Diyabet Nedenleri

Diyabet Nedenleri

Diyabet Nedenleri

Kanda şeker yükselmesi ve idrarda da şekerin ortaya çıkması ile seyreden diyabet hastalığının nedenleri vücutta bulunan pankreasın insülin hormonunu yetersiz üretmesi veya çeşitli sebeplerle insülinin vücutta kullanılamamasıdır. İnsülin, besinlerle alınan glikozun kandan hücrelere geçişini sağlarken, diyabette hücrelere geçiş sağlanamaz ve kanda şeker yükselir. Diyabet tip1 ve Tip 2 olarak adlandırılan iki tipte görülür.

Tip 1 Diyabet Nedenleri Nelerdir?

Çoğunlukla çocuklarda ve ergenlerde görülen diyabet tipidir. Diyabetli kişilerin %5 10’ u Tip 1 diyabet hastasıdır. Diyabet nedenleri bu kişilerde insülin üretiminin hiç olmaması veya yetersiz olmasıdır.  Tip 1 diyabetli bireyler ömür boyu insülin kullanmak zorundadırlar.  insülin enjeksiyon veya pompa yoluyla verilir ve vücuttaki eksik insülinin yerine konması sağlanır. Tip 1 diyabet hastalığının nedenleri genetik pankreas adlı salgı bezine zarar veren virüslerin varlığı ve bağışıklık sisteminin toksik maddeler, ilaçlar, virüs varlığı, stres gibi herhangi bir sebeple normal  işleyişinin farklılaşıp vücutta bulunan kendi hücrelerini yabancı bir madde olarak algılaması ile birlikte çalışmaya başlayan bağışıklık sistemi, insülin üreten pankreas bezinin beta hücrelerini yıkılma uğratır bu yıkım % 80’e ulaşınca pankreas artık insülin üretemez. Tüm bu durumlarda insülin hiç üretilemez veya yeterli üretilemez bunun sonucunda diyabet gelişir.

Tip 2 Diyabet Nedenleri Nelerdir?

Tip 2 diyabet ileri yaşlarda ortaya çıkar. Diyabetli kişilerin % 90’ı Tip 2 diyabet hastasıdır. Tip 2 diyabet nedenleri vücudun insülin hormonunu etmesine rağmen hücre ve dokuların insülini kullanamamasıdır. Hücre ve dokulara giremeyen şeker kanda birikerek yükselir ve bir süre sonra pankreas insülin üretimini azaltarak diyabet hastalığının tablosunu ilerletir. Tip 2 diyabet hastalığının nedenleri 25 yaş ve üzerinde olmak, obezite, genetik faktörler, gebeliğe bağlı olarak diyabetin oluşması, kilolu bebek doğuran bi anne olmak, stres ve hipertansiyondur. Tip 2 diyabetin belirtileri görülmeye başlamadan çoğunlukla 10-15 yıl önce gizli şeker adı verilen bir dönemden geçilir. Beslenmede gizli şekeri tetikler ve fark edilip kontrol altına alınmazsa birey ilerleyen yıllarda Tip 2 diyabet hastası olur.

Diğer Diyabet Tipleri ve Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Gençlik döneminde insüline bağlı olmayan diyabet görülebilir ve diyabet tipleri ile karıştırılabilir. Gençlik döneminde insüline bağlı olmayan diyabet nedenleri insülin salınımını sağlayan ve düzenleyen genlerde görülen mutasyonlardır. Bu mutasyon sonucu insülin salınımında problem yaşanır ve diyabet görülür. İkincil diyabet nedenleri; pankreatit, pankreatomi, hiperkortikoidizm, cushing sendromu, büyüme hormonunun fazla salgılanması ile oluşan akromegalidir. Bu hastaların ailelerinin geçmişinde Tip 2 diyabet görülür. Gestasyonel diyabet hastalığının nedenleri gebelikte bazı hormonların fazla salgılanması insülin kullanımının sağlanamamıştır. Gestasyonel diyabet hastalığı olan anneden beslenen bebekte ciddi risk altındadır. Hastaların % 20 – 40’ ında gebelik sonrasında Tip 2 diyabet gelişir, daha az kısmında ise Tip 1 diyabet gelişir. Mitokondriyal diyabet adı verilen bir diyabet çeşidi daha bulunur. Anneden sonraki aile bireylerine geçen ve nadir olarak görülen genetik problemdir. İnsülin eksikliğinin fazla veya az olması değişkenlik gösterir. Daha fazla ve detaylı bilgi için lütfen https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.