Şeker Çıkması Belirtileri

Şeker Çıkması Belirtileri

Şeker Çıkması Belirtileri

Hem genç yaşta hem de ileri yaşlarda şeker çıkması belirtileri  gözlemlenebilir. Günümüzde her 3 kişiden birisi şeker hastalığına yakalanmaktadır. Şeker hastalığı vücudumuza enerji gerektiren şekerin, bize fayda sağlaması için onu bünyemize alacak olan insülinin pankreastan az ya da hiç sağlanamamasıdır. Yani pankreasın insülin üretiminde problem olması şeker hastalığını ortaya çıkarır. Sadece pankreas değil; yaşam şartlarınız, ailede diyabet geçmişi, genetik faktörler ve yüksek şeker koması ile ortaya çıkmaktadır. İki sebepten meydana gelebilir şeker çıkması belirtileri : yediğiniz yiyeceklerden ve karaciğerinizden. Karaciğeriniz glikozu glikojen olarak vücutta depo eder. Eğer insülin seviyeniz düşerse, karaciğeriniz glikojeni devreye sokar. Örneğin acıktığınızda dayanabilmeniz için karaciğeriniz glikozu glikojene çevirip kullanır.

Şeker Belirtileri ve Sebepleri

Tip 1, Tip 2, Tip 3, Tip 4 olmak üzere diyabetin 4 farklı tipi vardır. Diyabet 1 belirtileri genellikle gençlerde ve çocuklarda ortaya çıkar. Pankreasın insülin hormonunu tam olarak üretememesi sonucunda hastalık oraya çıkar.  Bu nedenle hastalar dışarıdan bu hormonu belirli periyotlarla şırınga yoluyla kendilerine enjekte ederler. Diyabet 2, aşırı kilolu kişilerde, yağlı ve tatlıyı çok yiyenlerde özellikle günümüz toplumunda artan fast food yönelimi nedeniyle en çok karşılaşılan diyabet tipidir. Diyabet 3, genellikle alzheimer  hastalığı ile bağdaştırılır. Sisteminde çalışma problem olması, yani beyindeki kan damarlarının hasarı insülin hormonu eksikliği ile ortaya çıkar. Diyabet 4 ise gebelikte olan insülin direnci ile ortaya çıkar.

 Tip Diyabet 1 Belirtileri

1- Kendinizi  doymamış hissediyorsanız ve aşırı yemek yemek istiyorsanız ve buna rağmen açıklanamayamadığınız bir sebeple kilo kaybediyorsanız,
2- Ailenizde diyabet geçmişi olan akrabanız varsa,
3- Su içtiğiniz halde susuzluğunuzun giderilmediğini düşünüyorsanız,
4- İdrara çıkma isteğiniz her zamankinden daha fazla ise,
5- Halsizlik, mide bulantıları, şuur kayıpları, karın ağrısı ve aşırı bir durgunluk hissediyorsanız,
6- İlk zamanlar aşırı yemek yediğiniz dönemler yerini iştahsızlığa ve isteksizliğe bıraktıysa,
7- Sürekli stres halindeyseniz diyabet 1 belirtileri sizde bulunabilir. Bu şeker çıkması belirtileri maddelerinden en az dördünün sizde olduğunu düşünüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurup kan testi ve insülin direnci testi yaptırın.

Tedavi Yöntemleri ve Alinabilinecek Önlemler

Şeker hastalığı kendiliğiden geçmediği için şeker çıkması belirtileri sonucunda hastanın hemen doktora başvurması gerekmektedir. Doktorunuzun yönlendirmesi sonucunda size uygulayacağı tedavi insülin enjektesi veya hap ile tedavi olabilir. Enjekte tedavisi genellikle diyabet 1 belirtileri taşıyan hastalara uygulanır. Çünkü bu diyabet 1 belirtileri hastalarda çocukluk yaşlarından vücuda çoktan yerleşmiştir. Özellikle çocuklarda ve gençlerde diyabet 1 belirtileri görülmektedir. Aşırı yağlı ve yapay tatlandırıcılı yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmak, stresli olduğunuz ortamlarda bulunmamak, içtiğiniz suların temizliğinden emin olmak, hafif sporlar ile hareketsiz yaşamdan uzaklaşmak şeker hastalığına karşı alınabilir yöntemlerdir. Daha detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini  ziyaret edin.