Diyabet Testi

Diyabet Testi

Diyabet Testi

Toplumumuzda en yaygın görülen kronik hastalıklardan olan şeker hastalığı zararları erten teşhis ve tedavi yapılmazsa ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Belirtileri fark edemediği için diyabet tanısı almayan fakat diyabet hastası olan kişilerin sayısı oldukça fazla. Bunun nedeni ise diyabetin tanınmaması ve belirtilerinin bilinmemesidir.

Diyabet Nedir?

Sağlıklı bireylerde vücutta bulunan pankreas adı verilen salgı bezinden vücudun ihtiyaç duyduğu anda ihtiyacı olan miktar kadar insülin adı verilen hormon salgılanır. İnsülin hormonu ise; besinlerin sindirilmesi ile açığa çıkan glikozun hücre içine girmesini ve enerji olarak kullanılmasını sağlar. Diyabette ise; çeşitli nedenler ile pankreastan insülin salınımı hiç olmayabilir, yetersiz miktarda üretiliyor olabilir veya hücreler insüline karşı direnç göstererek çalışmasına izin vermeyebilirler. Bu nedenle insülinin hücre içine alamadığı glikoz kanda aşırı miktarda birikir. Dolayısıyla diyabet kısaca kanda şeker miktarının yükselmesi ile seyreden bir hastalıktır. Diyabet tanısı diyabet testi ile konulur. Tedavi edilmeyen şeker hastalığı zararları ciddi boyutlara varabilen bir hastalıktır. Diyabetin tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olmak üzere iki tipi bulunur. Tip1 diyabet çocukluk dönemi ve ergenlik döneminde ortaya çıkar. Tip 2 diyabet ise ileri yaşlarda ortaya çıkar. Diyabet sinsi ilerleyen bir hastalıktır tip 2 diyabetin belirtileri ortaya çıkmadan 15-20 yıl gizli şeker adı verilen bir dönem yaşanır.

Diyabet Tanısı Nasıl Konulur?

Diyabetin daha çok görülen tipi olan tip 2 diyabet hastaları çoğunlukla diyabetten değil de başka sebeplerden sağlık kuruluşuna başvurur fakat ortaya şeker hastası oldukları çıkar. Diyabet tanısı için açlık kan şekeri adı verilen bir diyabet testi ile oral glikoz tolerans testi (OGTT) bir diğer adıyla şeker yüklemesi testleri yapılarak konulur. Sağlık bir bireyin açlık kan şekeri düzeyi 120 mg/dl nin üzerine çıkmaz. Fakat açlık kan şekeri değeri 126mg/dl nin üzerinde olan bir birey diyabet tanısı alır. Diğer bir diyabet testi olan şeker yüklemesi için hastanın 8 saatlik bir açlığının bulunması gerekir. Bu 8 saat açlık sonrasında bir su içerisinde 75 gr glikoz eritilerek hastaya içirilir. Sağlıklı bireyde ilk iki saatte kan şekeri değeri 140 mg/dl nin altındadır. Şeker yüklemesi testinin ilk iki saatinin sonunda ölçülen kan şekeri değeri 140-199 mg/dl arasında ise birey gizli şeker tanısını alır. Bu ilk iki saatin sonunda ölçülen kan şekeri değeri 200 mg/dl nin üzerindeyse eğer kişiye diyabet tanısı konulur. Yapılan bu diyabet testi sonucunda kişi gizli şeker tanısı almış ise şeker hastalığı belirtileri ortaya çıkmadan önce hemen önlem almalı beslenme şeklini değiştirmeli ve doktor uygun görürse tedavi olmalıdır.

Şeker Hastalığı Zararlı Mıdır?

Kan şekerinin sürekli yüksek seyretmesi ciddi sorunlar oluşturur. Her hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığı zararları da vardır ve bunlar ileri dönemde ciddi sağlık sonrunları olarak karşımıza gelmektedir. Şeker hastalığı zararları ; böbrek hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, sinir kaybı, göz sorunları ve ilerleyen dönemlerde gözde sinir kaybından oluşan körlük, felçler, ayak yaraları, cinsel problemler, geç iyileşen yaralar, sık sık yaşanan enfeksiyonlar şeklinde sıralanabilir. Detaylı bilgi almak için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.