Şeker Hastalığı Belirtileri Tip 1

Şeker Hastalığı Belirtileri Tip 1

Şeker Hastalığı Belirtileri Tip 1

Şeker hastalığı, tıpta ise Diabetes Mellitus olarak isimlendirilen hastalık, kan şekerinin olması gerekenden yüksek çıkması ile karakterizedir ve şeker hastalığının belirtileri diyabetin çeşidine göre bazı farklılıklar içermekle birlikte son derece barizdir ve bu belirtiler yardımıyla kolayca tanı konulmaktadır. Genellikle çocukluk çağında ve gençlik çağında ortaya çıkan tip 1 diyabet ve beraberinde gelen şeker hastalığı belirtileri tip 1 yüksek şeker koması ile kendini gösterir, bu şekilde tanı koyulur. Tip 1 diyabetin dışında bir de tip 2 diyabet denilen farklı bir diyabet çeşidi vardır. Tip 2 diyabet ise genelde 40 yaş ve üzeri kişilerde sıklıkla görülen ya da başlayan bir diyabet çeşididir.

Şeker Hastalığı Belirtileri Tip 1 Diyabette Nelerdir?

Diyabetin hangi belirtilerle kendini gösterdiğini bilmek özellikle hastalığın erken dönemlerinde tanı ve tedavi imkanı sağlar. Şeker hastalığı belirtileri tip 1 diyabette özellikle hastalığın başlangıç aşamasında bariz bir şekilde belirgindir. Birkaç gün içerisinde ya da 1-2 hafta içerisinde; aşırı miktarda susama ve su içme isteği, sık sık idrara çıkma, aşırı iştah ve çok yeme, belirgin bir şekilde halsizlik görülebilir. Bu şikayetler özellikle yeni başlayan şeker hastalığının belirtileri olduğu için ve özellikle bu şeker hastalığı belirtileri tip 1 diyabet çeşidini işaret ettiği için ayrıca eğer şeker hastalığının belirtileri küçük yaşlarda görüldüyse ertelemeden doktora danışmak gerekmektedir.

Şeker Hastalığının Belirtileri Daha İleri Günlerde Nelerdir?

Başlangıç aşamasındaki şeker hastalığı belirtileri tip 1 başkadır, ileri dönemlerde görülen belirtiler başkadır. Bu belirti farklılıklarına bakılarak hastalığın hangi dönemde olduğu da kolayca anlaşılmaktadır. Peki, ileri dönemlerde, şeker hastalığı belirtileri tip 1 diyabette nelerdir? Günler ilerledikçe kan şekerinde yükselmeler artar ve buna paralel olarak aseton miktarında meydana gelen artışlara bağlı olarak iştah artışı yerine iştahsızlık, karın ağrısı ve bulantı, halsizlik miktarında meydana gelen artışlar, şuur bulanıklığı ve daha da tehlikelisi koma hali görülebilir. İleri dönemlerde ortaya çıkan şeker hastalığının belirtileri çok daha ciddi ve acil müdahale gerektiren belirtilerdir. Oldukça dikkatli olmakta fayda vardır.

Sadece Şeker Hastalığının Belirtileri Bilinmemelidir, Hastalığın Nedenleri de Bilinmelidir

Diyabetin tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Elbette farklı tiplerinde hastalığın oluşma sebepleri de farklılık göstermektedir. Tip 1 diyabetin sebepleri arasında pankreasta insülin üretmekte olan hücrelerin tahrip olmasını, bazı genetik faktörleri, birçok fiziksel etkeni, kimyasal etkenleri ve daha farklı dış etkenleri saymak mümkündür. Karmaşık bir yapısı olan diyabet hastalığı elbette birçok farklı sebepten etkilenmektedir. Tip 2 diyabet ise ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan çeşittir çünkü tip 2 diyabetin oluşma sebepleri arasında obezite, fiziksel hareketsizlik, sağlıksız bir beslenme düzenine sahip olma ve bel çevresinde aşırı yağlanmanın olması bulunmaktadır.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.