Şeker Hastalığı Tedavisi Nedir

Şeker Hastalığı Tedavisi Nedir

Şeker Hastalığı Tedavisi Nedir?

Şeker hastalarının en çok merak ettiği husus şeker hastalığı nedir ve tedavisi konusudur. Şeker hastalığı, dünyada olduğu kadar ülkemizde de sıklıkla rastlanan hastalıklardan bir tanesidir. Günümüzde her 12 kişiden birinde şeker hastalığı görülmektedir. Diğer yandan birçok kişi, bu hastalığından habersiz durumdadır. Her hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığında da erken teşhis önem taşır. Zira şeker hastalığı ciddi bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Elbette bu noktada şeker hastalığı tedavisi nedir sorusu akla takılmaktadır. Bu rahatsızlık ömür boyunca devam edecek olan bir hastalıktır. Şeker hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ancak, uygulanacak tedavi yöntemleri ile şeker hastalığı başarılı bir şekilde yönetilebilir. Böylece kişi, sağlıklı olarak yaşamına devam edebilir.

Şeker Hastalığı Nedir?

Tıp literatüründe diyabet olarak isimlendirilen şeker hastalığı, vücuttaki pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin üretememesi ya da pankreasın ürettiği insülinin etkin bir şekilde kullanılamaması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan şekeri düzeyinin yüksekliği ile seyreder. Şöyle ki; şeker, yani glikoz, vücut için son derece önemli bir enerji kaynağı olmakla beraber beyin dokusunun da temel enerji kaynağıdır. Ancak, kan şekeri belli bir seviyenin üzerine çıktığında dokulara zarar vermeye başlar. Elbette şeker hastalığı nedir ve tedavisi konusu ile ilgili diğer önemli husus şeker hastalığı tipleridir. Şeker hastalığı iki tipte görülmektedir. Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olarak seyreder. Tip 1 Diyabet; insülinin pankreasta hiç üretilmediği ya da çok az miktarda üretildiği durumlarda ortaya çıkan şeker hastalığı tipidir. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde sıklıkla rastlanır.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Yukarıda da bahsedildiği gibi şeker hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ancak tedavi yöntemleri vardır. Bu noktada şeker hastalığı tedavisi nedir ile ilgili değinilecek ilk husus tedavi yöntemleridir. Şeker hastalığında hastalığın türüne göre uygulanacak tedavi yöntemi değişmektedir. Tip 1 Diyabette hastaya insülin tedavisi uygulanır. Bununla beraber tıbbi beslenme programı verilir. Bu programların uygulanması takip edilir. Hastanın diyeti doktor tarafından önerilen insülin dozu ve planına göre diyetisyen tarafından planlanır. Titizlikle uygulanan bu tedavi yöntemleri ile tip 1 diyabet hastalarının hayatı son derece kolaylaştırılmaktadır. Tip 2 Diyabette ise beslenme düzeninin uygulanmasının yanı sıra hücrelerin insülin hormonuna duyarlılığını artırmaya ya da doğrudan insülin hormonu salınımını arttırmak amaçlı oral antidiyabetik ilaçların kullanılmasını içerir.

Şeker Hastalığında Tedavi Süreci

Şeker hastaları tedavi sürecinde çok dikkatli ve özenli davranmalıdır. Dolayısıyla şeker hastalığı tedavisi nedir sorusuna karşılık olarak titizlikle üzerinde durulması gereken bir süreçtir demek yanlış olmaz. Kişi, kendi için planlanan beslenme programına harfiyen uymalıdır. Zira bu beslenme programı kişiye özel olarak hazırlanmaktadır.  Bunun dışında şeker hastalığı nedir ve tedavisi konusuna dair spor ve egzersiz hususu da unutulmamalıdır. Uzmanın önerdiği şekilde egzersizler yapılmalı ve spor faaliyetleri gerçekleştirilmelidir. Bu hususlar tedavi sürecinin parçalarıdır ve son derece önemlidir. ”Diyabetim.org” konu ile ilgili bilgiler içerir. Aynı zamanda şeker hastalığı tedavisi nedir ve şeker hastalığı nedir ve tedavisi ile ilgili detaylı bilgilere https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.