Şeker Hastalığı

Şeker Hastalığı

Şeker Hastalığı

Toplumda yaygın olarak görülen, tedavi edilmediği takdirde birçok organda hasara yol açabilen şeker hastalığı bitkisel çözüm yöntemleri hasta ve yakınları tarafından araştırılıyor. Ömür boyu ilaç kullanmak zorunda olan şeker hastaları bu durumun önüne geçebilmek için çareler arıyorlar ve ilk düşündükleri bu hastalığın önüne bitkilerin kullanımıyla geçilip geçilemeyeceği.

Şeker Hastalığı Neden Oluşur?

Şeker hastalığının iki tipinden biri olan tip 1 diyabette hastalık çocukluk çağında ortaya çıkar. Genetik faktörler, pankreas bezine zarar veren virüslerin bulunması ve bağışıklık sisteminin bazı nedenlerle farklılaşıp  kendi vücut hücrelerini yabancı olarak algılamasıyla pankreas bezi hücrelerini yok etmesiyle oluşur. Şeker hastalığı tiplerinin ikinci tipi olan tip 2 diyabet daha ileri yaşlarda ortaya çıkar. Vücutta bir insülin salgılanması vardır ama bu yetersizdir ya da kötü beslenme sonucu hücrelerin artık insüline direnç göstermesiyle oluşur. Sonuç olarak temelde besinlerle alınan glikozun hücrelerde insülin yardımıyla kullanılamaması durumu vardır.

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Ediliyor?

Şeker hastalığında temel olarak insülinden kaynaklı bir eksiklik olması nedeniyle tedavilerin amacı eksik olan insülinin vücuda dışardan alınarak tamamlanmasıdır. Tip 1 şeker hastalığı bitkisel çözüm maalesef yeterli gelmez fakat insülin ihtiyacını azaltır. Çünkü tip 1 hastalarının insülin üretimi hiç yoktur veya çok azdır mecburen insülin takviyesi yapılmalıdır. Tip 1 şeker hastalığı var olan kişiler insülin enjeksiyonu veya insülin pompası kullanılarak tedavi edilir ve ömür boyu kullanmalılardır. Daha ileri durum da ise pankreas nakli veya pankreas odacık nakli ile tedavi edilebilir. Tip 2 diyabet hastalarının vücutlarında insülin hormonu üretimi vardır fakat yeterli değildir. Tip 2 şeker hastalığı tedavisi kişiye göre ve kişide eksik olan insülin miktarına göre hap şeklinde olan antidiyabetik ilaçlar verilerek tedavi edilir. Eksikliğin biraz daha fazla olduğu hastalarda ise karışım insülin tedavisi uygulanır. Tip 2 şeker hastalığı bitkisel çözüm vardır fakat insülinin eksik olan miktarına göre başarı oranı yükselir veya azalır. Tip 2 şeker hastalığı beslenme düzenlenmesi ve egzersizle tedavi edilebilir.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Şeker hastalarının beslenmesi çok önemlidir. Mutlaka sağlıklı karbonhidratlar alınmalı ve glisemik indeksi yüksek sağlıksız karbonhidratlardan uzak durulmalıdır. Çünkü vücuda alınacak olan glikoz molekül sayını kısıtlamak ve kontrol altına almak tip 2 diyabet oluşmadan önlenebilmesi için, hastalığa sahip olan bireylerin insülin ihtiyacının azalması için ve insülin yetersizliğinin az miktarda olan insanlarda ilaçlardan bağımsız olarak sağlıklı yaşayabilmesi için çok çok önemlidir. Bunların yanında bazı araştırmalar sonucunda şeker hastalığı bitkisel çözüm yolları keşfedilmiştir.

Ancak asla bitkilerin kullanımı tek başına yeterli olmaz. Bitkilerin kullanımı, düzenli ve diyabet diyeti ile beslenme ve mutlaka egzersizle desteklemek ancak sonuç verecektir. Zerdeçal, zencefil, tarçın, siyah köri, aleo vera ve yaban mersini gibi bitkilerin kan şeker seviyesinin düzenlenmesinde, diyabet tedavilerinin olası yan etkilerini azaltmada, vücuttaki enfeksiyonları azaltmada etkileri olduğu görülmüştür. Fakat bu bitkiler asla doktora danışılmadan tüketilmemelidir. Unutmayın her şeyin fazlasının zararı vardır ve bazı yararlı etkileri görebilmek için bitkinin nasıl kullanıldığı bilinmeli bu yüzden doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Detaylı bilgi almak için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.