Şeker Hastalığının Belirtileri

Şeker Hastalığının Belirtileri

Şeker Hastalığının Belirtileri

Herhangi bir sağlık sorununda erken zamanda tanı konulması önemlidir ve dolayısıyla şeker hastalığının belirtileri ile ilgili gerekli ve yeterli bilgilenmeyi edinebilmek hayati açıdan önem arz eden durumlardan birisidir. Şeker hastalığı ya da diyabet rahatsızlığı adı altında anılan bu sağlık problemleri iki ayrı kategoride açıklanmaktadır. Araştırma yoluna başvuranlar için tip 1 diyabet belirtileri nelerdir sorusunun cevabı, erken yaş döneminde yer alan çocuk ve genç yaş grubundakileri kapsar. Gerçekleşen ve hastanın şikayet ettiği en genel bulgu yükselen şekere bağlı komadır. Bunun yanı sıra 40 yaş ve sonrasını içerisine alan tip 2 şeker hastalığının semptomları da bulunmaktadır.

Tip 1 Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle bu alt başlık altında çocuk yaş grubu ve gençler yer almaktadır. Bu şikayetlerin açığa çıkması diğer kategoriye göre daha kolaydır. Belirli bir gün içerisinde ya da 1 – 2 haftalık zaman döneminde ortaya çıkar. Bu sahada yer alan bireyler için şeker hastalığının belirtileri arasında; su içme isteğinin günden güne artması, tuvalete yönelik ihtiyaçlarda yükseliş, yeme alışkanlığında artış ancak buna karşın zayıflama ve yorgunluk hali yer alır. İleri aşamalarda tip 1 diyabet belirtileri nelerdir sorusunun cevabı; kan şekeri miktarının artması ve aseton yoğunluğunda ki yükselişlere bağlı olarak; yemek yemenin azalması, yorgunluk seviyesin artması, karın ağrıları ve mide bulanmaları, zihinde bulanıklık olarak sıralanabilir.

Tip 2 Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu kategoride yer alanlar için tip 1 diyabet belirtileri nelerdir sorusunun yanıtına nazaran, dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlardan birisi yaşlılık bulgularıyla tip 2 diyabet rahatsızlığının belirtileri karıştırılmamalıdır. Karışıklık durumu söz konusu olduğunda, kişi yaşadıklarını yaşlılığa yorarak durumu önemsiz görebilmektedir. Bu nedenle şeker hastalığının belirtileri arasında; ağızda kuruluğun meydana gelmesi, su içme isteğinde yükselmeler, çoğunlukla gece zamanında olmakla birlikte idrar atma isteğinde artış ve iştahlı olmak bulunur. Ayrıca kaşıntı süreçlerin artmasına paralel gelişen cilt yaralanmaları ve ağızda meydana gelen kötü tat da diğer belirtilerdendir. Bununla beraber kadınlarda vajina da kaşıntı oluşabilir.

Diyabet Hastalığındaki Diğer Belirtiler Nelerdir?

Hastalara teşhis konulduğu anda bu şeker hastalığı için anlam teşkil eden bir şikayetlerinin bulunmadığını dile getirmektedirler. Tedavinin erken dönemde başlayabilmesi adına şeker hastalığının belirtileri önemlidir. Her iki kategoride yer alanlarda, ayrı ayrı belirtiler bulunmaktadır ve tip 1 diyabet belirtileri nelerdir sorusuna nazaran tip 2 de yer alan diyabet hastalarının, belirtileri fark etmesi daha geç döneme yayılabilmektedir. Yaşlılık döneminin getirdiği bazı olumsuz belirtilerle, tip 2 şeker hastalığını karıştırma söz konusu olabilir. Diğer bulgular arasında; ayakta yanma-uyuşma-karıncalanma meydana gelebilir, görme de bulanıklığın yanı sıra zihnen de bulanıklık söz konusu olabilir, erkeklerde cinsel güçte düşüler ya da bütünüyle ortadan kalkma  gerçekleşebilir. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim ziyaret ediniz.