Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Her geçen gün artan şeker hastası sayısı ile gündeme şeker hastalarının yememesi gerekenler ve yemesi gerekenler konusu geldi. Birçok kişinin bu konuda kulaktan dolma bilgiye sahip olduğu görülüyor. Oysaki uzman doktorlar şeker hastalığında beslenmenin önemine her fırsatta vurgu yapmaktalar ve kulaktan dolma her bilginin uygulanmaması gerektiğinin altını çizmekteler. Yapılan araştırmalara göre bugün bir yakını şeker hastası olmayan kişilerin bu hastalık hakkında neredeyse hiç bilgi sahibi olmadıklarını gösteriyor. Hasta olanların ve yakınlarının da şeker hastalığı konusunda bilgisinin kısıtlı olduğu görülüyor. Şeker hastalığının tanısı için belirtilerin izlenmesi fark edilmesi önemlidir. Bu da komplikasyonlar görülmeden tedaviye olanak sağlar.

Diyabet

Diyabet hastalığı halk arasında da bilindiği gibi kısaca kan şekerinin yükselmesidir. Diyabet hastalığı tip 1 ve tip 2 diyabet olmak üzere ikiye ayrılır. Tip 1 diyabet daha nadir olarak görülür ve çocukluk döneminde ortaya çıkar. Tip 2 diyabet ise çok daha yaygın olarak görülür ve ileri yaşlarda ortaya çıkar. Özellikle tip 2 şeker hastalarının yememesi gerekenler ve yemesi gerekenlere göre beslenmesi oldukça önemlidir. Tip 1 şeker hastalarının beslenmesi de insülin ihtiyacını azaltmak için düzenlenmelidir. Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Diyabetin en tipik 3 belirtisi bulunmaktadır. Bunlar; polidipsi ( çok su içme), polifaji ( çok yemek yeme), poliüri ( çok idrar yapma) olarak sayılabilir. Bunların yanında halsiz olma, kilo kaybı, ağızda kuruluk, ciltte ve ayaklarda yaralar, yaralarda geç iyileşme, cinsel güçte azalma, bulanık görme gibi belirtiler bulunur. Tip 1 diyabette belirtiler çok kısa sürede ortaya çıkarken tip 2 diyabette yıllarca ortaya çıkmayabilir.

Diyabette Beslenme

Diyabet hastaları için beslenme büyük önem taşır. Beslenme diyabetin olası komplikasyonlarını önler. Vücudun insülin ihtiyacını azaltırlar. Şeker hastaları için yemeleri gerekenlerin yanında şeker hastalarının yememesi gerekenler çok daha önemlidir. Şeker hastalarının yememesi gerekenler glisemik indeksi yüksek gıdalar, sağlıksız karbonhidratlar, katı yağlar, kırmızı et tüketimi sınırlı olmalı, posasız gıdalar, şeker içeriği yüksek içecekler şeklinde sıralanabilir. Bunun yanında şeker hastalığına iyi gelen bitkiler doktora danışarak kullanılmalıdır. Posalı gıdalarla beslenmek insülin ihtiyacını azaltır, bağırsakları çalıştırır ve kan şekerini yavaş yükseltirler. Beyaz et kırmızı et yerine daha çok tüketilmelidir. Sağlıklı yağlar tüketilmeli. Ayrıca balık yağı ve balık tüketmek önemlidir. Kuru baklagiller, bol yeşillikli salatalar, kuruyemişler, tam tahıllı ekmekler tüketilmeli. Meyve suyu yerine meyvelerin kendisi ve hatta kabukları yenebilen meyveler kabuklarıyla birlikte tüketilmelidir.

Diyabet Hastaları İçin Bitkiler

Alternatif tıp olarak adlandırılan ve doğal bitkilerin her birinin farklı farklı hastalıklara iyi geldiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler ise tam olarak etkileri her birinin kesin olarak kanıtlanmasa da bazı bitkiler biliniyor. Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler olarak tarçın, zerdeçal, zencefil, siyah köri, aleo vera olarak sayılabilir. Fakat bu bitkiler kesinlikle doktora danışılmadan kullanılmamalı. Bazı yönden iyi gelen bitkiler başka hastalıkları tetikleyebilirler. Ve hangi bitkinin nasıl kullanılırsa fayda vereceği mutlaka uzmanından öğrenilmelidir. Detaylı bilgi almak için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.