Diyabet Nedir Kısaca

Diyabet Nedir Kısaca

Diyabet Nedir Kısaca

Birçok kimsede bulunan diyabet nedir kısaca tanımlamak gerekirse, kan şekerinin yüksek seviyelerde seyretmesidir. Çoğunlukla sinsi şekilde ilerleyen bu hastalığın verdiği belirtiler, başka  durumlar ile karıştırılarak, önemsenmeyebilir. Bu durumda hastalık çok ileri seviyelere ulaştığında teşhis konulmaktadır. Tüm bunları yaşanmaması adına, herkesin düzenli olarak yılda bir veya iki kez şeker kontrolü yaptırması önerilmektedir.

Tedavi edilmediği hallerde tehlikeli olan şeker hastalığının sebebi nedir sorusuna verilecek yanıt, vücutta şeker dengesini sağlayan insülin hormonunun pankreasta yeterli seviyede üretilememesi ya da üretilen insülinin vücut tarafından kullanılamamasıdır. İnsülin hormonunun yetersizliği, vücuttaki şekerin çözümlenememesi ve böylelikle vücutta tahribat yaratmasına neden olmaktadır. Vücuttaki yüksek şeker birçok organı olumsuz etkiler.

Tip1 Şeker Hastalığının Sebebi Nedir?

Merak edilen şeker hastalığının sebebi nedir sorusunun cevapları, hastalığın türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu hastalığın günümüzde yaygın olan iki türü mevcuttur. Bunlar tip1 diyabet ve tip2 diyabettir. Tip1  diyabet nedir kısaca açıklaması, diyabet hastalığının genç yaşlarda ortaya çıkan halidir.

Çocukluk çağlarında veya ergenlik döneminde kendisini gösteren bu hastalığın sebebi,  otoimmunite yani  sistemine bağlı olarak gelişen sorunlardır. Bu hastalığın gözlemlendiği kimselerin vücudundaki savunma sistemi, normal vücut hücrelerini zararlı hücreler gibi algılayarak, onları tahrip etmeye başlar. Bu saldırı pankreasta insülin hormonu üreten hücrelere doğru yapıldığında, şeker hastalığının temelleri atılmış olur. Bu durumun devam etmesi halinde ise, ilerleyen dönemde tip1 diyabet ortaya çıkar.

Tip2 Şeker Hastalığının Sebebi Nedir?

Tip2 diyabet, tip1 diyabetten farklı bir durumdur. Bu hastalığı başlatan nedenlere değinmeden önce, tip2 diyabet nedir kısaca açıklamak gerekli. Tip2 diyabet, tip1 diyabetin aksine ileri yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur. Bu hastalığın en yaygın nedeni, genetik yatkınlıktır. Ailelerinde şeker hastalığı öyküsü olan kimselerde tip2 diyabetin görülmesi çok yaygın bir durumdur. Ayrıca tip2 şeker hastalığının sebebi nedir sorusunun cevabında obezite önemli bir sebeptir. Bununla birlikte sağlıklı beslenme alışkanlıklarından uzak kalmak, spor yapmamak, uzun süre hareketsiz kalarak çalışmak, hareketsiz bir yaşam biçimine sahip olmak, obezite sorununu ortaya çıkaracağı için, tüm bunlar da diyabeti tetikleyen nedenler olarak görülebilir.

 Gizli Şeker Hastalığının Sebebi Nedir?

Halk dilinde gizli şeker olarak adlandırılan bir şeker hastalığından söz edilmektedir. Gizli diyabet nedir kısaca bahsetmek gerekirse, aslında bu hastalık tip2 diyabetten başka bir şey değildir. Tip2 diyabetin belirtilerinin çok açık olmaması, halk arasında bu hastalığın gizli diyabet olarak adlandırılmasına neden olmuştur. Bu rahatsızlığın belirtileri ortaya çıkmaya başladığı zaman, hastalığın üzerinden en az beş yıllık bir zamanın geçmiş olması anlamına gelmektedir. Gizli şeker hastalığının sebebi nedir sorusuna verilecek cevap, tip2 diyabet ile aynıdır. Fakat halk arasında gizli diyabet olarak bilinen bir başka durum daha vardır. Bu, bozulmuş glikoz toleransıdır. Bunun tespit edildiği kimselerin şeker hastalığına yakalanma riski yüksektir. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.