Şeker Hastalığının Tedavisi

Şeker Hastalığının Tedavisi
Şeker Hastalığının Tedavisi, şeker hastalığında tedavi süreci önem arz ettiğinden şeker hastalığının tedavisi nasıl olur, şeker hastaları nelere dikkat etmelidir, şeker hastalığını ne kadar sürer, kesin çözümü var mıdır ve şeker hastaları ne yer gibi sorular sık sık sorulmaktadır.

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı kısaca, vücudun yeterli miktarda insülin hormonu üretememesiyle çıkan bir hastalıktır. Şeker hastalığı (diyabet) ani bir şekilde ortaya çıkar. Şeker hastalığının ortaya çıkışında kalıtımın da etkisi vardır. Şeker hastalığı (diyabet) ömür boyu sürer ve kesin bir çözümü yoktur. Ancak kişiye uygun olarak ve şeker hastalığının türüne bağlı olarak uygun tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.

Şeker Hastalığıyla İlgili Merak Edilenler: Şeker Hastalığının Tedavisi Nasıldır ve Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şeker hastalığı tip bir diyabet, tip iki diyabet gibi türlere ayrılır. Doktorlar şeker hastalığının tedavisi için hastalara diyabetin türüne ve hastanın vücut direncine göre farklı  tedavi yöntemleri uygular. Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken şeker hastalığının tedavisi için uygulanan bu tedavi yöntemlerinin başında kişiye özel olarak hazırlanan bir spor programı, yine kişiye özel hazırlanan beslenme ve diyet listeleri: tüketilecek olan ve tüketilmemesi gereken besinlerin detaylı bir listesi, çeşitli ilaç ve iğne tedavileri ve ihtiyaç duyulan durumlar için cerrahi tedavi (ameliyat) yöntemleri gelmektedir.

Şeker hastalığında tedavi çok önemli olduğundan hastanın, doktorun vereceği ilaç, iğne, diyet, spor listelerine günü gününe uymalı; sıkıntı, stres gibi etkenlerden kesinlikle uzak durmalı ve sakin bir hayat yaşamaya çalışmalıdır. Bunlar hastalığın yaratabileceği sorunları minimuma indirir ve hasta daha rahat bir yaşam geçirir.

Tedavi Sürecinde Şeker Hastaları Ne Yer ve Nasıl Beslenir?

Beslenme ve diyet şeker hastalığının tedavisinde önemli unsurlardır. Şeker hastalığında bazı besinlerin sıklıkla tercih edilmesinin sebebi kan şekerinin düzenlenmesidir. Sağlıklı bir insanda açlık zamanında ölçülen kan şekeri (AKŞ) 70-120 mg/dl iken tokluk zamanında ölçülen kan şekeri (TKŞ) <140 mg/dl olarak belirlenmiştir. Söz konusu besinler de kan şekerinin belirtilen derecelere yakın olmasına yardımcı olduğu için çok önemlidir. Peki bu durumda şeker hastaları ne yer ve nelere dikkat etmelidirler? Öncelikle, şeker hastaları için diyet listeleri hazırlanırken hastanın boy uzunluğu, yaşı, kilosu, ekonomik durumu göz önüne alınarak tamamen kişiye özel olarak hazırlanır.

Şeker hastaları meyve posaları, kuru baklagiller, yulaf, tam buğday unlu mamüller gibi besinlerin yanında bitkisel proteinler ve et, süt yumurta gibi hayvansal proteinler de tüketirler. Kepekli ekmek, salata, bulgur tercih edilebilir. Meyveler kabuğuyla birlikte yenmelidir. Meyveler, meyve sularının yerine tercih edilebilirler. Doymuş yağ içeren ve kolesterol içeriği yüksek olan besinler tüketilmemeli, yemeklerde sağlıklı ve hafif yağlar olan bitkisel yağlar tercih edilmelidir. Sakatat ve karaciğer kolesterol seviyesini yükseltebileceğinden, bunun gibi yiyecekler tüketilmemelidir.

Şeker hastalığı süreci nasıldır, şeker hastaları ne yer ve şeker hastalığının türleri ile tedavileri hakkında ayrıntılı bilgi için Diyabetim.org sitesini ziyaret ediniz. https://www.diyabetim.org/iletisim