Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker Hastalığı Belirtileri

Her türlü sağlık sorununda erken teşhis önemli olmakla birlikte; şeker hastalığı belirtileri hakkında gerekli ve yeterli bilgiye sahip olmak hayati önlemlerden birisi olarak sayılabilir. Şeker hastalığı, başka bir ifadeyle diyabet rahatsızlığı olarak bilinen bu durum iki ayrı alt başlıkta incelenmektedir. Yaşamın erken dönemlerini kapsayan çocuk ve gençlik dönemlerinde tip 1 şeker hastalığı görülme sıklığı fazladır. Genel deneyimlere göre tespitinde, yüksek şeker koması öncü semptomlar arasında yer alır. Bununla birlikte hayatın ileri yaş dönemlerini yani 40 yaş ve sonrasını çatısı altına alan tip 2 şeker hastalığı belirtileri de bulunmaktadır. Her iki kategoride de yaş sınırı ve bulgular ayırıcı işlev göstermektedir.

Tip 1 Şeker Hastalığının Belirtileri

Bulgulara bakılarak, bu alt başlık altında yer alan yaş grubu sınırı çocukluk ve gençlik çağlarındaki kişileri kapsamaktadır. Günler içinde ya da 1 ve 2 haftalık zaman zarflarında kendilerini ortaya çıkarırlar. Bu grupta yer alan kişiler için şeker hastalığı belirtileri; suya olan talepte artış, tuvalete çıkma durumunda yükseliş, iştahın fazlalaşması fakat kilo alımının olmaması ve zayıflık, yorgunluk olarak sıralanır. İleri zaman süreçlerinde, kan şekeri yoğunluğunun yükselmesi ve aseton oranının da artmasından kaynaklı; iştahın düşmesi, midenin bulanması, halsizlik durumunda yükselişler, karın ağrıları, zihindeki netliğin azalması ve bunlarla birlikte koma olayı söz konusu olabilir. Önemli olan bir diğer tip 2 şeker hastalığı belirtileri aşağıda açıklanmıştır.

Tip 2 Şeker Hastalığının Belirtileri

Belirtilerin gerçekleşmesi ve kişi tarafından fark edilmesi daha güç ve geç vakti bulabilmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi, tip 2 şeker hastalığı belirtileri sürecinin yaşlılık dönemine yaklaşırken ya da yaşlılık dönemi içerisinde gerçekleşmesi; dolayısıyla semptomların yaşlılıkla karıştırılmasıdır. Göze çarpan bulgulara bakılarak şeker hastalığı belirtileri arasında; ağızda nemsizlik, su ihtiyacının aşırılaşması, özellikle gece vakitlerinde olmak üzere genel olarak tuvalete çıkma isteğinde artış ve yemek yeme talebinin artması yer alır. Kişilerde kaşıntı durumların vuku bulması, vücutta ve dolayısıyla cilt yaralanmalarının fazlalaşması, ağız içerisindeki hoş olmayan tat diğer belirtilerden bazılarıdır. Bunun dışında kadınlarda vajinal akıntı söz konusu olabilir.

Diğer Diyabet Hastalığı Belirtileri

Hastaların 3’de 1’i şeker hastalığı belirtileri arasında yer alan maddeleri fark etmediklerini ve dolayısıyla teşhiste geç kaldıklarını ileri sürmektedir. Her iki kategori içinde belirtiler yukarı da belirtilmiştir. Ancak tip 2 şeker hastalığı belirtileri grubunda yer alanlar için tespit süreci kişiye daha önemli görevler yüklemektedir. Çünkü yaklaşan yaşlılık ya da içerisinde bulunulan yaşlılık ile tip 2 diyabet belirtileri karıştırılmamalıdır. Diğer belirtiler arasında; ayak kısımlarında yanma, uyuşmalar ve karıncalanma durumu, görüş sahasında bulanıklık, erkek şeker hastalarında cinsel güçlülüğün düşmesi ya da tamamen ortadan kalkması sıralanabilir. Risk altında olan diyabetliler için; aşırı duygu durumları yaşama, damar yolundaki rahatsızlıklar tetikleyici olabilmektedir. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim ziyaret ediniz.