Diyabet Tedavisi

Diyabet Tedavisi

Diyabet Tedavisi ve Diyabet Nedir? 

Diyabet, vücudumuzun yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ve üretilen insülin hormonunun doğru şekilde kullanılamaması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Diyabet yani halk arasında şeker adı ile bilinen hastalık vücudun normal çalışmasına engel olarak vücutta başta böbrek kalp ve gözler olmak üzere birçok organa zarar vermektedir, şeker hastaları için diyet ve diyabet tedavisi yaşamsal önem taşımaktadır.

Diyabet Tip I ve Tip II olmak üzere iki farklı çeşide sahiptir. Tip I, adı verilen diyabet türü genel olarak çocuk ve ergenlik dönemindeki gençlerde görülür, bu hastalık vücudun yeterli miktarda insülin üretmemesi ve üretilen insülinin doğru kullanılamaması ile ortaya çıkan bit hastalık türüdür. Tip II diyabet türü ise, genel olarak ileri yaşlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak veya stres, aşırı kilo ( obezlik) gibi çevresel faktörlere bağlı olarak gelişebilir veya bu faktörler hastalığı tetikleyebilir.

Diyabet Belirtileri

Diyabet belirtileri; diyabet belirtileri arasında en sık görülen durum, ağızda kuruluk hissi ve susama hissidir, hastalar sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyarlar bu durum geceleri daha sık yaşanmaktadır, iştahta normal olmayan bir artış oluşur bunu önüne geçmek için şeker hastaları için diyet programları uygulanmalıdır.

Hastada, yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma isteği vardır, bazı hastalarda iştah artışı olduğu halde istemsiz kilo kayıpları meydana gelmektedir, gözlerde bulanık görme ve görme kayıpları olabilir, hastaların ayaklarında uyuşma hissi, karıncalanma ve kramplar oluşmaktadır, bu olumsuz durumlardan kurtulabilmek için muhakkak diyabet tedavisi başlamalıdır. Tedaviye başlanılmaz veya doktorun vermiş olduğu tedavi doğru uygulanmaz ise vücutta geri dönüşü olmayan hasarlara, organ kayıplarına ve vücutta başka hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Şeker hastalarının beslenmesinde temel kural az ve sık beslenmektir, kesinlikle gün içerisinde öğün atlanmamalıdır, atlanılan öğünler kan şekerinde oynamalara neden olmaktadır.

Şeker hastaları günlük ortalama 10 bardak (2 litre) su tüketmeli, diyabet tedavisi gören hastalar, şeker içeren yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalı, alkol ve alkollü ürünleri hayatlarından tamamen çıkartmalıdır, şeker hastaları için diyet programlarında kesinlikle yağlı ve karbonhidrat içeren ürünler yer almaz bu yiyeceklerin yerine sebze ağırlıklı ev yemekleri tercih edilmelidir. Şeker hastaları yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeli, doktorun verdiği ilaçlar dozlarına dikkat edilerek düzenli kullanılmalıdır. Şeker hastaları, gün içerisinde stresten mümkün olduğunca uzak durmalıdır, yapılan çalışmalar sonucunda stresin şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği kanıtlanmıştır.

Yüksek Kan Şekerini Düşüren Basit Öneriler

Yüksek kan şekerini düşürmede en etkili yöntem tarçın kullanımıdır, tarçın vücuttaki insülin oranını düşürerek diyabet tedavisi gören hastalar için önerilmektedir, şeker hastaları için diyet programında bir çay kaşığı tarçını 3-4 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırarak şeker hastaları ara öğünlerde tüketebilirler. Şeker hastaları günlük düzenli egzersizler yaparak, yüksek kan şekerlerini kontrol altında tutabilirler. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim asresini ziyaret edebilirsiniz.