Şeker Hastalığı Nedir

Şeker Hastalığı Nedir

Şeker Hastalığı Nedir?

Diyabet ya da şeker hastalığı, yani şeker hastalığı nedir sorusunun cevabı, her insanın vücudunda bulunan ve Pankreas adı verilen salgı bezlerinin ürettiği insülin hormonlarını yeterli miktarda üretememesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Şeker hastalığı bazen de pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu salgılamasına rağmen vücudun bunu kullanamamasından da kaynaklanmaktadır. Bu hastalık hiçbir zaman tamamı ile iyileşmemekte, insanın ömrü boyunca sürmektedir. şeker hastalığı nedir dendiğinde bu hastalığa yakalanan kişi vücuduna aldığı besinler aracılığı ile kanına geçmekte olan glukozu yani şekerleri hiçbir şekilde kullanamaz diyebiliriz.

Bu da kişinin hiperglisemi durumuna düşmesine yani diğer anlamı ile kan şekerinin yüksek seviyelere çıkmasına sebep olur. Diyabet hastaları diyabete yakalandıklarını birçok belirti ile anlayabilirler. Ancak hastalığın ilk döneminde erken bir şekilde teşhis edilebilmesi çok önemli olduğu için bir doktora başvurulmalı ve testler yaptırılmalıdır. Doktora gitmeyi gerektiren başlıca şeker hastalığı belirtilerini ise çok sık ve çok fazla susamak, aşırı ve sürekli yorgun hissetme durumu, sürekli kendini tekrarlayan enfeksiyonlara yakalanma ve sık sık idrar yapmak olarak sıralanabilir.

Kilo Kaybı Durumu

Şeker hastalığının en büyük belirtilerinden birini ise çok aşırı miktarda ve aniden kendini gösteren kilo kayıpları oluşturmaktadır. Kişi her zamankinden fazla yeme isteği duymasına ve sürekli yemek yese dahi sürekli kilo kaybetmeye başlar. Ayrıca bu kilo kaybına yorgunluğa neden olabilecek hiçbir şey yapılmasa dahi sürekli duyulan aşırı yorgunluk hissi de eklenmektedir. İnternette yapılan şeker hastalığı nedir aramalarında en çok rastlanılan belirtiler arasında yer alan yorgunluk, kişinin tüm gün boyunca kendisini yorgun hissesi anlamına gelmektedir.

Sayılan bu belirtilerden birkaç tanesine sahip olunması durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü şeker hastalığı ilerleyen aşamalarda vücuda çok ciddi zararlar verebilmektedir. Örneğin arama motorlarında şeker hastalığı nedir diye arandığında en çok karşılaşılmakta olan sonuçlar arasında hastalık nedeni ile kör olmak çıkmaktadır. Bu nedenlerden ötürü erkenden doktora gitmek ve gerekli tetkikleri yaptırmak hastanın yaşantısının olumsuz yönde etkilenmemesi için büyük bir önem taşımaktadır. Bu hastalık tip 1 ve tip 2 olarak ayrılır iken hastalar en çok tip 2 şeker hastalığı nedir diye arama yapmaktadırlar. Çünkü en çok tip 2 türü görülmektedir.

Tip 2 Diyabet Hastalığı

Şeker hastalığı Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki türe ayrılmaktadır. Peki, tip 2 şeker hastalığı nedir diye soracak olur isek bu tip şeker hastalığının vücutta insülin üretildiği ancak kullanılamadığı bir türüdür. Yani tip 2 şeker hastalığı nedir sorusunun cevabı, hastanın pankreasının düzgün çalışması sonucu vücuda yeterli miktarlarda insülin üretilmesi ancak vücutta meydana gelen bazı nedenlerden dolayı bu insülinin vücutta kullanılamaması durumudur. En çok merak edilen şey ise tip 2 şeker hastalığı nedir sorusundan çok bu hastalığın hangi yaşlarda görüldüğü ve sıklık durumudur. Bu hastalık yirmi beş yaşını aşan herkeste görülebilmektedir. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.