Diyabet Neden Olur

Diyabet Neden Olur

Diyabet Neden Olur?

Diyabet ya da şeker hastalığı olarak bilinen hastalık, çağımızın ciddi sorunlarından biri olduğu için diyabet nedir, diyabet neden olur , tip 1 ve tip 2 diyabet nedir, tip 1 ve tip 2 diyabet nedenleri ve belirtileri nelerdir gibi soruların yanıtlarını bilmek son derece önemlidir. Diyabet hastalığının ortaya çıkışı genellikle dramatik ve ani olmaktadır ama bazı erken belirtileri bilmek vakit kaybetmeden hekime danışmak için yardımcı olacaktır.

Diyabet Neden Olur ve Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Pankreastan salgılanan insülin hormonunun yetersiz üretilmesi ya da üretilmiş olan insülinin dokularda etkisini gösterememesi diyabet neden olur sorusunun cevabıdır. Diyabetin mekanizması bu şekildedir ve ortaya çıktıktan sonra ömür boyu devam eden bir hastalıktır. İki diyabet çeşidi vardır. Tip 1 ve tip 2 diyabet nedenleri arasında bazı ortak faktörler olsa da genelde farklı nedenlerden dolayı farklı tipte diyabetler gelişmektedir. Diyabetli bireylerde insülin eksik ya da etkisiz olduğu için glukozun hücre içine girememesi ve kanda şeker miktarının yükselmesi söz konusudur. Kanda miktarı artınca idrarla şeker atılır. İdrarda şekerin bulunması ve çok su içmek diyabet belirtileri arasındaki en önemli iki belirtidir.

Tip 1 Diyabet Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Tip 1 diyabeti olan kişilerin yeterli miktarda insülin üretimi yoktur ya da çok azdır. Tip 1 diyabetli kişilerin yaşamının vazgeçilmez olan ilacı insülindir. Diyabet hastalığına sahip kişilerin yaklaşık %5-10 civarı tip 1 diyabetlidir. Yapılan araştırmalar sonucunda tip 1 diyabet neden olur sorusunun cevabına farklı yanıtlar bulunmuştur. Tip 1 diyabet nedenleri arasında kalıtım, pankreasa zarar veren bazı virüsler ve vücudun kendine ait savunma sisteminden kaynaklı pankreasın insülin yapıcı hücrelerini tahrip eden bazı sorunlar bulunmaktadır. Tip 1 diyabet belirtileri arasında da aşırı susama, sık sık idrara çıkma, yorgunluk ve halsizlik, açıklanamayan kilo kaybı ve de sürekli tekrarlayan enfeksiyonlar bulunmaktadır. Tip 1 diyabet genellikle bu belirtilerle gözükse de bazen açık bir belirti vermeyebilir.

Tip 2 Diyabet Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 diyabetli kişilerin insülin üretiminde sıkıntı yoktur fakat ürettikleri insülin hedef dokularda etkili bir şekilde kullanılamaz. Tip 2 diyabet çeşidi, tip 1 diyabete kıyasla daha çok görülmektedir. Diyabetli kişilerin yaklaşık %90’ı tip 2 diyabete sahiptir. Tıp dünyası tip 2 diyabet neden olur sorusunun cevabına birçok farklı yanıt vermektedir. Yaşın ilerlemesi, obezite, kalıtımsal özellikler, stres ve hipertansiyon tip 2 diyabet nedenleri arasında sayılmaktadır. Ayrıca gebelik  sırasında annede gelişebilen diyabet de tip 2 diyabettir. Çeşit çeşit tip 2 diyabet nedenleri olduğu gibi tip 2 diyabet belirtileri de fazla sayıdadır. Tip 2 diyabette insülin hücre içine giremez ki bu insülin direnci olarak adlandırılır ve insülinin kanda birikmesi ile kan şekeri yükselir. Aşırı hiperglisemi, plazma hiperozmolaritesi ve aşırı derece su kaybı tip 2 diyabetin ciddi belirtileridir. Lakin bazı tip 2 diyabet vakalarında hiçbir erken belirti görülmez ve zaman ilerledikçe belirtiler ortaya çıkar.

Daha detaylı bilgi için lütfen https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.