Şeker Hastaları Ne Yemeli

Şeker Hastaları Ne Yemeli

Şeker Hastaları Ne Yemeli?

Günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri olması sebebiyle her tarafta şeker hastası diyeti başlıklı yazılar görürüz ve merak ederiz. Diyabet hastalığı, pankreastan salgılanan insülin hormonunun yetersiz kalması veya dokuların insülin etkisine karşı direnç geliştirmesi sebebiyle kandaki şeker miktarının artmasıdır. Ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Bir kişinin diyabet olup olmadığı Açlık Kan Şekeri (AKŞ) ve Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT) ile ölçülür. 100-125 arasındaki AKŞ veya 140-199 arasındaki OGTT değerleri gizli şeker sinyalidir. AKŞ’de 126’nın  ve OGTT’de 200’ün üstündeki değerler diyabeti gösterir. Diyabetin kalıcı tedavisi olmadığı için alınan ilaçlar ve doğru beslenme son derece önemlidir. Bu durumda hastalar şeker hastaları ne yemeli sorusunu sormakta haklıdırlar. Gerçekten de şeker hastası diyeti nasıl olmalıdır?

Şeker Hastası Diyetinin Planı Nasıl Olmalıdır?

Şeker hastaları için doğru beslenme en önemli tedavi yöntemi olduğu için şeker hastası diyeti konusuna azami önem gösterilmelidir. Hastalar günde 3 ana, 2-3 ara öğün tüketmelidir. Diyet programına son derece dikkat ederek yeterli ve dengeli beslenilmeli, asla öğün atlanmamalı, insülin ve diğer ilaç zamanlarına dikkat edilmeli, yürüyüş gibi fiziksel aktivitelere özen gösterilmeli ve sigaradan uzak durulmalıdır. Daha önemlisi hastalar şeker hastası diyeti için yenmesinde sorun olmayan besinleri listeleyip ezberlemek yerine beslenme tedavisinin ilkelerini bilmelidir. Böylelikle diyeti uygulamak çok daha kolay olur.

Şeker Hastaları Ne Yemelidir?

Enerji sağlayan ve vücuda alınması gerekenleri teker teker inceleyerek şeker hastaları ne yemeli sorusuna cevap bulabiliriz. Bilindiği gibi karbonhidrat en önemli enerji kaynağıdır ve bu yüzden şeker hastası diyeti içerisinde mutlaka bulunmalıdır. Karbonhidrat içeren besinler içinden şeker hastaları ne yemeli diye soruyorsanız, cevap tam taneli tahıllar, sebze ve meyveler, kuru baklagiller, ekmek, süt ve süt ürünleridir. Sebze ve meyve günde en az 5 porsiyon olmalıdır, beyaz ekmek yerine kepekli, pirinç yerine bulgur tercih edilmelidir. Bunun yanında öğünlerde salata yenmeli ve kuru baklagillerin tüketimine özen gösterilmelidir. Hastalık protein, vitamin ve mineral konusunda bir sorun yaşatmadığı için şeker hastası diyeti zaten kendiliğinden bunları karşılayacaktır, ekstra bir tüketime gerek yoktur.

Şeker Hastaları Yağ Tüketimine Ne Kadar Özen Göstermelidir?

En özenli davranılması gereken yağ tüketimi konusunda şeker hastaları ne yemeli peki?
Yağlar yüksek enerji sağlayan besinlerdir. Birden fazla çeşidi olan yağda hastaların karşısına günlük tüketimde çok titiz bir tablo çıkar. Günlük diyet kolesterolü 300 mg’nin altında olmalıdır. Doymuş yağdan gelen enerjinin 7%’den, doymamış yağlardan gelen enerjinin ise 23-24%’den az olması gerekir. Bunun için kırmızı et yerine tavuk, hindi ve balık eti tercih edilmeli, haftada 2 yumurta yenmeli ve sosis, salam, sucuk, tereyağı, kuyruk yağı, iç yağı gibi ürünler kullanılmamalıdır. Diyette izin verilen tatlandırıcı gibi besinler ise sınırı aşmadan tüketilmelidir. Şeker hastaları ne yemeli sorusunun cevabı bunlardır. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.