Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir Uzmantv

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir Uzmantv

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir Uzmantv

Diyabet diğer adı ile şeker hastalığı belirtileri nelerdir uzmantv konusunda bilgi sahibi olmak büyük önem taşıyor. Genel tanımı ile şeker hastalığı, pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin etkili kullanılamaması durumuna bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Kanda glukoz yani şeker seviyesinin normalin üzerine çıkması ve buna bağlı olarak şeker içermemesi gereken idrarda şekere rastlanması durumudur. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanılan hastalıklardan bir tanesidir. Yapılan istatistiklere göre her 11 yetişkin insandan biri şeker hastalığına sahiptir. Şeker hastalığı çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Şeker hastalığı iki tiptir ve hastalığın tiplerine göre belirtileri de değişiklik gösterir.

Şeker Hastalığının Belirtileri

Öncelikle şeker hastalığı belirtileri nelerdir uzmantv konusunu iki ayrı şekilde açıklamak gerekir. Şeker hastalığı tip1 diyabet ve tip 2 diyabet olmak üzere ikiye ayrılır.

Tip 1 Diyabet Belirtileri;
Halsiz hissetme
Aşırı susama ve su içme
Bol idrara çıkma
Aşırı iştah, çok yemek yemek ve neticesinde zayıflama durumu görülür. Hastalığın ilerleyen günlerinde kan şekerinin daha fazla yükselmesine bağlı olarak;
İştahsızlık belirtileri
Karında hafif ya da orta şiddetli ağrı
Mide bulantısı
Şuurda bulanıklık
Halsizlik hissinde artış
Koma hali görülebilir.
Tip 2 Diyabet Belirtileri;
Yaralar oluşabilir. Özellikle cilt yaraları görülür.
İnatçı kaşıntılar(Kadınlarda vajinal kaşıntı olarak görülebilir)
İştahsızlık
Halsizlik
Ağızda kötü tat hissi

Şeker Hastalığının Belirtileri Hakkında

Şeker hastalığı ciddi bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla kişinin öncelikle şeker hastalığı belirtileri nelerdir uzmantv başlığında yer alan bilgilere hakim olması gerekir. Bahsedilen belirtilerden bir ya da bir kaçını yaşıyor ise vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalıdır. Hastalığın teşhisini konduktan sonra gerekli tedavi yöntemi uygulanacaktır. Önemle belirtmek gerekir ki her hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığında da erken teşhisin önemi büyüktür. Tanı konulduktan sonra kişinin yaşamına daha da özen göstermesi gerekir. Beslenme düzenini ve alışkanlıklarını değiştirmesi gerekecektir. Bununla beraber kişi düzenli şekilde egzersizler yapacak, sosyal hayatı ve seyahatlerini de belli kurallar çerçevesinde gerçekleştirecektir. Aynı zamanda kişinin düzenli olarak kontrollere gitmesi de oldukça önemlidir.

Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şeker hastalığı kişinin hayatı boyunca devam edecek olan bir rahatsızlıktır. Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet için kesin bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Ancak, bu durum hastaları korkutmamalıdır. Zira mevcut tedavi yöntemleri uygulanarak şeker hastalığı gayet başarılı bir şekilde yönetilir. Bu yönetim sayesinde kişi, sağlıklı bir birey olarak yaşam kalitesi yüksek bir şekilde yaşamını sürdürür. Elbette düzenli egzersizler tedavi sürecinin tamamlayıcı parçalarındandır. Kişi, spor aktivitelerini ihmal etmemelidir. Yine tedavi sürecinin tamamlayıcı parçalarından olan sağlıklı beslenme konusu son derece önemlidir. Diyabet hastaları beslenme programına uymalıdır. ”Diyabetim.org” detayları içermektedir. Aynı zamanda https://diyabetim.org/iletişim ziyaret ederek şeker hastalığı belirtileri nelerdir uzmantv konusu hakkında geniş bilgiler edinin.