Şeker Hastasının Belirtileri

Şeker Hastasının Belirtileri

Şeker Hastasının Belirtileri

Şeker kullanımının artmasıyla birlikte diyabet günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri haline gelmiştir ve şeker hastasının belirtileri birçok farklı şekilde kendini göstermeye başlamıştır. Yüksek şeker hastalığı belirtileri hakkında bilgi vermeden önce diyabetin çeşitlerini bilmek gerekir. İki tip diyabet hastalığı vardır. Tip 1 ismi verilen birinci çeşit diyabet çocuk ve gençlik dönemlerinde ortaya çıkar, tip 2 diyabet ise çoğunlukla 40 yaşından sonra ortaya çıkar. İki çeşidinde de eğer yüksek şeker hastalığı belirtileri önceden anlaşılır ve tanı konulursa tedavisi daha kolay olur. Peki nedir önceden tanı konulması için gereken şeker hastasının belirtileri?

Tip 1 Diyabetin Belirtileri

Tip 1 diyabetin ilk birkaç günlük başlangıç belirtileri çok barizdir. Bunlar aşırı susama ve su içme, bol bol idrar yapma, aşırı iştah ve çok yemeye rağmen zayıflama ve halsizliktir. Daha ileri günlerde şeker hastasının belirtileri iştahsızlığa, bulantıya, karın ağrısına, halsizliğin artışına, şuur bulanıklığına dönüşür. Daha da ileri safhada koma hali görülebilir. İlk belirtiler aileler ve çocuk tarafından pek önemsenmediğinden tip 1 diyabet hastalarının teşhisinin hemen hemen yarısı yüksek şeker koması ile konmaktadır. Bazen de doktorlar tip 1 diyabeti çocuğunun kilo kaybından adeta eridiğini belirten ebeveynlerin söyledikleri ardından şeker ölçümü ile teşhisi koyar.

Tip 2 Diyabetin Belirtileri

Tip 2 diyabette şeker hastasının belirtileri tip 1 kadar belirgin değildir. Bunun nedeni susamanın, bol bol idrar yapmanın, aşırı iştahın ve ağız kurumasının bütün tip 2 diyabet hastalarında görünmemesidir. Bazı durumlarda görülse bile evvelden beri öyle olduğunu söyleyen hastalar da vardır. Bazıları ise bu belirtilerin yaşlılıktan ötürü olduğunu düşünür ve doktora gitmeyi akıllarına getirmezler. Daha belirgin tip 2 yüksek şeker hastalığı belirtileri arasında halsizlik, iştahsızlık, inatçı kaşıntı, özellikle ciltte olmak üzere yaralar, ağızda kötü bir tat ve kadınlarda vajinal kaşıntı vardır.

Diğer Belirtiler ve Tetikleyen Durumlar

İki tip diyabette de çok sık rastlanmayan, fakat hastalığın habercileri olabilecek yüksek şeker hastalığı belirtileri bulunur. Bu belirtiler ayaklarda yanma, uyuşma, karıncalanma hissi, bulanık görme, erkeklerde cinsel gücün azalması veya tamamen kaybolması olabilir. Bu durumlar tek başına diyabetin varlığını göstermese de yan belirtiler olarak adlandırılabilir ve teşhis konması için yapılacak muayenelere yardımcı olabilir. Diyabet hastası olmayan bazı kişilerde diyabet hastası olma riski yine de vardır ve bazı durumlar hastalığı tetikleyebilir. Bunlardan bazıları aşırı duygusal yüklenme yani büyük üzüntü veya sevinç, ameliyatlar, enfarktüs gibi damarsal olaylar ve enfeksiyonlardır. Diyabet hastalarının üçte biri tanı konulduğunda şaşırır ve anlamlı bir şikayetleri olmadıklarını belirtir. Yani bazı zamanlarda uyuşma gibi basit gözüken bir durum dahi tekrar etmesi halinde önemli olabilmektedir ve doktor muayenesini gerektirebilir. Diyabet hastalığı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz https://www.diyabetim.org/iletisim sitesini ziyaret edebilirsiniz.