Şeker Hastalığı Belirtiler

Şeker Hastalığı Belirtiler

Şeker Hastalığı Belirtiler

Vücudun enerji ihtiyacına yönelik besin kaynakları arasında olan glikozun vücudun yeterince insülin üretememesi ya da üretilen ünsülinin yeterince kullanılamaması sonucunda depolanması ile ilgili süreci temsil etmektedir ve şeker hastalığı belirtiler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Vücudun kan şekerini düzenleyen ve burada etkili olan en önemli hormon insülin hormonudur. İnsülin hormonunun salgılandığı vücudun bölümü ise pankreasın beta hücreleridir. Özellikler pankreasın beta hücrelerinden vücudun enerjisini karşılayacak kadar insülin üretilemediğinde ya da üretilen insülin kullanılmadığında enerjiye çevrilmesi gereken glikoz kanda toplanarak kandaki şeker oranının yükselmesine sebep olmaktadır. Bu süreçler ise şeker hastalığı nedir belirtileri nelerdir sorularına yönelik bir açıklama olacaktır. Şeker hastalığının farklı çeşitleri vardır.

Tip 1 Şeker

Genellikle otuz yaşın altındaki kişilerde görülen bu diyabet hastalığına sahip olanlar hastalar normal kiloya sahiptirler ya da zayıf olabilirler. Bu hastaların insülini kullanması gerekmektedir çünkü bu tipte insülin yetersiz gelmektedir. Bu tip şeker hastalığı belirtiler gençlerde veya çocuklarda baş göstermektedir. Bu hastalar aşırı derecede susuzluk çekerler ve su tüketirler, çok fazla idrar yaparlar, iştahları son derce açık ve çok fazla yemelerine rağmen zayıflama eğilimi gösterirler Daha sonraki zamanlarda şeker hastalığı nedir belirtileri nelerdir ise kan şekerinin aşırı yükselmesi sebebiyle iştahın kapanması, bulantı, karın ağrısı, koma durumu ve şuurda bulanıklık görülebilmektedir. Teşhis, tanı ise kan şekerinin ölçülmesiyle konur.

Tip 2 Şeker

Çoğunlukla kırk yaştan sonra baş gösteren diyabet çeşididir. Diyabet hastalarının büyük bir çoğunluğu bu tip diyabete girmektedir. Bu tip şeker hastalığı belirtiler özellikle hastaların aşırı kilolu olmasıdır. Bu tip şeker hastalığı nedir belirtileri nelerdir sorularına cevap ise şöyle, iştahsızlık, kaşıntı, halsizlik ve ciltte oluşan yaralardır. Bu tip diyabette belirtiler tip 1 deki gibi belirgin olmayabilir. Çok susama, ağız kuruluğu, aşırı iştah, çok fazla idrar yapma ve gece idrara çıkma durumları her hastada kendisini göstermeyebilir. Bu tip diyabet ileri ki yaşlarda ortaya çıkacağından kişiler yaşlanma belirtileri ile karıştırıp önemsememektedir. Bu diyabet hastalığı irsidir. Yakın akrabada olma ihtimali vardır.

Şeker Hastalığından Korunma

Öncelikle sağlıklı bir şekilde beslenme bizim için tüm hastalıklara karşı bir önlem olduğu kadar diyabete karşı da bir önlem niteliği görmektedir. Obezite ile savaşarak yukarıda bahsedilen ve açıklanan şeker hastalığı nedir belirtileri nelerdir olarak kategoriye ayırdığımız maddelerden uzak kalmış oluruz. Yine vücudumuzun enerjisi ve yararına olacak vitamin ve minerallerin alındığından emin olmalıyız.  Aynı zamanda günlük hayatımızda spora zaman ayırarak hem kendimizi zinde tutacak, farklı hastalıklara karşı vücut direncimizi artıracak hem de şeker hastalığı belirtiler arasındaki aşırı kilolu yaşam biçiminden uzaklaşmış olunacaktır. Spor ya da yürüyüşlerin yapılması, sigara ve alkolden uzak durmak şeker, kalp damar, kanser hastalıklarından koruyacaktır.

Şeker hastalığı üzerine daha detaylı bilgi edinmek için https://www.diyabetim.org/iletisim sitemizi ziyaret edebilirsiniz.