Diyabet İlaçları

Diyabet İlaçları

Diyabet İlaçları

Şeker hastalığı, doktorların uygun gördüğü çeşitli diyabet ilaçları ile tedavi edilebilmektedir. Diyabet tanısı konan birey, aldığı besinlerde bulunan şekeri kana geçirmesine rağmen kullanamaz. Buna bağlı olarak kan şekerinde artış meydana gelir ve hiperglisemi olarak adlandırılan durum oluşur. Bunun dışında diyabet ani bir biçimde kişinin hayatında boy gösterir. Çeşitli belirtilerin önceden bilinmesi kişiye, erken teşhis için avantaj sağlar. Bunlar arasında; aşırı su tüketimi, tekrarlı olarak idrar atımı gereksinimi, hissedilen yorgunluk hali, iştahın artmasına paralel olarak kilo kayıpları, enfeksiyon ve ciltte oluşan kaşıntılı durum yer alır. Tip 1 ve tip 2 olmak üzere ikiye ayrılır. Tanı konulmasında kan şekerinin ölçülmesiyle gerçekleşir.

Diyabet İlaçları ve Şeker Hastalığı

Alanında uzman hekimlerin tanı koyması üzerine karar kıldıkları diyabet ilaçları hastaların yaşam kalitesinin düşmemesi adına kullanılması önemli olan tedavi edici etkenlerden birisidir. Her hastalıkta önemli olduğu gibi, çevresel bilgi kaynaklarının yanıltıcı etkilerinden kaçınılmalıdır. Her bireyin öznel şartlarına bağlı olarak doktorlar hareket etmektedir. Bu nedenle tek bir ilaç adı kişi adına zararlı olabilir. Bununla birlikte kişilerin şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler hakkında araştırmaya geçtiği söz konusudur. Diyabeti kontrol altında tutabilmenin en önemli yollarından birisi beslenmeye özen gösterilmesidir. Bunun için kişi, beslenme programı hazırlanması amacıyla diyetisyen hekime yönlendirilir. Program oluştururken; kişinin yaşı, sahip olduğu kilosu ve boyu, günlük hareketlilik düzeyi, önceden sahip olduğu beslenme alışkanlıkları ve ekonomik geliri dikkate alınan hususlar arasında yer alır.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Bu kişilerin yeterli düzeyde ve sağlık koşullarını ihlal etmeden beslenmeleri gerekir. Bireye en uygun olan kiloya ulaşılmalı ve bu sürdürülmelidir. Tedavi aşamasında diyabet ilaçları kullanımda zamanlamaya ve dozlara özen gösterilmelidir; öğün sayısı da önemlidir ve atlatılmaması lazımdır. Yürüyüş başta olmak üzere sunulan hareketlilik haline uyulmalıdır. Sigara gibi zararlı alışkanlıklar terk edilmelidir. Tip 2 diyabet rahatsızlığına sahip birçok kişi obez tanısı da taşımaktadır. Diyabetli kişilerin karbonhidrat alımında şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler arasında; tam tanesi olan tahıllar, kuru baklagiller, çeşitli sebze ve meyveler, süt içeren ürünler önerilmektedir. Diyabet sorunu protein durumuna etkide bulunmaz. Yağlar konusunda; kırmızı et tüketilmesi yerine tavuk, balık gibi etler tüketilmelidir. Kişi için şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler hazırlanırken kızartma ve kavurma mümkünse bırakılıp yerine ızgara yapma, fırını tercih etme ya da haşlama gibi sağlıklı yollara başvurulmalıdır.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyeceklerde Öğün Sayısı ve Zamanı

Diyabette artık beslenmenin önemi yadsınmayan bir gerçektir. Bu nedenle diyabet ilaçları yanında bu koşullarında üzerine düşülmesinde fayda vardır. Diyetisyenler aracılığıyla bireysel beslenme listesi çıkarıldıktan sonra uzmanın bildirdiği miktarda ve saat aralıklarında besinlerin tüketilmesi hipo ve hiperglisemiyi önleyici etkiye sahiptir. Yukarıda bahsedilen şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler de baz alınarak, ideal olarak sunulan sayılara göre bu oranlar, 3 ana ve 2 ya da 3 ara öğün olarak açıklanabilir. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim ziyaret ediniz.