Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir?

Dünyada ve ülkemizde en sık görülen şeker hastalığına ne iyi gelir, nasıl beslenilmeli ve tedavisi nasıldır gibi sık sorulan sorular vardır. Bir şeker hastası ve şeker hastası yakınının bu soruların cevaplarını öğrenmesinin önemi kadar şuan şeker hastası olmayan kişilerde mutlaka konu hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Henüz hastalık belirtileri görülmeyen fakat vücudunda şeker hastalığı bulunan kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Tip 2 diyabet hastalarının çoğu hasta olduklarını fark etmezler ve hatta hastalık belirti verse bile bunun kaynağını başka sebeplere dayandırırlar. Örneğin; ileri yaşlarda ortaya çıkan tip 2 diyabet hastalarının bir kısmı kendilerinde yaşlılık belirtilerinin ortaya çıktığını düşünerek diyabet hastası olduklarını fark etmezler. Bu da hastalığın komplikasyonlarının ortaya çıkmasına ve diğer organlara zarar vererek ağır bir diyabet tablosuna sebep olur.

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı halk arasında sıklıkla kullanılan ve öyle bilinen en kısa tanımıyla kan şekeri yüksekliğidir. Sağlıklı bir insan vücuduna besin aldığında, besinin sindirilmesiyle ortaya glikoz molekülü çıkar. Kan şekeri olarak bilinen glikoz vücudun  enerji ihtiyacını karşılayan birincil kaynaktır. Açığa çıkan glikoz kanda artar ve pankreas adlı salgı bezinden insülin adında bir hormon salgılanır. İnsülin hormonu kanda biriken glikoz moleküllerini hücrelere taşır ve kanda glikozu azaltır. Hücrelerde glikoz enerji olarak kullanılır. Sağlıklı insanda bu şekilde çalışan sistem, şeker hastalarında bozulmuştur. Şeker hastalığının tip 1 ve tip 2 diyabet olarak iki tipi vardır. Tip 1 diyabet çocukluk çağlarında ortaya çıkar ve insülinin hiç üretilememesi veya üretiminin çok az olması sebebiyle hastalık oluşur. Tip 2 diyabet ise daha ileri yaşlarda ortaya çıkar ve insülinin yetersiz miktarda üretilmesi veya bazı nedenlerle hücrelerin insüline direnç göstermesi sebebiyle hastalık oluşur. Tip 2 diyabet ilaçları ve şeker hastalığına ne iyi gelir soruları bu hastalığa sahip kişiler ve yakınları tarafından çok soruluyor.

Şeker Hastalığına İyi Gelenler

Her şeyden önce bir şeker hastası beslenmesini düzenlerse, besinlerin sindirimi sonucu açığa çıkan glikoz moleküllerinin sayısı kontrol altına alınabilirse bu onların insülin ihtiyacını azaltarak onlara iyi gelecektir. Kişinin yaşına, genel beslenme alışkanlıklarına, fiziksel durumu ve kilosuna göre bir diyetisyen eşliğinde mutlaka diyabet diyetine başlanmalıdır. Şeker hastalığına ne iyi gelir; şeker hastalarına posalı, lifli gıdalar tüketmek iyi gelir. Posalı gıdaların sindirimi yavaş gerçekleşir ve kandaki glikoz seviyesini yavaş yavaş yükseltirler. Kan glikoz seviyesinin yavaş yükselmesi kişinin insülin ihtiyacını azaltır. Bağırsakları çalıştırdığı için kabızlık sorunlarını ortadan kaldırır. Tokluk hissi oluşturarak kişinin sürekli besin tüketmesine engel olur bu da glikoz düzeyinin kontrol altında tutulmasını sağlar. Şeker hastalığına ne iyi gelir; tarçın tüketmek, kuru baklagiller, beyaz et, sağlıklı yağlar tüketmek ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalardan uzak durmak iyi gelecektir.

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tip 1 diyabet hastalarında insülin enjeksiyonları veya insülin pompaları kullanılarak tedavi yapılır. Tip 2 diyabet tedavisinde ise tip 2 diyabet ilaçları kullanılır. Tip 2 diyabet hastalarının vücutlarındaki eksik insülin miktarına göre belirlenen tip 2 diyabet ilaçları olan oral antidiyabetikler kullanılır. Tip 2 diyabet ilaçları içinde kullanılan oral antidiyabetiklerin yeterli olmadığı durumlarda ise karışım insülin kullanılır. En ileri derece tedavi ise pankreas organı nakli veya pankreasın odacıklarının nakli ile yapılır. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.