Şeker Hastalığının Belirtileri Kaşıntı

Şeker Hastalığının Belirtileri Kaşıntı

Şeker Hastalığının Belirtileri Kaşıntı

Sağlık sorunlarından birisi olan diyabet rahatsızlığında, tip 1 şeker hastalığı belirtileri ve aynı şekilde tip 2 diyabet hastalığının çeşitli bulguları bulunmaktadır. Bu belirtilerin fark edilmesi erken teşhisi kolaylaştırmakta; dolayısıyla kişinin yaşam kalitesinin düşmesinin önüne geçilmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte tip 1 diyabet genellikle genç ve çocuk yaş kuşağında yüksek şeker komasının dışa vurmasıyla kendisini belli ederken; tip 2 diyabet rahatsızlığı çoğunlukla 40 yaş ve sonrasını kapsamaktadır. Bu farklı kategorilere göre semptomlarda değişim göstermektedir. Tip 2 şeker hastalığının belirtileri kaşıntı olarak da kendisini gösterebilmektedir. Aşağıda her grupta yer alan kişiler için ayrıntılı olarak belirtilerden bahsedilmiştir.

Tip 1 Şeker Hastalığının Semptomları Nelerdir?

Bu tipteki kişiler, çoğunlukla çocukluk ve gençlik dönemi içerisinde bulunan kesimde yer alanlardır. Bulguları tip 2 diyabet rahatsızlığına göre daha açık ve nettir. Ebeveynler, çocukların aşırı kilo kaybettiği şikayetiyle hastaneye başvururlar ve kan şekerinin test edilmesiyle tanı konur. Genel tanılara göre, tip 1 şeker hastalığı belirtileri şu şekilde sıralanabilir: Günleri takiben ya da 1 ile 2 hafta arasında; fazla su isteği ve tüketimi, sık sık idrara çıkma, fazla yemek yemeye karşılık kilo kaybı ve halsizlik. Bunlar dışında, ileri aşamalarda kan şekeri ve aseton düzeyinin artış göstermesiyle birlikte; iştahsızlık, mide bulantısı ve karında ağrı, halsizlik durumunun giderek artması, bilinçte bulanıklık ve koma hali oluşabilir. Diğer tip 2 şeker hastalığının belirtilerinde kaşıntı durumu görülmektedir.

Tip 2 Şeker Hastalığının Semptomları Nelerdir?

Yukarıda sunulan tip 1 şeker hastalığı belirtileri yanı sıra; tip 2 diyabet hastalığında tanıların kişiler tarafından fark edilmesi daha zordur. Bunun nedeni, diyabet belirtileri ile yaşlılık belirtilerinin karıştırılmasıdır. Her hastada yukarıdaki belirtiler görülmeyebilir. Bütün bunların yanında, şeker hastalığının belirtileri kaşıntı olarak tip 2 diyabette ortaya çıkabilmektedir.

Bunlar arasında; yorgunluk hissi, yeme isteğinde düşüşler, inatçı bir kaşıntı, cilt üzerinde meydana gelen yaralar, ağız içerisinde hoş olmayan bir tadın oluşması söz konusu olabilir. Bir de kadınlarda vajinal kaşıntı durumu görülebilmektedir. Yaşlılıkla beraber dezavantajlı durumların boy göstermeye başlamasıyla, şeker hastalığının belirtilerinin ayırt edilmesi kişi için önemlidir.

Şeker Hastalığının Diğer Semptomları Nelerdir?

Teşhis konulduğu sırada, hastaların dile getirdiğine göre 1/3’lük bir bölüm anlamlı bir şikayet durumların bulunmadığını söylemektedir. Açıklanan tip 1 şeker hastalığı belirtileri genç ve çocuk kesimde yaygındır. Şekerin komplikasyon oluşturmasıyla birlikte bazen bulgular açığa çıkabilir.

Örneğin, ayakta yanma, karıncalanmaya bağlı uyuşma, görüşte netliğin azalması, özellikle erkek hastalarda cinsel güçte düşüşler ya da bütünüyle kaybolması bunlara örnektir. Zorlu bir dönem olmasında şeker hastalığının belirtileri kaşıntı önemli bir faktördür. Risk altındaki bireylerde tetikleyici nitelikler yer almaktadır. Aşırıya kaçan duygusal yüklenmeler, damarsal olaylar ve ameliyat bunlardan birkaçıdır. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.