Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir Kısaca

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir Kısaca

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir Kısaca

Bilindiği gibi rahatsızlık durumlarında tanının erken konulması ve sağlık açısından kalitenin artması adına şeker hastalığı belirtileri nelerdir kısaca konusuyla ilgili bilgileri edinmek kişiler için önemli kazanımlar elde edilmesine olanak sağlar. Diyabet rahatsızlığı iki kategoride ele alınmaktadır. Tip 1 diyabet hastalığındaki kişiler çoğunlukla çocuk ve genç grubu kapsar. Bu gruptakilerin teşhisinde en etkili belirtisi, yüksek ateş komasının meydana gelmesidir. 40 ve sonrasındaki yaş dönemlerinde bulunan kişileri kapsayan tip 2 diyabet sorunu, daha ileri yaşam dönemlerinde vuku bulur. Çeşitli şekillerde kendisini ortaya çıkaran diyabet rahatsızlığının belirtilerinin fark edilmesi noktasında geç kalınmadan konulan teşhise göre tedavi sürecinin başlaması, kişi adına önem arz eder.

Tip 1 Diyabet Kısaca Belirtileri

Çocuk ve genç yaş kesiminde ortaya çıkması yaygındır. Günler içerisinde veya 7 – 14 günlük zaman diliminde belirir. Değişen şeker hastalığı belirtileri nelerdir kısaca şu şekilde sıralanır: Su ihtiyacında ve tüketiminde artış, idrar atımının sıklaşması, yemek yemede aşırılık ve buna rağmen zayıflık, halsiz olma. İlerleyen zamanlarda kandaki şeker düzeyinin artması ve aseton miktarında artış dolayısıyla: İştahın kapanması, bulantı, halsizlik şikayetinde yükselme, karında ağrılı durum, zihinsel bulanıklık ve bunların yanı sıra koma durumu meydana gelebilir. Kişiye uygulanan kan şekeri ölçümlerdeki tespitlere göre bu tanı konulur. Birçok kişi yükselmiş şekerin koma etkisiyle diyabet olduğunu anlar. Şikayetlerden evvel ateşli bir hastalıkta geride bırakılmış olabilir.

Tip 2 Diyabet Kısaca Belirtileri

Elde edilen veriler ışığında bu grupta yer alan kişilerdeki belirtiler belirgin bir şekilde ortaya çıkmamaktadır. Bu başlık altında yer alan ileri yaş grubundaki kişilerde, şeker hastalığı belirtileri nelerdir kısaca bakılacak olursa: Devamlı su içme isteği ve ardından gelen fazla su alımı, ağızda kuruluk hissi, tekrarlı ve sık idrar atma gereksinimi, gece vaktinde artan idrara çıkma ve iştahta yükselme olarak ortaya çıkar. Ancak çoğu kişide bunların belirlenmesi basit bir şekilde görülemez. Çünkü bu gruptaki kişilerin yaşlılık döneminde yer alması ya da yaklaşması nedeniyle belirtiler karıştırılarak; önemsiz sayılabilmektedir. İnatlaşan bir kaşıntı durumu, cilt yaralarında artış ve ağızda kötü tat oluşabilmektedir. Kadınlarda ise vajinal kaşıntı görülebilir.

Diğer Diyabet Belirtileri

90 kişi arasında 30’u bu rahatsızlığın teşhisi konulduğu zamanda, belli bir belirti fark etmediğini söylemektedir. Tanı konulmadan önce şeker hastalığı belirtileri nelerdir kısaca ifade edilebilir. İleri yaş gruplarındaki bireyler yaşlılık semptomlarıyla tip 2 diyabeti ayırt edemeyebilir. Bazen ayaklarda yanma hissiyatı, karıncalanmaya paralel olarak uyuşma, görüş açısında bulanıklaşma, erkek hastalarda cinsel güçte azalma ya da ortadan kalkması diğer belirtilerdir. Diyabet riski taşıyanlarda bazı çeşitli durumlar hastalığın oluşmasında tetikleyici faktörler arasında yer alabilir. Bunlardan bazıları; aşırı duygu değişimleri, ameliyat ve damar yollarındaki sorunlar şeklinde sıralanabilir. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim ziyaret ediniz.