Şeker Hastalığı Testi Nasıl Yapılır

Şeker Hastalığı Testi Nasıl Yapılır

Şeker Hastalığı Testi Nasıl Yapılır?

Tanısı konulmayan  ve tedavisi zamanında yapılmayan ilerledikçe vücutta tahribata yol açan şeker hastalığı testi nasıl yapılır ? Şeker hastalığı tedavi edilmeyip ilerledikçe ciddi sorunlara yol açar. Belirtilerin fark edilip tanı konulması ve buna bağlı erken tedavi çok büyük önem taşır.

Diyabetes Mellitus Nedir?

Halk içerisinde şeker hastalığı olarak bilinen diyabetes mellitus kanda glikozun aşırı yükselmesidir. Sağlıklı bir vücuda giren besinlerin sindirilerek açığa glikoz moleküllerinin çıkmasıyla pankreas uyarılır ve insülin hormonu üretir. İnsülinde glikoz moleküllerini kandan uzaklaştırarak hücre içeresine alır, enerji olarak kullanılması için hücreye giriş yaptırmış olur. Diyabet hastalarında bu işleyiş bozulmuştur. Diyabetin iki tipi vardır. Tip1 diyabet hastalığında insülin hormonu hiç üretilemez veya çok az miktarda üretilir. Tip2 diyabette ise insülin üretilir fakat yetersizdir ya da hücreler insüline direnç gösterir. Bunlar sonucunda kanda glikoz düzeyi yükselir ve diyabet hastalığı oluşur. Diyabetin belirtileri fazla idrara çıkma, fazla yemek yeme, fazla su içme, ağızda kuruluk, bulanık görme, sürekli halsizlik hissi, ayaklarda yanma, ayak yaraları, geç iyileşen cilt yaraları, hastalıklarda geç iyileşme şeklinde sıralanabilir. Şeker hastalığı sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Şeker hastalığı testi nasıl yapılır sorusu belirtilerden şüphelenen kişilerin sıklıkla sorduğu bir sorudur.

Şeker Hastalığı Testi

Belirti ve bulgular özellikle tip 2 diyabette geç ortaya çıkar. Erken tanı komplikasyonları önlemek için çok önemlidir. Şeker hastalığı testi nasıl yapılır açlık kan şekeri veya şeker yüklemesi testi yapılarak tanı konulur. Şeker hastalığı testi nasıl yapılır; en az 8 saat açlıkla kişiden alınan kan şekeri sonucu sağlıklı bir insanda 120 mg/dl nin üzerine çıkmaz. Açlık kan şekeri sonucu 100 – 125 mg/dl arasında olan kişiler gizli diyabet tanısı alırken 126 mg/dl nin üzerinde olanlar diyabet tanısı alır. En az 8 saat açlıktan sonra hastaya 75 gr glikoz eritilip içirilerek ilk iki saatte ki kan şekerinin ölçülmesi şeker yüklemesi testidir bu testte ilk iki saatin sonunda kan şekeri ölçümü sonucu sağlıklı bireyde 140 mg/dl nin altındadır. Sonuç 140 – 199 mg/ dl arasında ise kişi gizli şeker tanısı alır. Eğer sonuç 200 mg/dl nin üstünde ise kişi diyabet tanısı alır.

Diyabetes İnsipitus Nedir?

Diyabet hastalığının birkaç çeşidi vardır. Diyabetes insipitus ise şekersiz şeker hastalığı olarak bilinen bir diyabet çeşididir. Sık idrara çıkma, çok su tüketme gibi bazı belirtilerinin ortak olması sebebiyle birbirine karıştırılabilir fakat şekersiz şeker hastalığı oluşumu farklıdır. İnsülin hormonundan bağımsız olarak şekersiz şeker hastalığı vücudun sıvı işleyişini düzenleyememesinden kaynaklanır. Vücutta sıvıyı ADH hormonu düzenler ve hipotalamusta üretilir. Hipotalamusta bir problem olması ADH hormonunu üretememesi veya yetersiz üretmesi sonucunda şekersiz şeker hastalığı oluşur. Gebelikte de oluşabilmektedir.
​​​​​Detaylı bilgi alabilmek için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.