Şeker Hastalığı Nedenleri

Şeker Hastalığı Nedenleri

Şeker Hastalığı Nedenleri

Önemli bir sağlı sorunu olan şeker hastalığı nedenleri arasında farklı sebepler varlık göstermektedir. Şeker hastalığının daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle şeker hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir konusu iyice anlaşılmalıdır. Diyabet, insan vücudunda pankreas olarak adlandırılan bir salgı bezinin yeterli düzeyde insülin hormonu salgılayamaması veya salgılamış olduğu insülin hormonunun etkili bir biçimde kullanılamaması halinde ortaya çıkan ve bununla birlikte bir ömür varlığını sürdüren önemli bir sağlık sorunudur. Diyabetli olan birey, yemiş olduğu gıdalardan kana geçen glikozu bir diğer ifade ile şekeri kullanamaz ve bu durum neticesinde de kan şekerinde yükselme söz konusu olarak hiperglisemi olarak ifade edilen bir durum ortaya çıkar. Diyabet hastalığının kendisini göstermesi çoğu zaman ani ve dramatik bir şekilde olmaktadır.

Diyabetin Belirtileri

Diyabet hastalığında erken teşhisin oldukça büyük bir önem söz konusudur. Görülmesi halinde mutlaka bir doktora başvurulmasını gerektiren diyabet belirtileri ise; sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmek, aşırı susuzluk hissi, sebebi açıklanamayan kilo kaybı, yorgunluk hissi ve tekrarlayan enfeksiyonlar, hastalığın en sık görülen belirtileri arasında öne çıkmaktadır. Özellikle de çocuklarda diyabet belirtileri haftalar ve ya aylar gibi kısa süreler içerisinde ortaya çıkabilmektedir. Diyabetin diğer bir ifade ile şeker hastalığı nedenleri yanı sıra belirtileri çok dikkate alınmalı ve vücutta kalıcı hasarlara neden olmasının önüne geçilebilmesi için erken teşhis edilebilmesi için mümkün olan en kısa süre içerisinde bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Tip 1 ve Tip2 Diyabet Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Tip 1 diyabetli bireylerde yeterli miktarlarda insülin üretimi olmamaktadır ya da çok azdır. Tip 1 diyabeti olan hastalar için insülin yaşamın sürdürülebilmesi için elzem olan ve de vazgeçilmez bir ilaç olma niteliği taşımaktadır. Diyabetli bireylerin % 5-10’u bu tip diyabetli bir başka ifade ile şeker hastasıdır. Tip 1 şeker hastalığı nedenleri arasında kalıtım , pankreasa zarar veren virüsler ve de vücudun kendi savunma sisteminde meydana gelen ve pankreastaki insülin üreten hücrelerin tahribi ile neticelenen sorunlar yerini almaktadır.

Tip 2 diyabetli diğer bir ifade ile tip 2 şeker hastası kişilerde pankreas  insüin üretir ancak üretilen insulin hedef dokularda etkili bir şekilde kullanılamazlar. Tip 2 diyabeti hastalığı tip 1 diyabete hastalığına göre daha sık görülmekte olup diyabetli kişilerin %90’ı tip 2 diyabetli olarak yaşamlarını sürdürmektedir. Tip 2 şeker hastalığı nedenleri arasında ise yaş (25 yaş üzeri), kalıtım, stres, obezite, hipertansiyon, 4.5 kg’ dan ağır bebek doğumu, gebelik dönemi esnasında diyabet gelişimi gibi sebepler yerini alır.

Pre-Diabet (Gizli Şeker) Nedir?

Eğer bir bireyin kan şekeri düzeyinin normalden yüksek olmasına rağmen diyabet tanısı koyulabilmesi için yeterli yükseklikte bulunmuyor ise böyle bir durumda birey pre-diabetik (gizli şeker hastası) olarak tanımlanmaktadır. Şeker hastalığı nedenleri kadar zamanında teşhisi de önemli olan bir sağlık problemidir. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.