Şeker Hastaları Ne Yememeli

Şeker Hastaları Ne Yememeli

Şeker Hastaları Ne Yememeli?

Diyabet hastalığı için insülin tedavisinin yanında, şeker hastaları ne yememeli ne yemeli bunlar bilinerek beslenmenin düzenlenmesi çok önemlidir. Günümüzde yapılan araştırmalar gösteriyor ki her türlü hastalıkta beslenme oldukça önemlidir. Beslenmenin düzenlenmesiyle bazı hastalıkların oluşumu engellendiği gibi diyabette beslenmenin düzenlenmesi ile olası komplikasyonlar önlenebiliyor.

Diyabet Nedir? Neden Oluşur?

Diyabet hastalığı kısaca bilinen haliyle kanda şeker seviyesinin yükselmesidir. Diyabet hastalığında şeker hücrelerde enerji olarak kullanılmak için giremez. Bunun nedeni şekerin hücre içine girmesini sağlayan insülin hormonunun görevini yapamamasıdır. Pankreasta üretilen insülin hormonu diyabet hastalarında hiç salgılanamaz ya da yetersiz miktarda salgılanır. Bazen de hücreler insüline karşı direnç gösterir ve insülini içeri almazlar. Besinlerin sindirimi ile açığa çıkan glikoz böylece kanda birikir. Bu noktada şeker hastası ne yememeli bunu bilmek çok önemlidir. İnsülinin kullanımı veya üretimindeki sorunlar birçok nedenle gerçekleşebilir. Ancak diyabet tiplerinden tip 2 diyabette belirtiler ortaya çıkmadan önce 15 – 20 yıl gibi uzun bir süreçte gizli şeker olarak adlandırılan bir dönem yaşanır. Tam bu dönemde tanı koyulduysa kişinin diyabet hastası olmamak için yapması gereken şey şeker hastaları ne yememeli ise onları yememesidir.

Diyabet Hastalarının Yememesi Gerekenler

Artık iyi biliniyor ki her hastalıkta olduğu gibi diyabette de beslenme tedavide oldukça önemli rol oynuyor. Neler yenilmeli bilindiği ve önemsendiği kadar şeker hastaları ne yememeli bunların bilinmesi de ciddi önem taşıyor. Şeker hastalarının glikozu kullanmada problemleri olduğu için glikozun ana kaynağı olan karbonhidratlar arasında şeker hastası ne yememeli ise kesinlikle bilinmeli ve dikkat edilmelidir. Bunların bilinmesi ve dikkat edilerek uygulanması oluşabilecek hiperglisemi veya hipoglisemi problemlerini önler. Karbonhidrat olarak şeker hastası ne yememeli; beyaz unla yapılmış gıdalar, glisemik indeksi yüksek olan meyveler, işlenmiş hazır şekerlemeler, şerbetli tatlılar, pirinç, şeker oranı yüksek meyve suları ve asitli içecekler olarak sıralanabilir. İkinci en önemli enerji kaynağı olan yağ çeşitlerinden hangilerini şeker hastası ne yememeli; kuyruk yağı, iç yağ, tereyağ, kızartma yöntemiyle pişen yemekler olarak sıralanabilir. Vücutta yapım – onarım ve büyüme – gelişme sağlayan proteinler açısından özellikle diyabetin komplikasyonu olarak böbrek sorunları yaşayan kişiler alımı kısıtlamalıdırlar. Proteinler olarak şeker hastaları ne yememeli; sakatatlar, salam, sucuk, sosis, pastırma olarak sayılabilir.

Diyabet Hastalarının Yemesi Gereken Besinler

Diyabet hastaları sağlıklı karbonhidratlar olan tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, bulgur tüketmeliler. Özellikle posası çok olan yeşil bitkilerden yapılmış salatalar, sebzeler, kabuklu meyveler, kuruyemişler tüketmelidirler. Yağlardan zeytin, ayçiçek, mısır, fındık, pamuk, soya ve balık yağlarını tüketmeliler fakat miktar olarak yağı az kullanmalıdırlar. Diyabet hastaları proteinler arasında kırmızı et yerine tavuk eti, hindi eti, balıketi gibi beyaz etleri tercih etmelidirler. Haftada bir iki porsiyon balık yemelidirler. Ve hafta da 2 kez de yumurta tüketmelidirler. Bu şekilde beslenen bireyler yeterli miktarda mineral ve vitamini vücutlarına almış olurlar. Daha fazla ve daha detaylı bilgi için lütfen https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.