Diyabet Hastalığı Nedir

Diyabet Hastalığı Nedir

Diyabet Hastalığı Nedir?

Birçok kişinin merak ettiği diyabet hastalığı nedir ve neden oluşur sorusunun cevabı bulunmaktadır. Buna göre; diyabet rahatsızlığı, kişinin vücudunda pankreas adı verilen salgı bezinin yeteri düzeyde insülin hormonu üretimini gerçekleştirememesi veya üretmiş olduğu insülin hormonunun aktif bir biçimde kullanıma alınamaması koşulunda meydana gelen ve yaşam sürecinde devam eden bir hastalık olarak kişide boy gösterir. Bu birey, gün  tükettiği besin kaynaklarından kana geçişi olan şekeri bir diğer adıyla glukozu kullanmada sorun yaşar ve kan şekeri miktarı artarak hiperglisemi adı verilen hadise oluşur. Şeker hastalığının kendisini göstermesi genellikle beklenmeyen bir şekilde olur. Diyabetin erken tanısı için önemlidir. Özellikle tip 1 kategorisinde yer alan çocuklar için bu belirtiler daha açık bir şekilde ve kısa sürede kendisini ortaya koyabilmektedir.

Diyabet Hastalığı Nedir?

Pankreastan salgılanması gerçekleşen insülin hormonunun yetersiz bir oranda olması ya da insulinin etki göstermesine dokularda güç olması sonucuyla kanda bulunan şeker düzeyinin artışa geçmesi ile beliren ve diyabet hastalığı nedir merak edenler için, kişiyle ömrünün sonuna kadar kalan bir rahatsızlıktır. Tüketilen besin kaynakları, bedenin en başta yer alan yakıtlarından birisi durumundaki şekere dönüşme amacıyla parçalanmaya başlarlar. Ardından bahsedilen şekerin kana geçişi görülür ve bunu takiben kan düzeyindeki şeker yoğunluğu giderek artmaya eğilim gösterir. Sağlığı konusunda bir sorunu bulunmayan kişilerde, bu kana geçişi gerçekleşen şeker, pankreastan salınımı oluşan insülin hor­monu desteğiyle hücrelere alınır. Diyabetli bireylerde, insülin miktarı az ya da etkisi bulunmayan nitelik sergilediği için glukoz, hücre içerisine giremez ve dolayısıyla kanda oranı artışa geçer. Cevabı aranan bir diğer soruda, tip 1 diyabet nedir şeklindedir ve açıklaması aşağıda yer almaktadır.

Tip Bir Diyabet Nedir?

Yukarıda diyabet hastalığı nedir ve en göze çarpan belirtileri nelerdir sorusunun yanıtı verilmiştir. Genellikle çocuk ve genç kuşağı kapsamakta olan tip bir diyabet nedir sorusunun yanıtı, yeteri düzeyde insülin üretimi bulunmayan ya da oldukça düşük olan kesimde yer alan kişileri kapsar. İnsülin bu kişiler için hayati öneme sahip ve vazgeçilmesi söz konusu olmayan bir ilaç görevini görür. Diyabetli bireyler arasında tip bir diyabet nedir sorusunu takiben bu kişiler, %5 ile ‘luk bölgeyi kapsarlar.

Tip Bir Diyabet Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Pankreasın gerekli miktarda insülin üretimi sağlayamaması ya da ürettiklerini etkin bir şekilde kullanıma alamaması nedeniyle oluşan hastalık, diyabet hastalığı nedir sorusunun cevabıdır. Tip 2 ve tip bir diyabet nedir sualinin yanıtı da şu şekilde özetlenebilir; kalıtımsal faktörler, pankreas yapısına zararı dokunan virüsler, kişinin kendi vücudunda bağışıklık sisteminde meydana gelen ve insülin üretiminde sorumlu olan hücrelerin tahrip edilmesiyle ortaya çıkan sorunlardır.

Tip Bir Diyabet Semptomları Nelerdir?

Genel olarak belirlenmiş tanı ölçütlerine göre diyabet hastalığı nedir hakkında kalıplaşmış bilgiler yukarıda açıklanmıştır. Uzmanlara göre tip bir diyabet nedir sorusunun yanı sıra semptomlarına da dikkat edilmelidir. Belirtiler diğer kategoriye göre daha açıktır. Bunlar arasında fazla su isteği ve aşırı idrar atma isteği, halsizlik, kilo kaybında artış, enfeksiyon sorunları yer alır. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim ziyaret ediniz.