Diyabet Hastanesi

Diyabet Hastanesi

Diyabet Hastanesi

Birçok insanda bulunan ve ömür boyu süren diyabet hastalığı şeker hastalığı diyeti ile kan şekerinin olası yükselmeleri ve yine olası düşmeleri engellenmeye çalışılır. Hormonların salgılanmasından sorumlu olan pankreas bezinin insülin hormonunu vücut için yeterli olacak biçimde üretememesi veya üretilen bu insülinin gerekli olan yerlerde etkili bir biçimde kullanılamamasından ötürü ortaya çıkan bir hastalıktır. Besinler aracılığı ile vücuda alınan şeker yani glikoz şeker hastalığı olan bireylerde kullanılamaz. Bu nedenledir ki şeker hastalarında kandaki şeker miktarı yükselmektedir. Bu süreçte vücut kandaki şekeri kullanamadığı için enerjiyi yani besinini yağlar ve proteinler aracılığı ile sağlar. Bireylerin şeker hastası olup olmaması diyabet hastanesi, hastanelerde doktorlara danışarak açlık kan şekerinin ölçülmesi yine oral glikoz tolerans testi aracılığı ile tespit edilmektedir.

Tip 1 Diyabet

Şeker hastalığı kendi arasında ayrılmaktadır. Tip 1 diyabet hastalarının öncelikle insülin üretimi yoktur ya da üretilen miktar oldukça azdır. Diyabet olan bireylerin yüzde beş ve onluk kısmını oluşturan tip 1 diyabet  diyabet hastanesi ve doktorunuza başvurarak bu hastalığa sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. İnsülin tedavisi tip 1 diyabet olan insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için oldukça gereklidir. Kalıtım, insülin hormonunu üreten pankreasa zararlı etki eden virüsler ve vücudun savunma sisteminde oluşan ve yine pankreastaki hücrelerde meydana gelen zarar ile oluşabilmektedir. Oldukça ani ortaya çıkan bu tip diyabet aşırı derecede susama, sık sık idrara çıkma, yorgunluk, kilo kayıpları gibi belirtiler ile gerçekleşmektedir. Bu tip diyabet de şeker hastalığı diyeti ile kilo kontrolü ve yararlı besinlerin alımı sağlanmaktadır.

Tip 2 Diyabet

Tip 1 den farklı olarak bu tip şeker hastalığına sahip kişilerde insülin üretilir ancak gerekli olan dokularda etkili bir biçimde kullanılamaz. Bu tip şeker hastalığına sahip kişiler diyabet hastalığının yüzde doksanını oluşturmaktadır.  Kalıtım, yaş, obezite, stres, yüksek tansiyon, ağır bebek doğumu yapmak ya da hamilelik sırasında gelişen diyabet bu tip şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu tip şeker hastalığının ortaya çıkışı yavaş bir süreçtir bu nedenle de tespitinde güçlük çekilmektedir. Hastanelerde, diyabet hastanesi, doktora danışarak test yapılarak öğrenilebilir. Tip iki de hastalığın ortaya çıkmasından bir iki yıl kadar sonrasında diyabete dair komplikasyonların çıkması dolayısıyla teşhis edilebilir. Tip iki şeker hastaları da şeker hastalığı diyeti doktorları tarafından oluşturularak buna uygun beslenmeleri gerekir.

Şeker Hastaları İçin Öğünler

Şeker hastaları kan şekeri ve kolestrol durumlarını dikkate alarak belli miktarlarda ve yararlı olacak besinleri tüketmelidirler. Doktorlar, diyabet hastanesi, tarafından oluşturulan kişinin yaşına, kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Bunun kadar şeker hastalarının besinlerine ve besinlerini hangi zaman aralıklarında tükettiklerine de dikkat etmeleri gerekmektedir. Uzun bir süre aç kalmak şeker hastalarının yapmaması gereken bir durumdur. Doktorun verdiği kişiden kişiye değişen şeker hastalığı diyeti eşliğinde üç ana öğün ve iki ya da üç ara öğünden oluşmalıdır.

Şeker hastalığı hakkında daha fazla ve detaylı bilgi almak için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.