Şeker Hastaları Neden Zayıflar

Şeker Hastaları Neden Zayıflar

Şeker Hastaları Neden Zayıflar?

Şeker hastaları neden zayıflar sorusunu akla getiren en önemli belirtilerden biri hızlı ve kısa sürede verilen kilolardır. Tıpta Diabetes Mellitus adı verilen, Tip 1 ve Tip 2 olarak iki farklı türü bulunan şeker hastalığı, vücudumuz, insülin denilen hormonu üretemez hale gelirse bu durumda şeker hastalığından söz edilebilir. Vücudumuz enerji ihtiyacını dışardan aldığı protein, yağ, karbonhidrat gibi besinlerden sağlar. Bunların içinde ise en önemlilerinden biri glikoz denilen basit şekerlerelerdir. Glikoz pankreastan üretilir. Bunun diğer adı da insülin adı verilen hormondur. Vücudun bunu üretmemesi durumunda aldığımız besinler enerjiye dönüşemez. İşte bu noktada diyabet yani şeker hastalığı ortaya çıkar. Çocuklar da olmak üzere her yaşta ortaya çıkabilen şeker hastalığı son derece ciddi bir hastalıktır. Ancak buna rağmen, doktor tedavisi, uygun beslenme ve düzenli yapılması gereken basit egzersizler ile uzun süre sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür. Diyabet türlerinin içinde Tip1 diyabet diğerinden biraz daha farklıdır. Tip1 diyabet daha çok çocukluk ve ergenlik yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Tip1 diyabet’ de vücudun insülin üretememesinin en önemli sebebi immün sistem denilen bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesidir.

Şeker Hastaları Neden Zayıflar?

Herhangi bir müdahale olmadan 5 KG ve üzeri kilo kaybı yaşanmış ise Diyabet hastası olma ihtimaliniz çok yüksektir. Kilo kaybının artması, vücudun salgıladığı insülin hormonunu enerjiye dönüştüremediği durumda ortaya çıkar ve bu durumda hemen bir hekime başvurulması gerekmektedir. Tip1 diyabette ise, vücut insülin hormonunu üretmeyi tamamen durdurur. Tip1 diyabetin tek belirtisi kilo kaybı değildir. Bu noktada tip 1 diyabet neden olur sorusu ilk akla gelen sorudur. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, bu hastalığa yakalanma sebebinin kişinin kendisiyle hiçbir ilgisi yoktur. Hastalık doğal koşullar içinde oluşur ve bunu önlemek pek mümkün değildir. Bu nedenledir ki tip2 diyabetli kişiler tip1 diyabetli hastalara karşı daha şanslıdırlar. Çünkü tip 2 diyabeti önlemek mümkündür.

Tip1 Diyabetin Diğer Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastaları neden zayıflar derken, tek belirti bu değildir. Bunun yanı sıra, çok fazla su içmek ve idrara çıkmak, genellikle kol ve bacaklarda kaşıntı, vücudun belli bölgelerinde oluşan renk değişiklikleri, açılan basit yara berelerin kısa sürede iyileşmemesi, görmede bozukluk ve gerginlik hali de diyabet hastalığının belirtileridir. Tip1 diyabette, vücut insülin hormonunu salgılayamadığı için hastalar, ömür boyu dışardan insülin hormonu alarak bu eksikliği gidermek zorunda kalırlar. Bu nedenden dolayı da bu diyabet türüne insüline bağımlı diyabette denilmektedir.

Tip1 Diyabet Nedenleri?

Yine burada tip 1 diyabet neden olur sorusu aklımıza gelmektedir. Vücudumuzun bir savunma mekanizması bulunmaktadır. Ancak bu mekanizma, virüs, enfeksiyon ve stres gibi rahatsızlık sonucunda vücudun bağışıklık sistemi çöker ve birçok hastalığa yakalanma olasılığı olduğu gibi tip diyabet hastası olma ihtimali çok yüksektir. Bundan dolayı bu hastalığa otoimmün hastalık da denilmektedir. Hekim tarafından kan tetkikleri yapılarak teşhis edilen Tip1 diyabet hastalığı, dışarıdan alınan takviye insülin ile birlikte bir takım diyabet ilaçlarıyla tedavi edilmektedir. Şeker hastaları neden zayıflar sorusuna tekrar gelecek olursak, öncelikle kilo kaybının hekim tarafından durdurulması gerekmektedir. İnsülin enjeksiyon kullanımı bu hastalarda çok üst düzeydedir. Bunun yanı sıra sık sık şeker ölçümlerinin yapılması ve hekim tarafında verilen düzenli beslenme diyetinin hayata geçirilmesidir. Kısaca diyabet hastalığı, düzenli beslenme ile çok yakından alakalı bir hastalıktır. tip 1  diyabet neden olur, sorusunun tam karşılığı olmasa da genetik faktörler, ciddi enfeksiyonlar ve stres demek en doğrusu olacaktır. Gerek şeker hastaları neden zayıflar   gerekse tip1 diyabet neden olur sorularının daha ayrıntılı cevaplarını https://www.diyabetim.org adresini ziyaret ederek bulabilirsiniz.