Şeker Hastalığının Nedeni Nedir

Şeker Hastalığının Nedeni Nedir

Şeker Hastalığının Nedeni Nedir ve Şeker Hastalığının Sebepleri

Diyabet hastalığının görülme oranı özellikle son yıllarda çok arttığından şeker hastalığı nedir tedavisi nasıldır şeklinde sorular sıklıkla sorulan sağlık sorularının başında gelmektedir. Diyabet, vücudumuzun yeterli miktarda insülin hormonu üretememesinden kaynaklanan bir hastalıktır. İnsülin hormonunun üretilmesinden sorumlu olan pankreas yeterli derecede insülini üretemez ve sonuçta diyabet dediğimiz hastalık ortaya çıkar.

Diyabet Nasıl Ortaya Çıkar

Yediğimiz besinlerin çoğu glikoz yani şeker içerir. Sağlıklı bir insan besinlerin içerdiği bu glikozu vücutta absorbe edebilirken diyabet hastası kişiler alınan bu besinler ile kana karışan bu şekeri vücutta etkin bir şekilde kullanamaz. Bu durumda kandaki şeker oranı yükselir ve hiperglisemi dediğimiz manzara ortaya çıkar. şeker hastalığının nedeni nedir uzman bir hekim tarafından ortaya çıkartılmalı ve gerekli tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

Şeker Hastalığının Nedeni Nedir Belirtileri Nelerdir?

-Çok fazla susama
-Normalden fazla ve sık aralıklarla idrara çıkma
-Sürekli yorgunluk hali
-Aşırı zayıflama
-Enfeksiyonların sıklıkla tekrarlanması

Şeker Hastalığı Nedir Tedavisi Nasıldır Kesin Tedavisi Mümkün müdür?

Günümüzde pek çok insanın muzdarip olduğu şeker hastalığında kesin bir tedavi yöntemi var mıdır? Şeker hastalığı nedir tedavisi nasıldır gibi soruların cevaplarını merak eden hastalar aynı zamanda kesin bir tedavi yönteminin olup olmadığını da merak etmektedirler. Şeker hastalığında kullanılan pek çok yöntem olmakla beraber şu an için bu hastalığın kesin tedavisinden söz etmek mümkün değildir.

Şeker Hastalığının Nedeni Nedir Nasıl Olur?

Vücudumuzda insülin hormonunu sağlayan organ pankreastır. Pankreasın salgılamış olduğu insülin hormonu şayet yetersizse kanda bulunan şeker miktarı yükselerek hiperglisemiye neden olur. İnsülin hormonunun yetersiz salgılanması sebebiyle insan vücudunun yakıtı olan şeker hücre içine giremez. Hücre içine giremeyen şeker de doğal olarak kanda birikmeye başlayarak diyabet hastalığına sebebiyet verir.

Tip 1 Diyabet Hastalığı

Tip 1 diyabet hastası olan kişilerde insülin üretimi ya çok az seviyelerdedir ya da hiç yoktur. Bu nedenle Tip 1 diyabet hastaları için insülin yaşam için olmazsa olmazdır.

Tip 1 Şeker Hastalığı Nedir Tedavisi Nasıldır?

Tip 1 şeklinde tabir edilen şeker hastalığının nedeni nedir Diyabet hastalığının nedeni pek çok faktöre bağlı olmakla beraber temelde aşağıda belirtmiş olduğumuz sebeplerden kaynaklandığı bilinmektedir.

-Kalıtım yani genetik yatkınlık
-İnsülin hormonu salgılayan pankreasın sağlıklı bir şekilde çalışmasını engelleyen virüsler
-Vücutta yer alan herhangi bir başka rahatsızlığın pankreas sistemini etkilemesi.

Tip 1 Diyabet Belirtileri

Tip 1 diyabet genellikle ani olarak ortaya çıkar. Diyabet hastalığının genel belirtileri olan aşırı susama, sık sık idrara çıkma, sürekli yorgun olma gibi belirtiler tip 1 diyabet hastalığında da görülür. Ancak bazı vakalarda bu semptomların hiçbirinin açık olarak görünmediği de kayıtlara geçmiştir.

Konu ile ilgili detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.