Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Önemli bir sağlık sorunu olan diyabet rahatsızlığı ve dolayısıyla şeker hastalığı belirtileri ve tedavisi tanı konabilmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalardır. Yüksek şeker koması ile ortaya çıkan ve teşhisi konan tip 1 şeker hastalığı genellikle yaşamın erken evrelerinde yer alan çocuklarda ve gençlerde ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte şeker hastalığı belirtileri nelerdir sorusunun cevabı diğer bir kategoride yer alan tip 2 diyabet rahatsızlığında da bulunmaktadır. Bu şeker hastalığını kapsayan yaş grubu genellikle 40 yaşları ve daha sonrasıdır. Her iki alt başlığında öznel belirtileri bulunmaktadır ve kişi, herhangi olumsuz bir bulgu fark ederse, ilgili sağlık uzmanıyla görüşülmeli, gerekli testlere tabi tutulmalıdır.

Tip 1 Şeker Hastalığındaki Belirtiler

Çoğunlukla gençlik ve çocukluk zaman dilimlerinde başlangıcı görülen bu şeker hastalığı belirtileri ve tedavisi daha kolay gerçekleşmekte ve tanı konulması aşamasında daha net bulgulara sahiptir. Çocukta kilo kayıpları söz konusudur. Kan şekerinin test edilmesiyle tanıya varılır. Bu kategoride yer alanların neredeyse yarısı, yüksek derecede şeker komasının vuku bulmasıyla bilinir. Genellikle sayılı günlerde ya da 1 ile 2 haftalık dönemde belirtiler ortaya çıkar. Bu şeker hastalığı belirtileri nelerdir; normal dışı su tüketiminde artış, idrar atımına sık sık çıkma, ne kadar iştahlı olunsa da zayıflama ve zayıflama yer alır. İleri aşamalarda; iştah yerine iştahsızlık, bulantı ve karında oluşan ağrı, bilinçte bulanıklık görülebilmektedir.

Tip 2 Şeker Hastalığındaki Belirtiler

Yaşam döneminin ileri dönemlerini kapsayan şeker hastalığı belirtileri nelerdir sorusunu cevaplamadan önce önemli görülen noktaları açıklamakta fayda vardır. Bu tip diyabetin tespiti daha zordur ve dolayısıyla şeker hastalığı belirtileri ve tedavisi gecikebilmektedir. Bunun nedenlerinden birisi, diyabet belirtilerini yaşlılık belirtileri olarak düşünme ve duruma önem vermemedir. Bu diyabet rahatsızlığın belirtileri arasında; yorgun ruh hali, iştahsız olma, inatlaşan bir kaşıntılı durum, özellikle cilt üzerinde meydana gelen yaralar, ağız içerisinde hoş karşılanmayan bir tat alımı söz konusu olabilir. Bununla beraber kadın diyabet hastalarında, vajinal kaşıntı fazla belirgin olan bir diğer belirtidir.

Şeker Hastalığındaki Diğer Belirtiler

Tanı konulması esnasında 3 kişiden 1’i bu sırada herhangi bir anlam içeren şikayetlerinin olmadığını iletmişlerdir. Tip 2 şeker hastalığı belirtileri nelerdir diye araştıranlar için, yaşlılık bulgularıyla bu rahatsızlığı karıştırmamaları önemlidir. Şekerde komplikasyon meydana gelmesiyle de bu rahatsızlık gerçekleşebilir. Bunlar; ayakta yanma ya da uyuşmayı takiben karıncalanma hali, görüşün keskinliğini yitirmesi, erkek bireylerde cinsel gücün düşüşe geçmesi ya da bütünüyle ortadan kalkmasıdır. Birçok neden hastalığın oluşmasına ön ayaklık edebilir. Ayrıca şeker hastalığı belirtileri ve tedavisi bu noktada gerekli olmaya başlar. Hastalığın oluşmasındaki diğer risk faktörleri; aşırı duygusal hisle kişinin kendisine yüklenmesi, enfeksiyonlar ve ameliyatın yanı sıra damarsal nedenler sayılır. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim ziyaret ediniz.