Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker Hastalığı Tedavisi ve Şeker Hastalığı Tedavisi Nedir?

Şeker hastalığı ya da diyabet olarak adlandırılan hastalık, bir salgı bezi olan pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi ya da üretilen insülinin dokularda kullanılamaması sonucu oluşan bir hastalıktır ve şeker hastalığı tedavisi nedir sorusunun cevabı ise tıp dünyası tarafından, uygulanmakta ve araştırılmakta olan birçok tedavi çeşidi olmasına rağmen, hala kesin bir tedavisi bulunmayan bir hastalıktır şeklinde verilmektedir.

Şeker hastalığı ömür boyu süren ciddi bir hastalıktır. Şeker hastalığının temel olayı, hastanın yediği şekeri kullanamaması sonucunda kanda şekerin yükselmesi yani hiperglisemi denen olayın gelişmesidir. Aşırı susama, sık sık idrara çıkma, halsizlik, bir türlü açıklanamayan hızlı kilo kayıpları gibi belirtiler vakit kaybetmeden hekime başvurulması için bilinmesi gereken şeker hastalığı belirtileridir. Şeker hastalığı ömür boyu süren bir hastalık olduğu için şeker hastalığıyla yaşamayı öğrenmek gerekmektedir. Şeker hastalarının yaşaması gereken hayat tarzı, şeker hastalarının yemesi gerekenler, dikkat etmeleri gerekenler diğer kişilere kıyasla çok daha farklıdır.

Şeker Hastalığı Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Aslında günümüzde şeker hastalığı tedavisi için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Araştırmalar hala devam etmektedir. Lakin şeker hastalığının tedavisi için yaygın olarak kullanılan yöntemler mevcuttur ve bu yöntemler diyabetin tipine, şiddetine göre değişmektedir. Ama genel olarak kullanılan yöntemler arasında diyet programları, egzersiz yapmak, oral antidiyabetik (hap) ve insülin kullanmak bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri uygulanmasına rağmen kan şekerinde düzelme olmayan hastalar için insülin pompa tedavisi de uygulanabilmektedir.

Şeker hastalığı ile birlikte gelen komplikasyonların ilerlediği bazı hastalara pankreas adacık nakli, pankreas nakli tedavileri de en son seçenek olarak uygulanabilmektedir. Bu nakiller vücudun insülin ihtiyacını tamamen ortadan kaldırır lakin vücudun, nakledilen organı reddetmemesi için savunma sistemini baskılayan güçlü immünsüpresif ilaçlar da tedavi içerisinde uygulanmaktadır. Ayrıca hastaları, şeker hastalarının yapması gereken egzersizler, şeker hastalarının yemesi gerekenler gibi kurallar çok zorladığı için tıp dünyası gen ve kök hücre tedavileri ile hastalıktan kesin olarak kurtulmak için çalışmalar yürütmektedir.

Şeker Hastalarının Yemesi Gerekenler ve Uygulamaları Gereken Egzersizler Nelerdir?

Öncelikle şeker hastaları için egzersiz oldukça önemli bir noktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermelerini sağlar, kan şekerini düşürücü etki yapar ki bu etkisi ile şeker hastalığı tedavisi için önerilmektedir. Egzersiz depresyonu azaltır, kalbi güçlendirir ve kişiyi zinde tutar. Bu sebeple çok önemlidir. Şeker hastası bireylerin beslenme tedavileri; yaşına, boyuna, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite durumuna ve beslenme alışkanlıklarına göre  diyetisyen tarafından özenle hazırlanır. Karbonhidrat olarak tam taneli tahıl, ekmek, kuru baklagil, sebze ve meyve; protein olarak süt ve süt ürünleri; yağ olarak da balık ve beyaz et şeker hastalarının yemesi gerekenler sorusuna genel bir cevap olacaktır.

Şeker Hastalığı Tedavisi İle İlgili Son Gelişmeler Ve Şeker Hastası Bireylere Son Tavsiyeler

Tıp dünyasında diyabete yeni bir çözüm olduğu düşünülen metabolik cerrahi, şeker hastalığı tedavisi için güzel bir seçenek olabilir. Ayrıca şeker hastalarının yemesi gerekenler sorusunun cevabı önemlidir evet ama aynı zamanda yeterli ve dengeli beslenmeleri, öğün atlamamaları ve sigaradan uzak durmaları gerektiği de unutulmamalıdır. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.