Şeker Hastalığına İyi Gelen Meyveler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Meyveler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Meyveler ve Beslenme

Şeker hastaları için şeker hastalığına iyi gelen meyveler büyük önem arz eder. Şeker hastalığının tedavisi, hastanın kan şekerini normal tutmak ve karşılaşılabilecek sağlık sorunlarını engellemek ile birlikte organlara gelecek zararları önlemektir. Şeker hastalığı tedavisi şeker hastalığına iyi gelen meyveler durumunu da kapsar. Kan şekeri için önemli olan şeker hastalığına iyi gelen meyveler olmak ile birlikte sağlık için temel konudur.

Kan şekerinin yükselmesine neden olan meyvelerden uzak durulmalı şeker hastalığına iyi gelen meyveler tercih edilmelidir. Özellikle içinde yağ olan veya yağlı olan her türlü gıda ürününden de uzak durulmalıdır. Şeker hastası üç öğün olacak şekilde düzenli yemek yemelidir. Alkollü içeceklerden uzak durmalıdır. Diyetisyen ile randevulaşmadan önce birkaç gün evvel yediği ve içtiği gıda maddelerini not almalıdır.

Şeker Hastalığı Ayak Yarası ve Belirtileri

Diyabet tipleri farklılık gösterdiği için belirtileri de farklılık gösterir. Aşırı yorgunluk, susuzluk, baş ağrısı gibi belirtilerinin yanı sıra şeker hastalığı ayak yarası da belirtilerinden biridir. Çok hızlı kilo alıp veren, yaraları geç iyileşen ve şeker hastalığı ayak yarası olan kişiler yaptıracağı rutin kontroller ile hastalığının tanısını koymuş olur. Hamile kişilerde başta şeker hastalığı ayak yarası gibi belirtiler hiç gözlenmezken şeker hastası olduğu yapılan hamilelik kontrollerinde ortaya çıkar.

Klinik belirtiler ile şeker hastalığı ayak yarası oluşan kişiler, mutlaka doktora görünmelidir. Doktorun yapacağı testler ile doğru bir tanı konulabilir. Şeker hastalığının tedavisi insülin ile yapılır. Bunun yanı sıra şeker hastasından fazla kilolarını vermesi, düzenli hareket etmesi ve doktorun vereceği diyete uyması istenilebilir. Bir sonraki aşamaysa ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi ile kiloların verilmesi ve yağ metabolizmasının bir düzene girmesi sağlanır. Şeker tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle ağız yolu ile alınır. Egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşam için şart olduğundan şeker hastalarından da düzenli egzersiz yapmaları beklenir.

Şeker Hastalığı Riski

Şeker hastalığı kalıtım, vücudun savunma sisteminde bulunan hücrelerin tahribi ve pankreasa zarar getiren mikroplar ile oluşur. Genellikle 25 yaş üzerinde görülen şeker hastalığı, obezite olarak nitelendirilen kilolu insanlarda daha yaygındır. Streste şeker hastalığına sebep olmak ile birlikte hipertansiyon da şeker hastalığının bir başka nedenidir. İnsülin üretiminin az olması veya hiç olmaması gibi durumlarda ortaya çıkan şeker hastalığının yaygınlık derecesi %5 ile arasındadır.

Bol miktarda şekerli yiyecek ve içecek tüken insanlarda görülen şeker hastalığının oranıysa %90’dır. Aşırı şekerli yiyecek ve içecek tüketen kişiler genelde obez olarak nitelendirilen kilolu kişilerdir. Geçmişe oran ile günümüzde yaşayan insanlar şeker hastalığına yakalanma riski daha yüksektir. Bunun nedeni günümüzde tüketilen yiyecek ve içeceklerin bolca yağ ve şeker içermesidir. Şeker hastalığı hakkında daha detaylı ve profesyonel bilgi almak isteyenlerin https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret etmesinde fayda vardır.