Şeker Hastalığının Tedavisi Bulundu

Şeker Hastalığının Tedavisi Bulundu

Şeker Hastalığının Tedavisi Bulundu mu ve Şeker Hastalığı İlaçları Nelerdir?

Şeker hastalığı ya da diyabet olarak adlandırılan hastalıkta vücudumuzun salgı bezlerinden birisi olan pankreas, yeterli miktarda insülin hormonu üretemez ya da üretilen insülin dokularda kullanılamaz yani temel problem insülin hormonu olduğu için şeker hastalığı ilaçları adı verilen kategori tamamen insülin hormonunun üzerine inşa edilmiştir ve insülin hormonunun belli türevleri, şekilleri şeklindedir.

Şeker hastalığı ömür boyu devam eden bir hastalık olduğu için kişiler diyabetle yaşamayı öğrenir. Hayatlarını bu hastalık etrafında şekillendirirler ve şeker hastası insanların hayatının vazgeçilmez olan parçası da insülindir. Şeker hastalığının mekanizmasında, insülin eksikliğinden kaynaklanan kanda şeker miktarının artışı yani hiperglisemi olayı vardır ve hiperglisemi vücuda ciddi zararlar verdiği için bu durumdan hızlı bir şekilde kurtulmak gerekir. İşte hiperglisemiden kurtulmak amacıyla şeker hastası kişiler insülin hormonunu vücuduna enjekte eder. Bu genellikle insülin iğnelerini vurarak yapılan bir işlemdir. Şeker hastalığının tedavisi elbette diyabetin türüne, şiddetine göre değişmekle birlikte genelde insülindir.

Şeker Hastalığı Nedir ve İnsülin Dışında Şeker Hastalığı İlaçları Nelerdir?

İnsülin, hastalığın temelinde yatan bir madde olduğu için aslında tüm tedavi çeşitleri ya da şeker hastalığı ilaçları insülin hormonunun etrafında şekillenmekle birlikte ilaç olarak direkt insülin vermenin dışında uygulanan daha farklı yöntemler de vardır. Tıbbi beslenme yani diyet programı uygulamak, düzenli ve etkili bir egzersiz programına uyum sağlamak, oral antidiyabetik olarak adlandırılan hap tedavileri günümüzde şeker hastalığı ilaçları olarak kullanılan çeşitli tedavi seçenekleridir. Bu yöntemlerle kan şekeri düzelmeyen, normalleşmeyen hastalara ileri derecede olan insülin pompa tedavisi de uygulanmaktadır.

Diyabetli kişide şeker hastalığıyla gelen komplikasyonlar çok fazla ciddileşmiş ve ciddileşmeye devam ediyorsa bu kişilere pankreas adacık nakli ya da pankreas nakli gibi çeşitli operasyonlar da uygulanır. Lakin bu nakil işlemleri insülin ihtiyacını ortadan kaldırarak görevlerini yerine getirmenin yanında bir dezavantaja da sahiptir. Vücudun, nakil edilen organı reddetmesi de başka bir problemdir. Bu sebeple eğer nakil işlemleri ile tedavi gerçekleştirilecekse immünsüpresif etkili ilaçlar da verilir.

Şeker Hastalığının Tedavisi Bulundu Mu?

Bahsettiğimiz birçok tedavi çeşidi ya da şeker hastalığı ilaçları olarak saydığımız maddeler diyabetin etkilerini hafifletir ve kişinin hayat kalitesini arttırır. Kişiye diyabetle yaşamayı kolaylaştırır.

Peki, bunlar şeker hastalığının tedavisi bulundu mu, sorusunun cevapları mıdır? Kısmen. Aslında şeker hastalığının tedavisi bulundu sorusunun cevaplarına pankreas adacık nakli ya da pankreas nakli cevap olarak verilebilir. Sonuçta bu operasyonlar ile ana amaç olan insülin ihtiyacını çözmek mümkündür. Lakin bunları bir kenara bırakırsak ve şu sıralarda birçok yerde duyduğumuz şeker hastalığının tedavisi bulundu cümlesinin arkasında ne olduğunu anlamaya çalışırsak karşımıza metabolik cerrahi alanı çıkmaktadır.

Metabolik cerrahi, komplikasyonları en aza indirerek, kesin bir şekilde şeker hastalığının tedavisi bulundu cümlesini söyleyebilmek için tıp dünyasının üzerinde çalıştığı yeni bir yöntemdir. Sadece diyabetin değil obezitenin, yüksek tansiyonun, yüksek kolestrolün de kesin çözümü olarak düşünülmektedir.

Daha detaylı bilgiler için https://www.diyabetim.org/iletisim ziyaret edebilirsiniz.