Şeker Hastalığı Belirtileri Kaç Olmalı

Şeker Hastalığı Belirtileri Kaç Olmalı

Şeker Hastalığı Belirtileri Kaç Olmalı

Çağımızda sıklıkla görülen diyabet sorunu  şeker hastalığı belirtileri kaç olmalı şeklindeki soruları ve konu hakkında merak edilenleri beraberinde getiriliyor. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli nokta, diyabet hastalığının türlerinin bulunduğu ve bu türlerin farklı belirtiler ile kendisini göstermesidir. Diyabet hastalığı, pankreas tarafından üretilen insülin hormonunun yeterli seviyede üretilmemesi anlamına gelmektedir. Veya pankreas tarafından yeterli düzeyde insülin hormonu üretilmesine karşın vücut bu hormonu gerektiği şekilde kullanamayabilir. Bu durumda vücuttaki şeker, enerjiye dönüştürülemez ve kan şekerinin yükselmesine neden olur. Vücutta oluşan bu durum, diyabet hastalığının ortaya çıkmasının nedenidir. Günümüzde diyabet hastalığının tip1 diyabet ve tip2 diyabet olmak üzere bilinen türleri bulunmaktadır.

Tip1 Diyabet Hastalığı Nedir?

Diyabet hastalığı hakkında sorulan tip 1 diyabet nedir belirtileri nelerdir sorusuna verilecek en net yanıt, bunun çocuklarda ve gençlerde ortaya çıkan bir tür diyabet hastalığı olmasıdır. Erken yaşlarda ortaya çıkan bu hastalığın ilk sebebi genetik faktörlerdir. Bu rahatsızlığın görüldüğü çocuk ve gençlerde genellikle ailede diyabet öyküsüne rastlanmaktadır. Bunun dışında çeşitli sebepler ile pankreasta bulunan insülin üretimini sağlayan hücrelerin tahrip olması ve görevini yerine getiremez hale gelmesi, önemli bir faktördür Ayrıca çeşitli fiziksel ve kimyasal faktörler ve çevresel etmenler de tip1 diyabetin gelişmesine ortam hazırlamaktadır. Ailelerin ve hastaların tip 1 diyabet nedir belirtileri nelerdir hakkında bilgi sahibi olması hastalığın erken tanısı için etkili olmaktadır.

Tip1 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Tip1 diyabette  şeker hastalığı belirtileri kaç olmalı sorularının yanıtları iyi bilinmelidir. Tip1 diyabet çok belirgin şekilde semptomlar göstererek ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu nedenle tespit edilmesi diğer diyabet türlerine göre daha kolaydır. Bu hastalığın ilk önemli belirtisi hastanın aşırı derecede su içme isteği duymasıdır. Sık sık susama, yeterli su içildiği halde sürekli susuz hissetmek tip1 diyabetin belirtilerindendir. Ayrıca hasta sıklıkla idrara çıkma ihtiyacı hissetmektedir. Bir diğer tip 1 diyabet nedir belirtileri nelerdir  bulgusu, hastanın iştahının çok açık olması ve sürekli yeme isteğidir. Hasta buna karşın zayıftır ve kendisini süreli biçimde halsiz hissetmektedir.

Tip1 Diyabetin İleri Dönem Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Hastalık ilerledikçe şeker hastalığı belirtileri kaç olmalı konusundaki bulgular değişmektedir. Bu durumda hastalarda ilk dönemin aksine iştahsızlık ortaya çıkar. Ayrıca halsizlik hissinin artması ve mide bulantıları mevcuttur. Hastaların tip 1 diyabet nedir belirtileri nelerdir konusunda bilmesi gereken diğer önemli nokta, bu hastalığın ilerleyen dönemlerinde bilinç bulanıklığı ve hatta koma halinin yaşanmasıdır. Bunlar çok ciddi belirtiler olmakla birlikte acilen bir uzmana başvurulmalıdır. Hastalığın tedavisinde dışarıdan verilen insülin ilaçları önemli yer tutmaktadır. Bu sırada hastaya evde şeker ölçüm yapması hakkında bilgi verilmelidir. Merak edilen tüm şeker hastalığı belirtileri kaç olmalı hakkındaki soruların cevaplarına https://www.diyabetim.org/iletisim bölümünü ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.