Diyabet Hastalığı

Diyabet Hastalığı

Diyabet Hastalığı

Vücutta bulunan pankreas isimli salgı bezinin yeterli düzeyde insülin hormonu üretimini gerçekleştirememesi veya üretmiş olduğu insülin hormonunun etkin bir biçimde kullanımı gerçekleştirememesi koşulunda gelişimi söz konusu olan ve yaşam sürecinde devam eden sağlık sorununa diyabet hastalığı adı verilmektedir. Çoğunlukla kendisini belli etmesi, beklenmedik bir anda gerçekleşen şeker hastalığının tedavisinde doktorlar tarafından beslenme önerileri de söz konusu olabilmektedir. Ancak yapılan yanlışlardan birisi alanında uzmanlık kazanmış birine başvurmak yerine çevresel bilgilerden yararlanma yöntemine yönelmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığında da özen gösterilmesi gereken noktalardan birisi beslenme alışkanlığı ve uygulanması gereken özel programlardır.

Diyabet Hastalığı Nedir?

Bir diğer adıyla şeker hastalığı, pankreastan salınımı olan insülin hormonunun eksik kalması ya da insulinin etki olayına dokularda direnç meydana gelmesi sonucu kanda bulunan şeker düzeyinin artması ile boy gösteren rahatsızlığa diyabet hastalığı denmektedir. Besin kaynakları şekere dönüşüm gerçekleştirmek amacıyla parçalanırlar. Ardından bu şekerin kana geçişiyle birlikte kandaki şeker oranı yükselme eğilimi gösterir. Şeker hastalığı taşıyan bireylerde, insülin yetersiz düzeyde ya da etkisi olmadığı için, bahsedilen şeker hücre içerisine giremez ve kanda yer edinen miktarı artar. Bununla birlikte şeker hastaları için diyet listesi hekimler tarafından hazırlanmaktadır. Bunun için bir diyetisyen kişisel bilgileri göz ardı etmeden şeker hastası tanısı konan bireye yardımcı olacaktır.

Diyabet Hastalığının Semptomları Nelerdir?

Bu sağlık sorunu için genel olarak belirtilerin sıralanma imkanı bulunmaktadır. Eğer kişiye diyabet hastalığı tanısı konulacaksa bahsi geçen belirtiler şunlardır: Aşırı su tüketiminde artışın gerçekleşmesi, sık sık idrar atma ihtiyacından tuvalete çıkma gereksinimi, iştahta yükseliş, yorgun ruh hali, istemeden kilo da kayıplar, net görememe, ayaklarda meydana gelen uyuşmalar, karıncalanma hissi ve yanmalar. Tedavi aşamasında kişinin aldığı besinlere dikkat etmesindeki duruma paralel olarak şeker hastaları için diyet listesi oluşturulmakta ve kişiye uymasının önemi hususundaki önemi sunulmaktadır.

Şeker Hastaları için Diyet Listesi

Doktor gözetiminde ve kontrolünde verilmeyen bazı örnek beslenmeler her bireye uygun olmadığı için olumsuz durumların oluşmasına ön ayaklık edebilir. Bu nedenle diyabet hastalığı teşhisi konmuş bireylere beslenme programları hazırlanırken; kaç yaşında olduğu, boy uzunluğu, kilosu, fiziksel uğraşlarda bulunma sıklığı, ayırabileceği bütçeye ve yaşam boyu edindiği beslenme alışkanlıklarına dikkat edilir. Diyetisyenler tarafından şeker hastaları için diyet listesi düzenlenirken kişiye özel olması önemlidir. Bunu takiben, beslenmenin etkisiyle bu rahatsızlık kontrol edilebileceği için nasıl gıda alımının doğru olacağını öğrenmek amacıyla gerekli birçok bilgi mevcuttur. Hazırlanan şeker hastaları için diyet listesi yanı sıra, çevreden duyulan her yeni bilginin uygulanması sakınca arz etmektedir. Bunun yerine beslenme tedavisindeki kuralları bilmek ve bunları en uygun şekilde takip edip uygulamaya koymak bütün işleri kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.