Diyabet Hastalığının Belirtileri

Diyabet Hastalığının Belirtileri

Diyabet Hastalığının Belirtileri

Erken teşhis ve tedavi sürecinin kolaylaştırılması amacıyla diyabet hastalığının belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, sağlık için büyük bir avantaj sağlar. Genellikle çocukluk ve gençlik zamanlarında meydana gelen Tip 1 diyabetin en göze çarpan belirtisi, yüksek derecede gerçekleşen şeker komasının oluşmasıdır. 40’lı yaşlara adım atan kişilerde artış gösteren Tip 2 diyabet, ileri yaş gruplarında ortaya çıktığından, diğer yaşlılık rahatsızlıklarıyla karıştırılır. Bu nedenle bunlar arasındaki farkların bilinmesi hayati öneme sahiptir. Alanında uzman hekimler tarafından şeker hastalığı belirtileri tedavisi için tanı konulur ve gerekli tedavi süreci başlatılır. Her iki tip diyabet türünün ve bu rahatsızlıkta ki olası diğer belirtilerin açıklaması aşağıda maddeler halinde verilmektedir.

Tip 1 Diyabet Belirtileri 

Çocuk ve gençlerde yaygındır. Bu diyabet hastalığının belirtileri açık ve görülmesi kolay özelliklere sahiptir. Günleri takiben ya da 1 ile 2 hafta içerisinde şu belirtilerle ortaya çıkar: Abartılı susama ve su tüketme, sık idrara çıkma, aşırı yemek yeme; ancak zayıflama, yorgun hissetme. İlerleyen günlerde, kan şekerinin fazla yükselmesi ve aseton seviyesinde artışa paralel olarak: İştahsızlık, mide bulantısı, yorgunluk hissinin artışı, karında ağrı, zihinde bulanıklaşma ve bunlarla beraber koma söz konusu olabilir. Hastane ortamında şeker hastalığı belirtileri tedavisi, kan şekeri testinin sonuçlarına göre belirlenir. Bu kişilerin yarısı, yüksek şeker komasının gerçekleşmesiyle tanınır. Bazı zamanlar şikayetler öncesi ateşli bir rahatsızlık atlatılmış olabilir.

Tip 2 Diyabet Belirtileri

İlerleyen yaş gruplarında başlangıcı görülen tip 2 diyabet hastalığının belirtileri çoğu zaman belirgin bir yapıya sahip değildir. Sürekli su arayışı ve buna bağlı olarak aşırı su tüketimi, ağızda kuruluk durumu, sık sık idrara çıkma ihtiyacı, gece saatlerindeki idrar atımı gereksinimi ve fazla iştah artışı her şeker hastalığı belirtileri tedavisi gereken hastada kolayca görülmeyebilir. Kimi hastalar, uzun yıllar boyunca yeme iştahının yüksek olmasından ötürü şüphelenmediklerini dile getirirler. Yorgunluk hissi, iştahın azalması, inatçı bir kaşınma durumu, vücutta meydana gelen özellikle cilt yaraları, ağız içerisinde hoş olmayan bir tat olayı görülmektedir. Kadın hastalarda ise vajinal kaşıntı sık karşılaşan diğer belirtilerden birisi olarak görülür.

Diğer Diyabet Belirtileri 

Bu rahatsızlığı yaşayanların 1/3’lük bir kısmı tanı konulduğu sırada belirgin bir şikayeti olmadığını dile getirirler. Yaşlanma belirtileri ile tip 2 diyabet hastalığının belirtileri arasında bir karışıklık oluşunca, kişiler rahatsızlıklarını önemsemezler. Bazı kişilerde, şeker komplikasyona neden olarak belirti sunabilmektedir. Ayaklarda yanma hissi, uyuşukluk, karıncalanma hissiyatı, görüşte bulanıklık, erkeklerde cinsel gücün düşmesi ya da bütünüyle kaybolması şeker hastalığı belirtileri tedavisi sürecine gerek duyulmasına neden olabilmektedir. Diyabet hastalığını yaşama riski altında bulunan kişilerde bazı etkenler tetikleyici fonksiyon gösterebilmektedir. Bunlar arasında; aşırı üzüntü ve mutluluk, ameliyat olma, enfeksiyon ya da damarsal hadislerin gerçekleşmesi yer alır. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim ziyaret ediniz.