Şeker Hastalığına Kesin Çözüm

Şeker Hastalığına Kesin Çözüm

Şeker Hastalığına Kesin Çözüm

Türkiye de ve Dünyada birçok insanda görülen şeker hastalığına kesin çözüm şeker hastalığı için gerçekleştirilen tedavi ve araştırma aşamasındaki tedaviler göz önünde bulundurulduğunda mümkün değildir. Vücuttaki hormonların salgılanmasından sorumlu olan pankreasın insülin adı verilen hormonu salgılamada sorunların olması ya da salgılanan insülin hormonunun yeteri miktarda kullanılamamasından kaynaklanan hastalığa şeker hastalığı ya da diyabet denir. Şeker hastaları üzerinde uygulanan tedavi yöntemleri hastalığın boyutuna ve dercesine göre kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte diyet, hap tedavisi, egzersiz ve insülin iğnesi ile gerçekleştirilmektedir. Şeker hastalığı oldukça ilerleyen hastalar için ise pankreas nakli ve pankreas adacık nakli en son tedavi yöntemi olarak uygulanabilmektedir. Burada önemli olan ise organ nakli konusundaki yetersizliktir.

Şeker Hastaları Beslenme Şekilleri 

Şeker hastalığının tedavisindeki uygulanan temel biçim diyet yani beslenme tedavisi olarak da adlandırılan yöntemdir. Bu tedavideki en önemli amaç şeker hastalığına bitkisel kesin çözüm sunmasa da kontrol altına almaya yarayacaktır. Açlık kan şekerinin 70 ile 120 arasında olması amaçlanmıştır. Yine kolestrol de kontrol altına alınarak 200 ve aşağısında olması amaçlanmaktadır. Bireyler için şeker hastalığına bitkisel kesin çözüm arayışı devam etmekte ve diyet ile alınması gereken ve en önemli enerji kaynağı olan karbonhidratlar şeker, nişasta ve posayı içermektedir.

Özellikle posa vücuttaki kan şekerini yavaş yükseltmesi ve insülin ihtiyacını azaltması, tokluk ihtiyacını artırması bakımından şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Vücuda alınması gereken yağları ise şeker hastaları kırmızı et türleri karşılığında hindi, tavuk ve balık eti ile karşılamalıdırlar. Bu durum şeker hastalığına bitkisel kesin çözüm olarak görülmese de dikkat edildiği takdirde hastalık kontrol altına alınacaktır.  Yumurta tüketilmeli ve katı yağlar yerine zeytinyağı gibi sıvı yağlar tüketilmelidir. Yemek pişirme yöntemleri de diyabet hastaları için oldukça önemlidir. Kızartma ve kavurma yöntemleri değil haşlama, ızgara ve fırınlama yöntemleri tercih edilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenme, diyete dikkat etme ile şeker hastalığına bitkisel kesin çözüm olmasa da vücuda alınması gereken besinleri alarak kan şekerini belli seviyelerde tutmak mümkündür.

Diyabet Hastaları İçin Öneriler

Şeker hastalarında kan şekerinin aniden düşmesi ve yükselmesi durumlarına karşı yeterli bir şekilde beslenme gerçekleştirilmelidir. Aynı zamanda şeker hastalığına kesin çözüm sayılmasa da dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Şeker hastaları da tıpkı birçok hasta gibi sigara kullanmamaya özen göstermelidir. Şeker hastaları özellikle kilolarına dikkat etmeli kendileri için uygun olan kiloyu korumalıdır. İlaç ya da iğne kullanan hastalar bu tedavilerini doktorları tarafından verilen dozda ve zamanında almalıdır. Doktor tarafından egzersiz verilmişse bu göz önünde bulundurulmalıdır. Öğünler atlanmadan diyete uygun şekilde beslenilmelidir.

Diyabet Çeşitleri

Tip 1 diyabeti olanlar genellikle çok zayıf veya normal kilo aralığındadır. Başlangıcı özellikle 30 yaş ve altında seyretmektedir Bu tip şeker hastalığına kesin çözüm mümkün değildir. Tip 2 diyabeti ise genellikle fazla kilolularda görülür ve 35 yaş üzerindeki kişilerde bulunur. Şeker hastalarının büyük çoğunluğu bu tipe girer ve bu şeker hastalığına kesin çözüm de uygulanan tedaviler sınırında mümkün değildir. Aynı zamanda bu tip şeker hastalığı aileden geçebilmektedir.

Daha fazla ve detaylı bilgi edinebilmek için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.