Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığı; kan şekerinin yükselerek, idrarda şekerin ortaya çıkması durumudur. Diyabetin Tip 1 diyabet ve tip2 diyabet olmak üzere iki tipi bulunur. Tip 1 diyabet gençlik ve çocukluk çağlarında ortaya çıkan türüdür. Tip 1 diyabete sahip olan kişilerin vücutlarında insülin hormonu üretilemez. Tip 1 diyabet hastalığının belirtileri nelerdir sorusunun cevabı; şekerin oldukça yüksek seviyelerde olmasına bağlı olarak, çoğunlukla bu hastalar sağlık kuruluşlarına çok yüksek şeker sebebiyle oluşan koma ile başvurmaktadırlar ve tanıları bu şekilde konulmaktadır. Tip 2 diyabet ise genellikle 40 yaşını geçtikten sonra ortaya çıkmaktadır. İleri yaşta birlikte Tip 2 diyabetin görülme oranı artmaktadır. Tip 2 diyabet hastalarının vücutlarında İnsülin hormonu üretilir fakat yetersizlik söz konusudur.

Tip 1 Diyabet  Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi diyabet hastalığının belirtilerinin neler olduğunu bilinmesi; erken teşhis ve komplikasyonlar gelişmeden tedavi olanağını sağlar. Küçük yaşta ve genç yaşta çocukları bulunan aileler “diyabet hastalığının belirtileri nelerdir” sorusunu sağlık çalışanları ve doktorlara çok fazla yöneltiyorlar. Tip 1 diyabetin başlangıç belirtileri oldukça tipiktir. Bu belirtiler; aşırı susama ve su içme, sık idrara çıkma, aşırı yemek yenmesine rağmen kilo kaybı ve halsizlik görülebilir. Fark edilmeyen erken dönem belirtileri tedavi edilmediğinde hastalık ilerleme gösterir.

Şeker hastalığı belirtileri nelerdir uzman kişiler ileri dönemde kan şekerinin aşırı yükselmesi ve  vücutta aseton artışı ile mide bulantısı, iştahsızlık, karında ağrı, halsizlikte artış, bilinç bulanıklığı ve koma hali geliştiğini belirtiyorlar. Tip 1 diyabet hastalığının belirtileri nelerdir sorusu bu hastalığa sahip çocukları olan ailelere yöneltildiğinde; şikâyetlerin belirgin olduğunu, kısa zamanda kilo kaybı yaşayarak çocukluklarının çok zayıfladığını söylerler. Şeker hastalığı belirtileri nelerdir uzman doktorlar bu konuda; komanın ciddi olduğunu, başlangıç döneminde ailelerin belirtileri fark etmelerinin ve tanı konulmasının önemini vurguluyorlar.

Tip  2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

40 yaş üzeri kişilerde ortaya çıkan Tip 2 diyabet belirtileri genellikle belirgin olmaz. Diyabetin tipik belirtileri olan çok susama ve su içme, sık idrara çıkma, geceleri idrara uyanma, artan iştah görünmeyebilir. Tip 2 diyabet hastalığının belirtileri nelerdir sorusu Tip 2 diyabet hastalarına yönetildiğinde; idrara çıkma ve çok yeme belirtilerinin yıllardır bulunduğunu ve yıllarca çok yemek yediklerini söyleyebiliyorlar. Bunlar dışında Tip 2 şeker hastalığı belirtileri nelerdir uzman doktorlar halsizlik iştahın kapalı olması sürekli kaşıntı cilt yaraları ağızda kötü tat hissiyatı ve kadınlarda vajinal kaşıntı bulunduğunu belirtmektedirler.

Şeker Hastalığının Diğer Belirtileri

Hastaların bir kısmı tanı koyulduğunda bir şikayetlerinin bulunmadığını söylerler. Özellikle Tip 2 diyabet hastaları hastalığının ileri yaşlarda ortaya çıkmasına bağlı olarak yaşlanma belirtileri gördüklerini düşünüp belirtileri önemsememektedirler. Şeker hastalığı belirtileri nelerdir uzman doktorlar hastalığının komplikasyonlarının sebep olduğu belirtileri varlığından söz ederler. Bu belirtiler ise; ayaklarda yanma hissi, ayaklarda uyuşma hissi, bulanık görüş, erkeklerin cinsel gücünün azalması veya tamamen kaybolması ve geç iyileşen yaralardır. Bu konu ve diyabetle ilgili diğer konuları detayları ile öğrenebilmek için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.