Şeker Hastalığı Testi

Şeker Hastalığı Testi

Şeker Hastalığı Testi

Çağımızın en büyük problemi olan, başlıca genetik faktörlerin meydana getirdiği en büyük hastalıklardan biri Şeker Hastalığıdır. Şeker Hastalığı testi yaptırmak erken teşhis için önemlidir. Özellikle hareketsiz yaşantının büyük etkisi olduğu bir sağlık sorunudur. Şeker Hastalığı, vücut kan şekeri dengesini sağlayamadığı için dokulara zarar veren metabolik bir hastalıktır. Bu Metabolik rahatsızlık iki sebepten ortaya çıkmaktadır. Birinci sebep yediğimiz besinlerin ve diğer bir sebep ise karaciğerde depolanan glikozdur. Kan şekeri başta pankreas da üretilen insülin hormonu olmak üzere birçok hormon altında çalışır. Bu sebeple şeker hastalığı ne kadar erken teşhis edilirse tedavi sürecine bir o kadar yararı olur ve vücuda yarattığı zararı en aza indirmeye yardımcı olur.

Şeker Hastalığı Hangi Yaşlarda Gereklidir?

Bireyin risk faktörü taşımama durumu olsa dahi 45 yaşını doldurduğu süreçte ve 45 yaşını aşmış olduğunda şeker hastalığı testi yaptırmak gereklidir. Buna rağmen genetik hastalıklara sahip olan risk faktörü taşıyan bireylerde erken tedavi süreci için şeker hastalığı testi yaptırmalıdır. Şeker Hastalığı test sonuçları normal oranda çıksa dahi her 2 – 3 senede bir mutlaka şeker hastalığı testleri tekrarlanmalıdır. Şeker Hastalığı Testi; Açlık Kan Şekeri, Hemoglobin A1c ( HbA1c ) testi ve Şeker Yükleme Testi olarak gruplara ayrılır. Açlık Kan Şekeri, şeker hastası olmayanlarda 70-100 mg/dl arasında çıkarken, 126 mg/dl üstünde çıkar ise şeker hastalığı teşhisi konulur.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir?

Şeker hastalığı ameliyatı, iç organlarımızdan biri olan pankreasın görevini yerine getirmemesi üzerine metabolik cerrahi girişimi ile ince bağırsağın son kısmı ile baş kısmıyla yer değiştirilmesi ile yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu işlemden sonra besinlerin emilim oranı azalır. Bu tedavi süreci vücudun kendi insülinini kullanmadığı durumlarda gerçekleşir yani Tip 2 diyabet hastaları şeker hastalığı ameliyatı olabilirler. Ameliyat sonrasında ince bağırsakta salgılanan GLP-1 hormonun uyarılması sağlanır. Bu sayede pankreas da ki beta hücrelerine uyarı giderek, insülin salgılamaya başlar. Bu  şeker hastalığı ameliyat sürecinden sonra mide hacmi küçültülür, kalori alımı en aza indirilir. Bu sayede bireyin duyduğu açlık hissi en aza indirilir. Bu şeker hastalığı ameliyatı fiyatı ise belli bir ücrete tabidir.

Diyabet Tipleri

Tip 1 diyabet hastaları , hastalığı ilaçlar ile kontrol altına alınanlar, pankreası işlevini kaybeden hastalar bu ameliyattan yararlanamazlar .Şeker Hastalığı Ameliyatı, Tip 2 diyabet hastaları, pankreası hasar görmemiş hastalar, pankreası insülin üretenler. Bu ameliyat obezite ameliyatlarının yapıldığı kurumlarda yapılmaktadır. Şeker Hastalığı Ameliyatı Fiyatı hastanın sağlık durumuna ve sağlık durumun elverdiği testlerden sonra belirlenmektedir. Bu cerrahi girişimler obezite ameliyatından elde edilen verilerden ortaya çıkmaktadır.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Fiyatı her kurumun bünyesine göre değişmektedir. Bu cerrahi girişim için alanında uzmanlaşmış kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlardan şeker hastalığı ameliyatı fiyatı için bilgi almak mümkündür. Detaylı Bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.