Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir

Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir

Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir?

Birçoğumuzun bildiği 2 tip şeker hastalığı vardır. Bunlar Tip1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılır. Ancak bilinmeyen bir şeker hastalığı daha var. Tıpta Diabetes İnsipidus adı verilen halk arasında ise şekersiz şeker hastalığı. Bilinen Tip1 ve Tip 2 şeker hastalıklarında olduğu gibi bu hastalıkta da en önemli belirtiler çok su içme ve sık idrara çıkmadır. Peki, ayrıntılarıyla şekersiz şeker hastalığı nedir? Günde 1-2 litre su içerken birden içtiğiniz su 3-4 litreye çıkmışsa ve bir o kadar da sık idrara çıkmaya başlamışsanız şekersiz şeker hastası olma riski taşıyorsunuz diyebiliriz. Bu belirtiler en dikkat çeken belirtilerdir. Bu durum oluştuğunda vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekir.

Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir?

Tüketilen fazla miktardaki suyun böbrekler tarafından atılamaması ve geri emilim sağlanması durumu böbreklerin çalışma mekanizmasındaki bozukluğun bir göstergesidir. Beyinden salgılanan ADH yani antidiüretik hormon alınan suyu böbreklerden atmaya yarar. Bu hormonun salgılanmasında oluşan aksaklık sıvının böbreklerden geri emilimini engeller. Bu emilimin engellenmesi hastada daha fazla su içme ihtiyacını oluşturur ve hasta 10 litreye varan oranda su içmeye başlar ve son derece sakıncalı bir durumdur. Şekersiz şeker hastalığı daha çok çocuk yaşlarda ortaya çıkar. Aşırı kilo kaybı, yavaş büyüme, ciltte kuruma gibi belirtilerle kendini gösterir.

Şekersiz şeker hastalığı kendiliğinden başka hastalıklar da şekersiz şeker hastalığını oluşturabilirler. Bunlar, beyin sapında bulunan hipofiz bezinin hastalıkları örneğin hipofiz tümörleri, düşme ve ağır kafa darbelerinden sonra oluşan beyin travmaları, enfeksiyonlar şeker hastalığını oluşturan faktörlerdir. Ayrıca bazı böbrek hastalıkları da şekersiz şeker hastalığını oluştururlar. Şekersiz şeker hastalığı nedir? Sorusuna yanıt olarak birde, hastalığın teşhis koyulma aşamasıdır. Bu hastalığın teşhisinde 2 basit tetkik uygulanır. Bunlardan biri susuzluk testi diğeri ise hipofiz bezinin radyolojik incelenmesidir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir?

Özellikle son yıllarda sıklıkla uygulanmakta olan şeker hastalığı ameliyatı yani diğer adıyla metabolik cerrahi şekersiz şeker hastalığı, Tip2 diyabeti tamamen ortadan kaldırmaktadır. Peki, şeker hastalığı ameliyatı nedir? İnce bağırsakların bir kısmının yiyeceklerin geçişine engel olacak şekilde cerrahi müdahaleyle iptal edilmesidir. Aynı ameliyat obezite tedavisi içinde kullanılmaktadır. Bu ameliyat ile midenin bir kısmında bulunan yemek yeme isteğinin oluştuğu kısma uygulanan cerrahi müdahale diğeri ise, besinlerin midede fazla kalmayıp ince bağırsağa geçişini sağlayacak biçimde uygulanan cerrahi işlemdir.

Şeker hastalığı ameliyatı nedir sorusunun cevabını biraz daha açmakta fayda var. Bu ameliyatın önemli özelliklerinden biri de mide boşalma hızı arttırmak, ince bağırsağı etkileyen hormonların aktivasyonunu arttırmak, tokluk hissinin oluşmasını daha hızlı sağlamaktır. Bu ameliyat sonrasında fazla kalori alımı azalmış ve hasta hızla kilo vermeye başlamış olur. Şeker hastalığı ameliyatı nedir? Sorusu önemli bir soru olmakla birlikte ameliyat olunabilme koşullarının neler olduğunun çok iyi araştırılması gerekmektedir.

Şekersiz şeker hastalığı nedir ve şeker hastalığı ameliyatı nedir? Sorularının ayrıntılı açıklama ve kafanıza takılan tüm diğer soruların cevabını https://www.diyabetim.org.tr adresini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.