Şeker Hastalığının Nedenleri

Şeker Hastalığının Nedenleri

Şeker Hastalığının (Diyabetin) Nedenleri Nelerdir?

Pankreas adı verilen salgı bezinin vücutta yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi veya ürettiği insülini etkin bir şeklide kullanamayıp ömür boyu devam edecek şeker hastalığının oluşmasına neden olur. Şeker hastalığının nedenleri genetik yapı, etnik köken, genetik yapı, sağlık ve çevresel faktörler doğrultusunda değişmektedir. Şeker hastalığının tam olarak yaygın bir nedeni bulunmamaktadır. Bunun nedeni şeker hastalığının nedenlerinin kişinin kendisi ve hastalığın tipi doğrultusunda değişmesidir. Şeker hastalığı (Diyabet) belirli bir yaş gurubuna ya da cinsiyete göre oluşmamaktadır, her yaştan ve cinsiyetten kişide bu hastalık görülebilmektedir.

Şeker hastalığının nedenleri ve en şekilde oluştuğu hastalığın tipine göre değişmektedir. Vücudun iki mekanizmasında meydana gelen bozukluk sonucunda şeker hastalığı meydana gelmektedir. Şeker hastalığına vücuttaki iki mekanizmanın bozukluğu sebep olmaktadır. Bir tanesi pankreasın yeterli insülin üretememesi, diğeri de insülin miktarının yeterli olmasına rağmen vücudun buna karşı direnç göstermesi ve insülin’ in kullanılamamasıdır. Şeker tüketmekle şeker hastalığın bir ilişkisi yoktur kişi şeker tükettiği için şeker hastası olmaz.

Tip 1 Şeker (Diyabet) Hastalığının Nedenleri:

Bu tip şeker hastalığında, insülin üreten pankreastaki hücreleri bağışıklık sisteminin yok etmesidir. Bu durum insülin miktarına etki eder ve şeker hastalığının oluşmasına neden olur. Kesin bir diyabet nedeni bulunmamasına rağmen bazı tetikleyiciler bu hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. 1. Tip şeker hastalığının nedenleri sırası ile şu şekilde sıralanabilir. Gıdalar içinde bulunan kimyasal toksinler, viral veya bakteriyel enfeksiyon, genetik bozukluklar.

Tip 2 Şeker (Diyabet) Hastalığının Nedenleri:

Bu tip hastalığın oluşmasına birçok faktör neden olmaktadır yani birden fazla nedenden dolayı şeker hastalığı oluşabilmektedir. Yaşama şekli ve genetik yapı da dahil olmak üzere bir çok faktör bu hastalığın oluşumunda rol oynar. Şeker hastalığının nedenleri arasında sırası ile insülin direnci ( karaciğer ve kasların insülini iyi kullanamaması), aile bireylerindeki diyabet ve genetik yapı. Tip 2 şeker hastalığı riskini arttıran faktörler, aşırı kilo ve obezlik,  hareketsiz bir yaşam şekli, yaşın ilerlemesi, kötü beslenme, gebelik ve geçirilen hastalıklar arasında yer alır.

(Diyabet) Şeker Hastalığı Neden Kilo Kaybına Sebep Olur?

Şeker hastalarında kilo kaybı neden olur? Sorusu bu hastalıkta en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Şeker hastalarında kilo kaybı neden olur ve sebepleri Tip 1 diyabet olarak bilinen diyabet türünde görülen bir durumdur. Bu sebeple doktorun önerdiği ilaçların ve diyet programının düzenli bir şekilde aksatılmadan yapılması gereklidir. Günlük kan ölçümlerinin yapılması ve ilaçların düzenli kullanılması hastalığın ilerlemesini durduracaktır. Ancak doktor tavsiyesine uyumaması şeker hastalarında kilo kaybı neden olur sorusuna cevap niteliğindedir. Hatalığın seyrinin kötüye gitmemesi için verilen ilaçlar ve diyet programı harfiyen uygulanmalıdır.

Şeker hastalarında kilo kaybı neden olur diye düşünüldüğünde genelde tek başına görülen bir belirti değildir. Bazı semptomlar da kilo kaybına neden olmaktadır. Bunlar, aşırı açlık ve susuzluk, kaşıntı, çok sık tuvalete gitmek, yaraların yavaş iyileşmesi, koltukaltı ve boyun bölgesindeki derinin koyu renk olması, yorgunluk ve halsizlik, görmede bozukluk, maya enfeksiyonu ve sinirlilik olarak sıralanabilir. Detaylı bilgi için https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.