Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda birçok kimsede görülen diyabet hastalığının bu artışı şeker hastalığının belirtileri nelerdir sorusunun sıklıkla sorulmasına sebep oluyor. Diyabet hastalığı, tedavi edilmediği halde ölümcül riskler taşıyan ciddi bir problemdir. Vücuttaki şeker dengesinin kontrol altına alınamaması, birçok organın hasar görmesine ve hayati fonksiyonların bozulmasına neden olması demektir. Ancak erken tanı ve uygun tedaviler ile diyabet kontrol altına alınabilir.

Günümüzde diyabeti kontrolde tutulan çok sayıda hasta, yaşam kaliteleri son derece yüksek bir biçimde hayatlarına devam etmektedir. Bu tedavinin sağlanabilmesi için şeker hastalıgının belirtileri iyi bilinmeli, bu belirtilerden bazıları görüldüğünde, bir uzman doktora başvurularak, gereken tahlillerin yapılması sağlanmalıdır. Bu hastalığın belirtileri, diyabetin türlerine göre farklılık göstermektedir.

 Tip1 Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tip1 diyabet olarak adlandırılan şeker hastalığı, şeker hastalığının belirtileri nelerdir sorusuna verilecek cevaplar içinde önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu tür diyabet, çocukluk ve gençlik çağlarında ortaya çıkan bir sorundur. Genellikle kalıtsal olarak gelişen bu sorun çocukların, gençlerin gelişimini olumsuz etkilemekte, yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Bu hastalığın en belirgin halde fark edilen belirtisi, aşırı derecede su içme ihtiyacının hissedilmesidir. Bununla birlikte hasta aşırı yemek yeme isteği de duyar. Fakat buna karşılık kilo almamak, çok zayıf olmak, tip1 diyabetin en karakteristik özelliğidir. Tip1 şeker hastalıgının belirtileri, hastalığın ileri dönemlerinde iştahsızlık, bulantı ve halsizlik biçiminde görülür.

Tip2 Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tip2 şeklinde bilinen şeker hastalığının belirtileri nelerdir sorusunu yanıtlarken, bu rahatsızlığın belirtilerinin her zaman çok etkin şekilde kendisini hissettirmediğinden bahsedilmesi gerekir. Bazen hiçbir belirti vermeyen bu hastalık, ancak çok ileri seviyelere ulaştıktan sonra kendisini hissettirir. Bunun yaşanmaması için herkesin yılda bir kez, gereken şeker tahlillerini yaptırması önerilmektedir.

Tip2 şeker hastalıgının belirtileri sık sık hissedilen ağız kuruluğu, sık sık su içme isteği şeklinde kendisini göstermektedir. Hastaların aşırı iştahlı olması, çoğunlukla hasta tarafından bir hastalık belirtisi olarak görülmez ve iştahının yerinde olduğunu savunabilir. Ancak bu, ciddi bir belirti olabilir. Hastalığın ilerleyen safhalarında vücutta açılan kronik yaralar gözlemlenmektedir.

Şeker Hastalığının Diğer Belirtileri Nelerdir?

Görülen yaygın veya yaygın olmayan şeker hastalığının belirtileri nelerdir sorusuna, bahsedilen tüm bu belirtilerin dışında başka belirtilerin olabileceği şeklinde yanıt verebilmek de mümkündür. Bunlar, ayaklarda uyuşma hissi ve bazen yanma hissetmek, ağızda hissedilen kötü tat, erkeklerde cinsel fonksiyon kayıpları gibi durumlardır. Bunların bazıları genellikle hastalar tarafından yaşlanmaya bağlanmaktadır.

Bu nedenle ciddiye alınmaz. Fakat şeker hastalıgının belirtileri kendisini bu hallerle de gösterebileceği için ciddiye alınmasında yarar bulunmaktadır. Bu belirtilerin haricinde hastalarda duygusal anlamda da bazı değişimler gözlemlenmektedir. Örneğin aşırı sinirli olma hali, bazı konulara karşı normalden fazla, beklenmeyen, aşırı duygusal tepkiler vermek, ağlamak, üzülmek şeker hastalarının gösterdiği bazı semptomlar arasında yer almaktadır. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.