Şeker Hastası Diyet Listesi

Şeker Hastası Diyet Listesi

Şeker Hastası Diyet Listesi

Şeker hastalığı zamanla vücutta bulunan diğer organlara zarar verir ve bu zararları önlemek için şeker hastası diyet uygularsa büyük oranda bu zararın önüne geçilir. Bu sebeple bir şeker hastası için beslenme düzeni oldukça önem taşır. Şeker hastalarının beslenme programı kişinin kilosuna, fiziksel aktivitesine, sosyo-ekonomik durumuna, yaşına ve beslenme alışkanlıklarına göre kişiye özel planlanmalıdır. Bu sebeple beslenme mutlaka bir diyetisyen tarafından düzenlenen bir diyet programı ile kontrol altına alınmalıdır. Beslenme düzeninin egzersiz veya yürüyüşle desteklenmesi hastanın yaşam kalitesini arttıracaktır.

Şeker Hastasının Karbonhidrat Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Vücudun en önemli enerji kaynağı karbonhidratlardır. Mutlaka şeker hastası diyet listesi içinde bulunup, günlük diyetin bir parçası olmalıdır. Karbonhidrat besinlerde nişasta ve posa olarak bulunur. İnsülin tedavisi alan bireylerin öğünden önce, öğünde bulunan karbonhidrat miktarına bağlı olarak kullanacakları insülin  miktarı ayarlandığında toplamda alınan karbonhidrat miktarı bireylerin glisemik kontrolünü etkilemez. Fakat karışım insülin kullanarak tedavi alan bireyler karbonhidrat tüketim miktarlarında her gün tutarlılık göstermelidirler. Şeker hastası diyet listesi içinde önerilen karbonhidratlar; kuru baklagiller, tam tahıllı ekmekler, süt ve süt ürünleri, sebzeler ve meyvelerdir. Şeker hastası diyet içerisinde posalı gıdaların tüketilmesi önemlidir. Posalı gıdalar kanda şeker seviyesini yavaş yavaş yükselterek insüline olan ihtiyacı azaltırlar. Kabızlığı önlerler. Tokluk hissi oluşturarak kişilerin çabuk acıkmasını önler ve buda kilo kontrolünü sağlar. Posalı gıdaların vücuda alımı için meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisinin yenmesi ve hatta kabuklu meyvelerin kabuğuyla yenmesi önerilir. Ayrıca öğünler de bol yeşillikli salatalar, tahıllı ekmekler, pirincin yerine bulgur tüketilmeli. Hafta da iki veya üçün kurubaklagil tüketilmelidir.

Şeker Hastasının Protein ve Yağ Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Diyabet hastalığının normal şartlarda vücuda protein alınımında bir etkisi yoktur. Fakat diyabet hastalığı böbreklere zarar verebilir. Böbreklerinde sorun olan şeker hastası diyet listesi içinde bulunan protein miktarı azaltılmalıdır. Böbreklerinde sorun bulunmayan şeker hastası diyet içinde bulunan protein alınımında kısıtlama yapmasına gerek yoktur. Vücuda alınan yağlar kalp-damar sağlığı açısından önemlidir. Şeker hastası diyet içerisinde bulunan yağların belirli bir dengede olması gerekir. Bunun için ise; kırmızı et tüketimi azaltılıp beyaz et tüketimi arttırılmalıdır. Katı yağlar yerine sağlıklı sıvı yağlar kullanılarak pişirilen yemekler tüketilmelidir. Haftada en az iki adet yumurta ve bir yada iki porsiyon balık tüketilmelidir. İşlenmiş etler, katı yağlar tüketilmemelidir. Yemek pişirme yöntemlerinden kavurma ve kızartma yerine haşlama veya fırınlama yöntemleri kullanılmalıdır. Şeker hastası diyet listesi yeterli ve dengeli beslenmeye olanak sağladığı için vücuda yeterli düzeyde mineral ve vitamin alınmış olunmaktadır.

Şeker Hastalarının Öğün Sayısı Nasıl Olmalıdır?

Yemeklerin tüketim miktarı, bir öğünde alınan karbonhidrat, yağ ve protein miktarları, yemeğin pişirilme yöntemi, yemeğin cinsi ne kadar önem taşıyorsa özellikle diyabet hastalarında öğün sayısı ve zamanı bir o kadar önem arz eder. Besinlerin şeker hastası diyet listelerinde önerilen miktarda ve önerilen zamanlar içinde tüketilmesi hastanın hiperglisemi veya hipoglisemi yaşamasını önler. Zamansız düzensiz beslenme hiperglisemi veya hipoglisemiye yol açar. Hastaların üç ana öğün ve iki yada üç ara öğünle beslenmesi en uygun olanıdır. Daha detaylı bilgi edinmek için lütfen https://www.diyabetim.org/iletisim adresini ziyaret ediniz.