekerini düzenlemede görev alan insülin hormonunun üretilmesini sağlayan pankreas çeşitli nedenlerden dolayı insülin üretimini yeterli ve doğru biçimde yapamamaktadır, ailelerden gelen genetik faktörlerde bu hastalığın oluşumuna zemin hazırlayabilir.
Tip II diyabet hastalığı belirtileri aşırı kilolu olma, obezite, ailesel faktörler, ilerleyen yaş, hareketsiz yaşam sürme, gün içerisinde çok fazla stres yaşama, gebelik sonrası oluşan sorunlar bu hastalığın oluşumunda rol oynamaktadır.

Diyabet Tedavi Yöntemleri

Diyabet tedavisi hastalığın çeşidine göre farklılık gösterir, Tip I ve Tip II hastalıklarda farklı tedavi yöntemleri uygulanır, diyabet hastalığı belirtileri varsa, hastaya diyetisyen doktor tarafından uygun bir beslenme şekli hazırlanır. Tedavide doktorun belirlediği insülin, her kişide farklılık gösterecek şekilde farklı dozlarda doktor kontrolünde alınır. Tip I, hastalarında besinlerle alınan karbonhidrat miktarı azaltılıp kişiye göre uyarlandığında hastanın tedavisinin daha kolay geçmesini sağlar. Tip II hastalarda ise, beslenme düzeninin sağlanması ve karbonhidrat azaltılmasının yanı sıra vücuda dışarıdan insülin hormonu salgılamayı artırıcı ya da direk olarak insülin hormonu verilir.

Diyabet hastaları beslenmelerine ve ilaçlarını doğru düzenli almaya dikkat etmek zorundadır, aksi takdirde şeker yani diyabet hastalığı vücutta birçok yıkıma neden olmaktadır. Bunların başında, vücutta sinir zedelenmeleri, gözde bulanık görme iyi görememe ve geri dönüşü olmayan görme kayıpları, böbreklerde hasar oluşması böbreklerin işlevini yitirerek böbrek kayıpları, vücutta oluşan yaraların kapanmaması ile enfeksiyonlara maruz kalma ve kangren oluşumu gibi birçok hayati işlev taşıyan organların zarar görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle diyabet halk arasında bilinene adı ile şeker hastalığı taşıyan bireylerin düzenli doktor kontrollerini yaptırmaları ve doktorun verdiği diyet listesine harfiyen uymaları gerekir. Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken bir başka hususlar ise günlük su tüketimidir. Günlük en az 8 bardak olacak şekilde su tüketilmelidir. Gün içerisinde hareketsiz kalmamaları ve belli ölçülerde egzersiz yapmaları ve stresten uzak bir hayat sürmeleri gerekir. Diyabet hastalığı için detaylı bilgi almak üzere https://www.diyabetim.org/ iletişim adresimizden sitemize ulaşabilirsiniz.