Şeker Hastalığı Belirtileri Tip 2

Şeker Hastalığı Belirtileri Tip 2

Şeker Hastalığı Belirtileri Tip 2

Birçok rahatsızlıkta teşhisin gecikmesini önlemek amacıyla hastalık belirtilerinin önceden bilinmesi hayati önem taşır. Bu sağlık sorunlardan birisi diyabet yani şeker hastalığıdır ve iki tip altında kategorilere ayrılmıştır Bu ayrışmada ki baz alınan unsur yaş sınırlarıdır. Tip 1 diyabet hastalığı, genellikle çocuk ve genç yaş gruplarında görülmektedir. Ortaya çıkma şekli ise yüksek derecelerde gerçekleşen şeker koması ile belirir. Başka bir kategoride yer alan şeker hastalığı belirtileri tip 2 ise çoğu zaman 40 yaş ve ardından gelen yaştaki bireylerde meydana gelmektedir. Birçok farklı nedeni ve belirtisi olan bu rahatsızlığın teşhisine olanak sağlayan belirtilerin tespiti önemlidir. Bu nedenle aşağıda ayrı başlıklar altında ele alınarak açıklanmıştır.

Tip 1 Diyabet ve Belirtileri Nelerdir?

Bu tip diyabet genellikle çocukluk ve gençlik dönemleri içerisinde sayılan kişilerde görülür. Sayılı gün içerisinde ya da bir ile iki hafta arasında kendisini belli edebilir. Bu kategoride yer alanlar için belirtiler; su içme alışkanlığının yükselmesi,  sık sık tuvalet ihtiyacı, yemek yemede abartılı artış ancak aksine zayıflama, halsizlik olarak sıralanabilir. Geçen süre diliminde, kan içerisindeki şeker oranının artışı ve aseton yoğunluğunun da yükselişine bağlantılı olarak; iştahta düşüş, mide de bulantı, yorgunluğun fazlalaşması, karında ağrı, zihnen bulanıklık ve bunlara eşlik eden koma durumu oluşabilir. Kan şekeri testlerdeki sonuçlarla bu durum tespit edilir. Bunların yanı sıra şeker hastalığı belirtileri tip 2 de bulunmaktadır.

Tip 2 Diyabet ve Belirtileri Nelerdir?

Genel bulgulara bakıldığında bu grupta yer alan kişilerin belirtileri sunması ve bunların tespit edilmesi diğer kategoriye göre daha zor gerçekleşir. Belirlenen şeker hastalığı belirtileri tip 2 genellikle ileri yaş gruplarında görülme sıklığına sahiptir. Belirtiler arasında; sürekli su tüketimi döngüsü, ağızdaki kuruluk, tuvalete çıkmada artış, gece vaktindeki idrar atımı gereksinimi, iştah seviyesinde yükselmeler yer almaktadır. Tespit aşaması zorlu olabilmektedir. Bunun nedenlerinden birisi bu hastalığın belirtileri ile yaşlılık belirtilerinin karıştırılmasıdır. Buna bağlı olarak kişiler semptomları önemsiz bulabilmekte ve buna yaşlılığa bağlamaktadır. Kaşıntı, cilt yaralarında fazlalık ve ağızda meydana gelen kötü tat bunlardan bazılarıdır. Kadınlarda vajinal akıntı olayı oluşabilir.

Diğer Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar çatısı altında 1/3 kesiminde yer alan diyabet hastaları, belirtilerin kendileri için anlamlı bir durum olarak cereyan ettiğini fark edemediklerini dile getirir. Değişen yaş gruplarına bağlı olarak şeker hastalığı belirtileri tip 2 ile yaşlılıktan kaynaklı durumlar arasında ayrım yapabilmek önemlidir. Kişilerden gelen farklı şikayetlerden bazıları ise şu şekilde sıralanabilir: Ayaklarda yanma, karıncalanmaya bağlı uyuşukluk hissi, görme mesafesinde bulanıklık, özellikle erkeklerde cinsel gücün azalması ya da tamamıyla kaybolmasıdır. Şeker hastalığı riski taşıyanlar için, aşırı duygu geçişleri, damar yolu sıkıntıları ve bunların türevi olan durumlar tetikleyici rol üstlenebilmektedir. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim ziyaret ediniz.