Şeker Hastalığı Neden Olur?

Diyabet Belirtileri

Şeker Hastalığı Neden Olur?

Diabetes Mellitus adı verilen hastalık yani şeker hastalığı neden olur? Diyabet yani şeker hastalığı günümüzde birçok insanda var olan metabolik bir hastalıktır. Yani daha çok hareketsiz bir yaşamı olan, kilo almaya yatkın ve kilolu insanlarda daha fazla görülen bir hastalıktır. Şeker hastalığı kandaki glikoz seviyesinin yükselmesiyle ortaya çıkar. Glikoz insan vücudunun temel enerji kaynağıdır. Bu değer normal değerin üzerine çıktığında vücudumuzun belli dokularına ve organlarına zarar verir. Vücudumuz insülin denen bir hormon üretir. Şeker hastalıklarında ya insülin yeterli miktarda üretilemez ya da üretilen insülin bir baskıyla karşılaşır ve açığa çıkamaz. İnsülin hormonu pankreas tarafından üretilir. Üretilen insülin kandaki şeker oranını düzenler. Bu düzenleme sağlıklı olarak yapılamadığında şeker hastalığı denilen hastalık oluşur.

Şeker Hastaları Neden Sık İdrara Çıkar?

Şeker hastalığı belirtilerinden biri olan sık idrara çıkma, şeker hastaları neden sık idrara çıkar sorusuna da bir yanıttır. Kandaki glikoz miktarının yüksekliği ile ortaya çıkan şeker hastalığının bilinmesi gereken birçok belirtisi vardır. Bunlar,

 • Ağız kuruluğu
 • Fazla su tüketme
 • Sık idrara çıkma
 • Çok fazla yemek yeme isteği
 • Çok yemek yeme
 • Aşırı iştahsızlık ve kilo kaybı
 • Halsizlik
 • Yorgunluk hissi
 • Asabilik durumu, çabuk öfkelenme
 • Görme bozuklukları
 • Basit kesik ve yaralanmalarda geç iyileşme
 • Ağız içi ve diş eti hassasiyeti
 • Daha çok erkeklerde cinsel fonksiyonlarda azalma
 • El kol ve bacaklarda uyuşma

Yukarıda saydığımız belirtiler mevcutsa mutlaka kan şekeri düzeyine baktırmak ve mutlaka bir hekime görünmek gerekir. Kanda şeker seviyesinin yüksek olması vücudun düzenini bozar ve birtakım organlara zarar verir. Öncelikle damarların yapısını bozar ve ardından böbrek, göz, kalp gibi organların yapısında hasarlar oluşturur.

Şeker Hastalığı Türleri ve Korunma Yolları
Şeker hastalığının bilinen 2 farklı türü vardır.
Tip1 Diyabet
Tip2 Diyabet

Bunların dışında sayabileceğimiz, gebelikte ortaya çıkan gebelik şekeri denen bir rahatsızlık vardır, ancak bu durum gebeliğin sonlanmasıyla genellikle ortadan kalkar. Kalıcı bir hastalık değildir. Şeker hastalığı neden olur, ayrıntılı olarak incelemekte fayda var. Vücudumuzda ters giden iki durum şeker hastalığı neden olur sorusunun cevabıdır. Birincisi pankreasın insülin üretememesi, ikincisi ise üretilen insüline vücudun direnç göstermesidir. Fazla şeker yemek, ya da hiç şeker yememenin şeker hastalıklarını etkileyen bir sebebi bulunmaz.

Genetik faktörlerin etkisi olduğu gibi, aşırı stres, sık sık enfeksiyon oluşumu, virüsler şeker hastalığının oluşmasında önemlidir. Çünkü bunlar vücudumuzdaki immün sistem dediğimiz bağışıklık sistemini düşürür. Vücudun savunma mekanizması zayıflar ve birçok hastalığın açığa çıkması gibi şeker hastalığı da bu sebeplerden oluşur. Pankreas görevini yapamaz duruma gelir.

Şeker Hastaları Neden Sık İdrara Çıkar?

Sorusu çok sık karşılaşılan sorulardan biridir. Şeker hastalarında ağız kuruluğu ve buna müteakip su içme isteği çok fazla olur. Aşırı su içme sonunda idrar sıklığı ve miktarı da fazlalaşır.

Kimler Daha Çok Şeker Hastası Olmaya Adaydır?

Şeker hastalığı neden olur sorusu en sık karşılaşılan sorulardan biridir. Burada öncelik olarak aile geçmişinde şeker hastası olan bireyler kesinlikle diğerlerine göre daha fazla risk altındadır. Obgezite riski taşıyan insanlar, hipertansiyon hastaları, HDL adı verilen iyi huylu kolestrolün düşük olması da şeker hastalığına yakalanma riskini arttıran faktörlerdir.

Vücudunuzda farkına vardığınız birtakım değişiklikler olduğunda, çok su içtiğinizde, ağız kuruluğunuz arttığında ve sık sık idrara çıkmaya başladığınızda şeker hastaları neden sık idrara çıkar? Sorusunu sormanız önemlidir.

Şeker hastalığı neden olur, şeker hastaları neden sık idrara çıkar gibi diyabetle ilgili öğrenmek istediğiniz tüm bilgilere https://www.diyabetim.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Şeker gibi ancak diyabetsiz sağlıklı bir yaşam diliyoruz.