Şeker Hastalığı Sınırı Kaçtır

Şeker Hastalığı Sınırı Kaçtır

Şeker Hastalığı Sınırı Kaçtır?

Diyabet hastalığı olan bir bireyde şeker hastalığı sınırı kaçtır gibi sorular merak edilmektedir. Diyabet hastası olmayan kişinin açlık kan şekeri 120 yemeği yedikten iki saat sonra ölçülen tokluk kan şekeri ise 140 mg üzerine çıkmamaktadır. Açlık ve tokluk durumlarında ölçülen kan şekerinin bu değerlerin üzerine çıkması bireyde var olan şeker hastalığına haber verir.

Vücudun besin kaynaklarından biri olan şeker parçalanarak kana geçer burada insülin kullanılamaması kandaki şeker miktarının yükselmesini temsil eder. Şeker hastası olmayan kişilerde besinler aracılığıyla kana geçen şeker insülin hormonu aracılığıyla hücrelere taşınmaktadır. Dolayısıyla da kandaki şeker miktarı da normaldir. Tip 1 ve tip 2 diyabeti, tedavi şekilleri, tip 2 diyabet ameliyatı, hastalık belirtileri bireylerin merak ettiği konulardır.

Şeker Hastalığı Genel Anlamdaki Belirtileri

Tip 1 şeker hastalığı özellikle çocuklarda ve gençlerde çok kısa süreler için de gözlenebilmektedir. Belirtiler aniden ortaya çıkar. Aşırı şekerin vücuttan atılımı idrarla gerçekleştiği için vücuttaki su ile beraber atılır ve bu da sık idrara çıkmaya ve ağızda oluşan kuruluğa sebep olur. Kanda bulunan şekerin insülin yardımı aracılığıyla hücrelere girememesinden kaynaklı olarak hücrelerde besin yani enerji açığı meydana gelir. Bu da açlığa neden olarak hastaların yemek yedikten sonra bile açlık hissetmelerine neden olmaktadır.

Bu acıkmalar nedeniyle fazla yemek yense de vücutta kilo kayıplarından söz etmek mümkündür. Burada da sebep kaslarda ve hücrelerde şeker olmadığından bu dokuların küçülmesidir. Yorgun hissetme, kanda bulunan şeker seviyesi çok fazla ise gözlerde bulunan suyun da çekilmesi mümkündür ve bu nedenle de bulanık görme belirtileri ortaya çıkar. Diyabetlilerde şeker hastalığı sınırı kaçtır ve bu sınır dahilinde kan şekerinin yükselme ve azalmamasına dikkat edilir.

Şeker Hastalığı Tedavi Şekilleri

Günümüz şartlarında şeker hastalığının tipine ve şeker hastalığının ne derecede olduğuna göre tedavi şekilleri belirlenmektedir. Tıbbi beslenme olarak adlandırılan diyet, egzersiz, hap alımı tedavisi, insülin tedavileri hastalığın tedavi yöntemleri arasına girmektedir. Diyabet hastalığının komplikasyonların ilerlemesi halinde tip 2 diyabet ameliyatı pankreas adacık ameliyatı yapılabilmektedir. Şeker hastalarının yine ilerleyen durumlarında pankreas nakli ile tip 2 diyabet ameliyatı olarak uygulanmaktadır. Oldukça ilerleyen şeker hastalığı durumlarında tip 2 diyabet ameliyatı, nakil tedavi biçimi gerçekleşmektedir.

Şeker Hastalığı Beslenme Tedavisi

Şeker hastasının durumuna yaşına ve kilosuna göre şeker hastalığı sınırı kaçtır ve hastanın metabolizma kontrolünü sağlamak amacıyla uygulanır.  Hastaların kan şekerindeki sınırı belirlenmesi ve şeker hastalığı sınırı kaçtır sorularının cevabı olarak diyet ile birlikte hastanın açlık kan şekerinin 70 ile 120 mg olması arzu edilir. Toplam kolesterolün 200 den düşük olması sağlanmaya çalışılır. Aynı şekilde tokluk kan şekerinin de 140 mg’dan düşük olması belirlenen diyetler ile sağlanmaya çalışılır. Diyabet hastalığına sahip kişiler doktorları aracılığıyla kendilerine göre diyet programı hazırlatmalı ve bu program eşliğinde yeterli ve dengeli bir biçimde beslenmelidir.

Daha fazla bilgi edinebilmek için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.